Nasza twórczośc fotograficzna ;) Każdy może, jeden lepiej..

ale pomacac jakby co zawsze mozesz !!
wątek zamknięty
A co myslicie o Sony L 350? Bo jakoś mi tak wpadł w oko ostatnio, szczególnie że dobrze o nim piszą a ma przystępną cenę i chyba fajne funkcje (ale ja się nie znam )

Warto poważnie zastanowić się nad jego kupnem?
wątek zamknięty
Znowu troche portretowo:





wątek zamknięty
abre !! czad avatar!!!!
wątek zamknięty
Mery, przeanalizowałam swoje zdjęcia i wyszło mi na to, że właściwie nie mam takich bez aparatu 😀 No, może poza kilkoma w siodle 😀

marti napisał: w tym ostatnim może rzeczywiście za dużo dołu zostało jak na tego typu kadr... 🙂

A ja uważam, że właśnie nieco za mało. Ucięłaś tuż pod stawem, ja cięłabym nieco niżej pozbywszy się przy okazji odrobiny pustej góry. Tak samo przesunęłabym kadr w prawo mieszcząc stopę i strzemię, odejmując kawałek pustki i tym samym umieszczając głowę jeźdźca w mocnym punkcie.

Drugie od góry obejrzę potem na porządnym monitorze - na 12" mi się nie mieści 😉 a kompozycja jest tu jednak mniej jednoznaczna
wątek zamknięty
mery,
jakie pieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekne zdjecie

ja sie bawilam troche moim dziadostwem, tzn aparat to zwykly tani HP z supermarketu ;/ ale sie naprzeklinalam, zeby przy trybie makro choc troche ostrosci w zamierzonym punkcie zlapac:P

Usunięte - przekroczyły dozwolony rozmiar.D.


zeby wiecej forum nie zapychac te jako linki



wątek zamknięty
kasska mnie się baaardzo podobają (mimo jak mówisz braków sprzętowych).. 🙂 Masz ciekawe pomysły.. 🙂
wątek zamknięty
kasska napisał: mery,
jakie pieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekne zdjecie

bo piekna..... trawka
wątek zamknięty
mery,
osz Ty! grzej maszyne a jak dobrze pojdzie to niedlugo do nowego czempiona Cie zabiore🙂

Querido,
dziekuje 🙂
wątek zamknięty
czy na prawde nie warto inwestowac w ten stabilizator w przypadku o ktorym pisze szebrana? rozncica w cenie nie jest bez znaczenia. jak to wyglada na zdjeciu- jesli chodzi o ostrzenie?

jesli sie kupuje aparat z obiektywem kitowym mozna wybrac czy jest z is czy bez?

teraz zabłysne szczególnie: co to sa te konwertery?

jak sprawdzic do czy obiektyw pasuje i do analoga i do cyfraka i czy af bedzie dzialac?

szemrana, bede cie jeszcze meczyc, ale moze jutro.

ciec
wątek zamknięty
Z tego co zrozumiałam z postu szemranej to nie jest kwestia stabilizacji a jakości obiektywów w tej klasie - ten bez IS jest ostrzejszy.

IS pomoże Ci wtedy gdy potrzebujesz wydłużyć czas ponad odwrotność ogniskowej robiąc zdjęcie z ręki. Czyli jeśli na 200 mm robisz zdjęcie o czasie naświetlania 1/200 albo krótszym IS Ci raczej nie potrzebny (chyba że Ci się bardzo ręce trzęsą 😉 ). Ale jeśli będziesz chciała zrobić na tej samej ogniskowej zdjęcie o czasie naświetlania np. 1/60 sek to potrzebujesz IS, statyw albo monopod.

Nie wiem jak jest w Canonie ale w Nikonie kitowe obiektywy bez VR to starsze a tym samym gorsze wersje. Nowe, z VR to wersje poprawione.

Telekonwertery to specjalne pierścienie wyposażone w soczewki powiększające centralną część kadru co przekłada się na swego rodzaju zwiększenie ogniskowej. Np. nikonowski TC 14 powiększa obraz x1,4 (z ogniskowej 200 robi 280)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Telekonwerter

Z tego co się orientuję jedynie Pentax nie zmienił mocowania w body w związku z tym jeśli chce się w innym systemie używać tych samych szkieł należy kupić odpowiednią przejściówkę.
Tu trochę na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/M42_(fotografia)



Querido, to są najprawdopodobniej flary powstające gdy światło wpadające przez przednią soczewkę odbija się wewnątrz obiektywu.
wątek zamknięty
ja zrozumialam co szemrana miala na mysli, ale chyba nie jasno sformulowalam swoja wypowiedz.

jak znaczna jest roznica w ostrzeniu? zawsze chcialam miec aparat z is, ale nie chce zeby wplywal na jakos zdjecia tym bardziej dokladajac do niego kupe kasy.

obiektywy z ktorych korzystalam zazwyczaj pasowaly do wszystkiego, oprocz kitowego ktory nie wchodzil do analoga.

o monopodzie pierwszy raz slysze. sprawdzilam co to i wydaje mi sie strasznie nie praktyczny.
mnie zalezy na tym, zeby pasowal i zeby dzialal af.

edit:
co to sa pocket wizzardy i lampy systemowe?
wątek zamknięty
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
29 listopada 2008 21:34
A ja mam takie pytanie niby mało istotne, no ale... 😉

Jakie TORBY polecacie do aparatów? Jaka firma konkretnie?
Chodzi o torbe na Nikona D60. Wiadomo,ze zalezy mi na czyms wytrzymałym itd. 😉

Podzielcie sie swoja widza w tym temacie, z gory dzieki 😉
wątek zamknięty
na kazdy aparat pasuja podobne torby 😉
potrzebujesz pokrowca w ktorym zmiesci ci sie body z obiektywem czy duza tobre na kilka obiektywow i inne gadzety?
nie znam sie na markach ale przy wyborze zwroc uwage na materiał, szwy, czy zapiecia sa z plastiku czy z metalu, jaka jest mozliwosc manipulowania przegrodkami, jakie kieszonki, ile waży sama torba. nie przesadź z wielkością jesli nie potrzebujesz duzo miejsca bo bedzie ci niewygodnie.
ja mam mała apollo i duzą canona. jestem zadowolona.
wątek zamknięty
moge Wam z czystym sumieniem polecić torby i plecaki Lowepro.

Do wyboru i do koloru - gabaryty najróżniejsze i trwałośc godna polecenia.
Ta firma daje na swoje wyroby dożywotnią gwarancję.
Jeśli Wam koń nie zje, czorłg nie stratuje i nadpalicie ognisku to jeśli cokolwiek się przetrze, szlag trafi suwak Lowepro naprawia lub wymienia na nowy.
Mam ich plecak od 4 lat i jest jak nowy.
Znam takich co używają ich plecaków od kilkunastu lat - moim zdaniem są nie zdarcia.

Cieciorko
pytasz o różnice w ostrzeniu - amatorskie oko nie znajdzie różnicy 🙂

Czy monopod jest praktyczny ? Zdecydowanie tak.
Nienawidzę targania statywu. który póżniej muszę rozstawiać-ustawiać i pilnować poziomu.
Statyw sprawdza się prz krajobrazie ale przy zdjęciach reporterskich już mniej.
Monopod jest lekki, daje stabilność, jest łatwy w użyciu.
Mam zarówno statyw jak i monopod i tego drugiego korzystam zdecydowanie częściej.
Na tegorocznych zawodach na Torwarze korzystałam przede wszystkim właśnie z monodou. Daje większą swobodę ruchu i sprawdził się o wiele lepiej niż statyw.

Abre napisała o kitach Nikonia a ja napiszę o kitach Canona.
Wcześniejsza wersja (ta bez stabilizacji) to była porażka. Nowe kity z IS są juz poprawione optycznie i udoskonalone. Można je polecić z czystym sumienie.


Ufff 🙂
wątek zamknięty
Cieciorka, mam wrażenie że sama nie wiesz o co pytasz.
Stabilizacja nie wpływa na ostrzenie tylko na to, że utrzymasz dłuższy czas z ręki.
Szemrana pisała o konkretnych szkłach Canona z zakresu 70-200 gdzie ten bez IS jest wg. niej lepszy bo ostrzejszy.
Stabilizacja nie wpływa na ostrość zdjęć robionych na ogniskowej 200 mm jeśli czas naświetlania jest równy 1/200 sek lub krótszy. Chyba że bardzo trzęsą Ci się ręce lub poruszasz się np. jakimś pojazdem (nie wiem czy w Canonach jest odpowiednik nikonowskiego VR Aktiv).
W związku z tym nie jest Ci potrzebne IS przy dobrym świetle i gdy nie masz w zwyczaju robić zdjęć z jadącego samochodu. A skoro nie jest potrzebne to po co przepłacać? 😉
Jeśli z kolei potrzebujesz IS to nad czym się zastanawiasz?


Monopod to wg mnie bardzo fajny wynalazek. Dobrze się z nim ustawiając miałam szansę wydłużyć czas przynajmniej 2x bez korzystania ze stabilizacji, przy tym stosując małą głębię ostrości. Przydał mi się również na zawodach, gdzie bez niego ręka by mi chyba wysiadła od trzymania przez 8h dziennie sprzętu ważącego ponad 2 kilo. Tu nawet stabilizacja by nie pomogła. Wydałam na niego aż 30 zł + drugie tyle na głowicę.


Myślę, że w sprawie szkieł Canona powinnaś jednak poszperać na http://canon-board.info/
To że działa AF nie znaczy że będzie dobrze (np. wystarczająco szybko) działał. Szkło może też nie ostrzyć na nieskończoność w związku z tym będzie problem z np. pejzażem. Może być problem bf/ff. Może też nie być pomiaru światła.


Lampy systemowe to lampy wyprodukowane przez tego samego producenta czyli Canon dla Canona (jeśli się kopnęłam to proszę o naniesienie poprawki). Dedykowane to np. wyprodukowane przez Sigmę po to aby współpracowały z Canonem.
Nie każda lampa z systemowa wykorzysta w pełni automatykę aparatu i na odwrót. Manualnie natomiast będzie działać.
Wszystko o współpracy danego modelu body i lampy przeczytasz w ich specyfikacjach i instrukcjach obsługi.

Pocet Wizard to firma produkująca sprzęt do wyzwalania radiowo błysku. W stopce montujesz nadajnik, lampy stawiasz na statywach, podpinasz je pod odbiornik. W ten sposób możesz wyzwolić kilka lamp nie przejmując się kilometrami kabli.

Tak naprawdę to wszystko jest w google, wystarczy poszukać.
wątek zamknięty
Co lamp systemowych i dedykowanych nie mylisz się Abre 🙂
wątek zamknięty
Statyw napewno jest cięższy, mniej wygodny, upierdliwszy w transporcie i mniej nadaje się do zdjęć reporterskich. Monopod nie daje jednak możliwości wypoziomowania zdjęcia (architektura), i jedynie wydłuża czas a nie daje możliwości operowania migawką w pełnym zakresie. Coś za coś
wątek zamknięty
Dlatego do różnych zadań są różne rodzaje statywów.

W plener wezmę statyw
Na zawody monopod.
wątek zamknięty
Szemrana, zgadywałam 😀 Ja lubię swój monopod, traktuję go czasem jako broń zaczepno-obronną oraz taran 😉

A teraz herezja 😀 Zapięłam lampę Canona do Nikona i działała w manualu bez najmniejszego problemu 😉
wątek zamknięty
iiiiiiiiii taaaaaaaam
zaraz herezja 🙂

Ale fajnie wiedzieć 🙂

A wiesz - strasznie mnie śmieszą te wojny nikonowo canonowe 🙂
Takie dyskusje o wyższości świąt bożego narodzenia nad świętmi wielkanocnymi.
Jak mam dobry pomysł na to.......puszką po paście do butów zrobię znakomite zdjęcie 🙂
Czasem zagladam kiedy szuklam informacji na fora sprzętowe i oprócz tego, że sa kopalnią wiedzy to...........przy okazji bawi mnie do łez onanizm sprzętowy.

Moim zdaniem aparaty (piszę o tych zbliżonych pod względem zaawansowania technicznego) są na podobnym poziomie,
Róznią się jedynie detalami, które tak naprawdę nie mają znaczenia dla zdjęcia.
Jeśli będę miała świetną sytuację, światło i dobry pomysł na kadr to... bez względu czym zrobię to zdjęcie (Canon, Nikon, Sony, Kodak itp, itd) będzie to po prostu dobre zdjęcie.
A jak je spierniczę, to spierniczę bez względu na markę.

To są moje wnioski po prawie 40 latach fotografowania.
I to moje "nowatorskie" spojrzenie na aspekty techniczne bawi mnie ostatnio najbardziej.
Dlatego nowym adeptom fotografowania piszę - kup lustro takie, które ci lepiej leży w ręku.
wątek zamknięty
Mnie też to bawi. Bawią mnie też stwierdzenia w stylu Canon jest lepszy... Nikon jest lepszy... Pentax? A kto słyszał o Pentaxie?

Z to pamiętam doskonale sceny sprzed 2 lat kiedy najpierw z analogowym Pentaxem a potem cyfrowym Nikonem pojawiłam się na zawodach w Poznaniu. Grupa Canonierów popatrzyła na mnie z takim dziwnym wyrazem oczu po czym jeden z nich stwierdził: trzeba było kupić Canona, możnaby się szkłami powymieniać.
Byłam sama jedna a ich chyba sześcioro. I od razu dowiedziałam się, że D80 przepala na matrycowym 😀
wątek zamknięty
bo przepala

Kilka z tegorocznego Torwaru 🙂

Już się szykuję na marzec 2009







Dwa ostatnie zdjęcia zostały usunięte - za duże. + 1 ost. D.
wątek zamknięty
Dlatego używam centralnie ważonego i wprowadzam korekty EV zgodnie ze zmianami oświetlenia Każdy sprzęt trzeba oswoić i nauczyć się wydusić z niego wszystko, co najlepsze 🙂
wątek zamknięty
i jak mniemam ciągle nie wszystko wiesz 🙂
Zupełnie jak ja
wątek zamknięty
Każdy dzień jest jak próbowanie nowego cukierka 😀
wątek zamknięty
Dobranoc Volto

wątek zamknięty
wątek zamknięty
Woda Ci się bardzo mocno wylewa
Za dużo się dzieje w tym kadrze (Pani z dzieckiem zupełnie niepotrzebni), który jest w sumie nieciekawy, przeszkadza ucięty maszt, dodatkowo nie przekonuje mnie to coś w rogach na kształt ramki, bo bardzo nienaturalnie to wygląda, choć sam pomysł ciekawy.

Ale chętnie znalazłabym się teraz w takim miejscu
wątek zamknięty
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
30 listopada 2008 17:36
cieciorka&okwiat napisał: potrzebujesz pokrowca w ktorym zmiesci ci sie body z obiektywem czy duza tobre na kilka obiektywow i inne gadzety?

Hmmm no narazie bedzie to samo body + obiektyw, gdyz zaczynam raczkowac tak naprawde w fotografii 😉 Wiec narazie gadzetow nie bedzie w sumie wcale Chyba,ze jakies zapasowe karty pamieci itp. 😉 Ale wiadomo, nie chcialabym tez czegos co za jakis czas bede wymieniac na wieksze bo sie nie miesci kilka dodatkowych rzeczy 🙂

Dzieki wielkie za odpowiedz!
wątek zamknięty
Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.