Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Evson, mi jako mocno energetyczna  pasza  sprawdzaly  się  spillers  hdf,  pavo triple  p i soymax  start UP.
U mnie energetycznie dziala dodatek Saracen Enduro.
potrzebuję porady któą paszę lepiej kupic kon pracujący średnio 3 razy w tyg po 60 -90 min trening urozmaicony,ma być podawana zamiast owsa na wieczór.
1)
Białko ogólne 14,46%
Białko og. strawne 9,52%
NSC (w tym cukry) 10,27%
Oleje/tłuszcz surowy 6,50%
Energia strawna 9,81 MJ
Włókno surowe 17,12%
Popiół surowy 8,90%
Lizyna 0,59%
Metionina+cystyna 0,40%
Wapń 1,11%
Fosfor 0,42%
Sód 0,24%
Magnez 0,47%
Skład: susz z lucerny, łuska sojowa, otręby ryżowe, jęczmień, susz jabłkowy, poekstrakcyjna śruta słonecznikowa, makuch lniany, wapń z alg morskich, olej sojowy, węglan wapnia, fosforan 1-Ca, mieszanka mineralno-witaminowa, tlenek magnezu, chlorek sodu.

nr.2)

Białko
18,0%

Energia strawna
14MJ/kg

Fosfor
0,8%

Popiół
9,0%

Tłuszcz
5,0%

Wapń
1,6%

Włókno
5,0%

zmikronizowany jęczmień, zmikronizowane płatki soi, zmikronizowana kukurydza, zmikronizowana soja, melasa, wywar gorzelniany, zmikronizowana pszenica, fosforan dwuwapniowy, olej sojowy, węglan wapnia, siemię lniane, serwatka, witaminy i minerały, mielona trawa, magnezyt wapniowy, chlorek sodu [sól], prebiotyk Digest Plus [ScFOS].
oco chodzi z tą soją??
anai, Tulipan dzieki  :kwiatek:
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
18 września 2016 20:32
Powracam z pytaniem o żarcie dla młodego konia przed wejściem w trening i zajazdkę. Myślałam nad podaniem balancera do owsa - stąd też pytanie, czy ktoś z Was miał do czynienia z balancerami - Saracena lub Red Millsa.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 września 2016 20:34
bjooork, klasycznie już: jaki koń, w jakiej formie, rasa, gabaryty, czemu chcesz coś podawać. Ile ma lat, za ile ta zajazdka 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
18 września 2016 20:48
[quote author=marta__sz link=topic=25.msg2593246#msg2593246 date=1473527007]
jak już jesteśmy przy składach - czy ktoś może widział zestawienie % cukru i skrobii w paszach Red Mills i Nuba?


Podepnę się pod pytanie marty_sz dotyczęce Nuby. I równolegle zapytam osoby mające więcej do czynienia z młodziakami - jaką paszę polecalibyście 3,5-letniemy młodziakowi aktualnie 'pierdzącemu' na pastwisku. Do zajazdki pójdzie dopiero bliżej 4-tych urodzin (czyli luty-marzec 2017).

Chłopak jest spory +/- 170 w kłębie, aktualnie buduje ogierzą muskulaturę i raczej dobrze wykorzystuje pasze. Zastanawiałam się nad przestawieniem go na dietę pełnoporcjową lub pół na pół z symboliczną ilością owsa z jakimś sensownym muesli (koniecznie bez melasy)- tak, żeby nie kupować dupereli w stylu ekstra witaminy etc..

Edit:literowki
[/quote]

Smartini
To już było na poprzedniej stronie- ale odzewu zabrakło; )
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 września 2016 20:55
bjooork, to trzeba cytować, nikt nie będzie szukał :P jak nie pracuje i dobrze wygląda to czy jest sens zmieniać? (pytam szczerze, też nie wiem)
U nas młodziaki nie miały żadnych specjalnych zmian w diecie przed 'robotą'. Dopiero do pracy dostawały trochę więcej i się sprawdzało, jak pracuje i ile jakiej paszy mu trzeba
bjooork, jak dobrze wygląda, ma energię, siłę do pracy- to bym nic nie zmieniała. Chyba, że zacznie cos dogorywać 😉
Mam do czynienia tylko z paszą Saracen Show Improver i na razie jestem baaaardzo zadowolona 😍 ale więcej pewnie będzie można powiedzieć dopiero przy drugim worku.
bjooork, ja karmię balancerem i owsem. Bardzo polecam np. Stamm, bo nie trzeba podawać już dodatkowo preaparatów witaminowych .
bjooork, jak dla mnie za bardzo kombinujesz. 😉 On nic nie robi, wygląda bardzo dobrze (na granicy z "za dobrze"😉... Nie wiem, czy witaminy jednak nie wychodzą taniej (jeśli tylko to jest powód chęci przestawienia na paszę). 😀 Ewentualnie pomyślałabym o jakiejś dobrej sieczce na okoliczność tego, że nawet u Miśka trawa się kiedyś skończy. 🤣
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
19 września 2016 11:05
bjooork, jak dla mnie za bardzo kombinujesz. 😉 On nic nie robi, wygląda bardzo dobrze (na granicy z "za dobrze"😉... Nie wiem, czy witaminy jednak nie wychodzą taniej (jeśli tylko to jest powód chęci przestawienia na paszę). 😀 Ewentualnie pomyślałabym o jakiejś dobrej sieczce na okoliczność tego, że nawet u Miśka trawa się kiedyś skończy. 🤣


sumire - tylko od września on stanął wyłącznie na owsie (bez dodatków które wcześniej dostawał w ramach pensjonatu) - stąd te pytania.
Evson z niewymienionych pasz wysokoenergetycznych jest jeszcze Nuba Sport Musli. Po tym "pełnoporcjowym" konie podobno latają 😉 Znajoma musiała przestawić się na pasze mniej energetyczną.
http://nubaequi.pl/pl/pasze-kompletne/22-nuba-sport-musli.html?search_query=sport&results=9
Z balancerów Nuba też ma fajny, a pochlebne opinie słyszałam tez o Oat Balancer Mix Baileysa, ale ten drugi ma dużo uboższy skład przy porównywalnej cenie.

Alicja z tych dwóch pasz pierwsza jakaś fajniejsza składowo, i dla konia który dość mało pracuje jej poziom energii będzie lepszy (bo niższy). 14 Mj (ta druga pasza) to jest pasza wysokoenergetyczna, raczej dla konia chodzącego codziennie. Poza tym ma melasę co mnie zwykle zniechęca do zakupu.
A czego nie rozumiesz z soją?

bjooork jeśli koń rośnie to zwróć też uwagę czy dostaje wystarczająca ilość białek egzogennych (ostatnio się naczytałam jakie sa istotne w diecie - doznałam objawienia 😜 Sam owies to racja, że nie wystarczy...

I pytanie ode mnie, gdzie kupujecie teraz otręby ryżowe po ostatnich zawirowaniach? 👀
Dziękuje za odpowiedz,nie rozumiem czemu az tyle jest soi, olej, pałtki itd..
I pytanie ode mnie, gdzie kupujecie teraz otręby ryżowe po ostatnich zawirowaniach? 👀


W Jar Paszu.
Ja kupowałem z miętą w Nubie bo są w promocji po 65 złociszy i do tego wysyłka free

Mega pachną miętą 🙂
I pytanie ode mnie, gdzie kupujecie teraz otręby ryżowe po ostatnich zawirowaniach? 👀

Nadal w Magii, bo już wróciły do oferty. Minimalnie droższe, niż były, ale grunt, że są. 🙂 Choć teraz przejściowo nieco przemodelowałam dawkę i karmię tymi z wytłokami marchewkowymi (wzięłam na zapas, jak się nagle zaczęły kończyć zwykłe wszędzie) - i o rany, jak to pachnie przy zalewaniu! Jak ciasto marchewkowe. 😜 Koń na zwykłe się niecierpliwił, jak szykowałam, ale na te się wręcz rzuca... Nie dziwię się, sama bym zjadła, jak czuję zapach (no, gdyby nie kolor i konsystencja po przygotowaniu całego posiłku :hihi🙂.
Bjoork mój jest na Nuba Equi Grow 3, 4 latek po wielu przebojach (bijatyki na pastwiskach) wdrażany w trening powoli,trochę rośnie jeszcze, mega dobrze wykorzystuje pasze, zawsze ma ciałko i na Nubie wygląda dobrze, nie za grubo, jabłuszka na ciemnogniadej sierści są, energii w sam raz 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
19 września 2016 12:59
Bjoork mój jest na Nuba Equi Grow 3, 4 latek po wielu przebojach (bijatyki na pastwiskach) wdrażany w trening powoli,trochę rośnie jeszcze, mega dobrze wykorzystuje pasze, zawsze ma ciałko i na Nubie wygląda dobrze, nie za grubo, jabłuszka na ciemnogniadej sierści są, energii w sam raz 😉


Brałam ją pod uwagę, ale nie mają informacji ile ma skrobi.
Bjoork a co z koniem nie tak, ze skrobie monitorujesz?

Alicja ziarno soi jest dobrym zrodlem bialka; platki sojowe mikronizowane i soja mikronizowana to to samo tylko w innej formie, olej sojowy stosuje sie do pasz, bo jest najtanszy i najwolniej jełczeje. luska sojowa to luska jak kazda inna.
Bjoork zadzwoń do nich, dla mojego specjalnie modyfikowali paszę, więc podanie ilości skrobi też jest możliwe 😉
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
21 września 2016 10:31
Bjoork zadzwoń do nich, dla mojego specjalnie modyfikowali paszę, więc podanie ilości skrobi też jest możliwe 😉


Napisałam, ale okazuje się że tego składnika nie badali. No nic na razie powoli będziemy modyfikować dietę. Wybór zapadł czekamy już na paszę.

Kraja z koniem wszystko w porządku- nie chce tylko, żeby mu pod grzywą dymiły styki - bo jak mówi znajoma - on ma w sobie 66 proc. dolewu genu zajeb**** czyli xx 🙂
A co w końcu wybrałaś?
Katharina   "Be patient and trust in the process"
21 września 2016 19:37
Jaką paszę z serii Marstall'a polecicie dla koni stępujących? Chciałabym żeby teraz szczególnie w tym okresie przygotowywania się końskiego organizmu do zimy kopycie jednak pobierał witaminy z podawanej paszy  :kwiatek:
znacie jakąś paszę dla konia która nie zawiera węglowodanów i może (nie musi) zawiera coś dobrego na kopyta? tak do 100zł najlepiej 🙂
znacie jakąś paszę dla konia która nie zawiera węglowodanów i może (nie musi) zawiera coś dobrego na kopyta? tak do 100zł najlepiej 🙂


Marstall vito
katharina rownież Vito 😉
pasza na bazie węglowodanów strukturalnych? co to znaczy? czym są te węglowodany?

http://konik.com.pl/sukcesbiotyna

czy ta biotyna będzie odpowiednia dla klaczy karmiącej miesięcznego źrebaka?
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Brak edycji postów
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 września 2016 14:50
Koniara246 edytuj posty  🤬
Katharina, Freizeit lub Faser Light - ten ma probiotyki i konie bez pracy dobrze na nim wyglądają. Vito jest super, ale trzeba je moczyć.
Katharina, Freizeit lub Faser Light - ten ma probiotyki i konie bez pracy dobrze na nim wyglądają. Vito jest super, ale trzeba je moczyć.

Po co moczyć ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się