Dopasowanie siodła

sekret, wszystko zależy od danego przypadku, jeśli siodło jest za szerokie o jeden rozmiar, to można poratować się podkładką/ żelem. Za to jeżeli jest to kilka rozmiarów (np 3-4) to tak jak piszesz, lepiej poszukać nowego siodła. A jeszcze lepiej po prostu skontaktować się z fachowcem i poprosić o pomoc przy dopasowaniu, bo nie zawsze trzeba wymieniać siodło.
sei   . let's grow old together & die at the same time .
26 marca 2013 09:40
pytanie 'gościnne'. siodło leży na koniu ok patrząc z boku, łęk książkowo nad kłębem itd. nie buja się naciskając przód-tył, ALE tylny łek, poduszki dotykają grzbietu tak bardzo delikatnie. po wsiadaniu, chociaż na kilka minut stępa, jest już perfect. przejmować się czy niekoniecznie?  👀
Mam pytanie, koń dość mocno wykłebiony, przy kłębie ma dołki, nie ma zbytnio mięśni. Siodło bez czapraka i bez dopięcia popręgu leży w miarę ok, natomiast po podpięciu popręgu tylna część siodła nie przylega, odstaje. Czy pomogła by podkładka żelowa podnosząca przód aby tylna część siodła mogla lepiej dolegać do kręgosłupa? Czy podłożyć coś pod tył siodła? Na co dzień jeżdżę z mattesem, niestety nie mam opcji correction.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
01 kwietnia 2013 15:59
pytanie 'gościnne'. siodło leży na koniu ok patrząc z boku, łęk książkowo nad kłębem itd. nie buja się naciskając przód-tył, ALE tylny łek, poduszki dotykają grzbietu tak bardzo delikatnie. po wsiadaniu, chociaż na kilka minut stępa, jest już perfect. przejmować się czy niekoniecznie?  👀

Jeśli koń nie wykazuje dyskomfortu plecowego to ja bym się nie przejmowała.
A pocenie pod czaprakiem równe, czy są jakieś miejsca bardziej lub mniej spocone?
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
01 kwietnia 2013 19:16
Dziewczyny, wrzucam poglądowe zdjęcia Segana w Wintecu Pro Dressage z czarnym łękiem. Mocno źle?
tył bez popręgu:



lewa str bez popręgu:



przód bez popręgu:


przód z popręgiem:


lewa str z popręgiem:


tył z popręgiem:
/ciach/
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Reklama
Po roku użytkowania siodła, na ostatnich jazdach pojawiły się wątpliwości czy aby na pewno dobrze leży. Czasem pojawiają się suche plamki, oglądając filmiki z jazdy mam wrażenie, że tył siodła się delikatnie unosi. Wydaje mi się, że zrobiło się za wąskie. Wyjściowo siodło leżało tak http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,95.5790.html , teraz leży tak, mam rację? Będę wdzięczna za opinię  :kwiatek:
To euroriding łęk 2.









więcej zdjęć w galerii http://re-volta.pl/galeria/moja/album/4235. Z góry dziękuję.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
04 kwietnia 2013 18:35
Shadow1,
a mnie się wydaje, że leży bardzo podobnie jak na zdjęciach z 2012.
Może ociupinę jest niżej przodem a to by znaczyło, że koń Ci leciutko zgubił mięśnie przy kłębie
i zrobiło się tam ciut miejsca.
Spróbuj ręcznik włożyć pod sam przód i zobacz czy tył się przyklei.
Kittajka,
ale chyba nie aż tak , żeby podnieść łęk leżący na kłębie o 3-4 palce ?

sekret, u mnie akurat siodło leżące na kłębie w momencie, kiedy kon z różnych powodów okropnie schudł, po powrocie do normalnej wagi podniosło sie o co najmniej 4 palce. Tak więc takie i większe skoki są możliwe 😉
Mam już tak mieszane uczucia co do tego siodła, oczopląsu już dostaję, sama nie wiem. Pod koniec bardziej intensywnych jazd, jakoś w listopadzie, wydawalo się robić wąskie, teraz jeździmy jak pogoda pozwoli, stanowczo mniej, więc to bardzo możliwe. Tu dla powrównania Wintec koleżanki, czerwony łęk, z pomiarów mi wynika, że jest 3 cm szerszy od mego siodła.








więcej w galerii http://re-volta.pl/galeria/moja/album/4237

edit. rozstaw 2 euroridinga odpowiada jakiemu rozmiarowi? 32?
Gru   nic nie dzieje się bez powodu
05 kwietnia 2013 12:04
Nie wiem czy wszyscy zaglądają do ogłoszeń, więc wstawię jeszcze tutaj, jeśli nie powinnam to oczywiście usunę 🙂

W przyszłym tygodniu będę chciała ściągnąć do Warszawy Piotra Ząbczyka z Hidalgo, który zajmuje się dopasowaniem siodeł, jeśli ktoś chce żeby sprawdził czy jego siodło jest dopasowane, podpowiedział co można w nim poprawić i ewentualnie zabrał na poprawki, to będzie do tego okazja 🙂 Piotrek jest przedstawicielem siodeł Sommer, ale zajmuje się też dopasowaniem siodeł innych firm. Taka konsultacja jest bezpłatna, do pokrycia jest tylko niewielki koszt dojazdu. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to do mnie na pw, lub w ogłoszeniach podałam swój nr. tel.
Będę wdzięczna jak ktoś zerknie na położenie Winteca  :kwiatek:
Ponawiam pytanie: Proszę o informację czy w Polsce są gdzieś organizowane kursy lub warsztaty dotyczące prawidłowego siodłania konia, lub gdzie w Europie można pojechać na kurs saddle-fittera? Najlepiej na PW. Z góry dziękuje  :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
06 kwietnia 2013 19:32
Shadow1,
zupełnie niegłupio ten wintec sobie siedzi. "Łatwe" plecy ma chyba Twój koń 🙂
Sprawdź tylko ile paluchów masz jak usiądziesz w siodle i czy siodło nie kręci się na boki.
"Łatwe" plecy ma chyba Twój koń

Na szczęście dla mnie 😉 o kogoś, kto zajmuje się na co dzień pasowaniem siodeł u nas bardzo ciężko. Jak tylko wsiądę to na pewno sprawdzę.
ms_konik Dziękuję  :kwiatek:
Może mi ktoś powiedzieć co jest nie tak z siodłem ?W tą zimę pod panelami tylnego łęku siodło zaczęło wycierać mi sierść.Jestem wręcz zdziwiona,ponieważ siodło odbija na sierści po jeździe równomierny ślad.Siodło ma podkładkę ortopedyczna,bo niestety zrobiło się za szerokie.Co jest powodem ?
Dołączam zdjęcie,może chodzi o długość siodła?
animalia, to co napiszę, to czysta teoria, ale jakoś wszystkie siodła "strzygące" sierść spełniały te dwa warunki: zima = rzadziej prane czapraki, sztywniejsze lamówki oraz - za szerokie, przy czym to "za szerokie" szczególnie uwidaczniało się w środkowej części siodła.
A ja mam takie pytanie - dlaczego w tym watku tak wiele osob wstawia zdjecia siodla bez jezdzca siedzacego w nim? Wydawalo mi sie, ze jest to bardzo wazna rzecz w ocenie, czy siodlo dobrze lezy.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
13 kwietnia 2013 08:46
Ja sie boje powrotu pod siodlo, robione.na wymiar a teraz kon stoi 2,5msc i jeszcze z miesiac/dwa postoi, znowu trzeba sie bedzie podkladkowac bo z naszych pleckow niewiele zostanie 🙁
animalia, to co napiszę, to czysta teoria, ale jakoś wszystkie siodła "strzygące" sierść spełniały te dwa warunki: zima = rzadziej prane czapraki, sztywniejsze lamówki oraz - za szerokie, przy czym to "za szerokie" szczególnie uwidaczniało się w środkowej części siodła.


Kurcze też mam siodło "strzygące" chociaż niby dopasowywane i dopychane co sezon (wrr!) przez siodlarza... 
W zeszłym sezonie po dopchaniu było OK. Aktualnie po kilku miesiącach zimowej przerwy (podłoże  :zemdlal🙂 siodło znów zaczęło lekko "strzyc" pod tylnymi poduszkami. Leży niby OK, ale skoro sierść się tam wyciera - to nie jest dobrze... czapraki czyste, nie tu problem. Siodło raczej za szerokie nie jest - konie mam mocne nawet bez treningu wyglądają dość hm... "sportowo"  🤣 Znów mam dopchać tylne panele? Przecież to bez sensu, bo koszt koszmarny (jednotybinkowe siodło CC = cena x ileś tam wyższa)... A może mam tak ciężką d... masę ciała ( 😉) że trzeba co roku dopychać?  🙁

Inne siodła (mam 3) leżą ok i nic się nie dzieje. Naprawiać co roku innych nie muszę... a ujeżdżeniówka cholera jakaś felerna czy coś...
Czy siodło typu gapa będzie pasowało na każdego kuca?  Np. takie jak Wintec Gapa, albo Busse Pony Junior. Siodełko jest mi potrzebne na razie bardziej na oprowadzanki niż na prawdziwą jazdę, na szetlanda pod 3 letnie dziecko. Chciałabym aby i kucyk miał dobrze i dziecko od razu wygodnie siedziało.
Jest jakaś zasada kiedy pad/czaprak ucieka do tyłu podczas jazdy. Siodło wydaje się dopasowane, koń chodzi dobrze, nie wykazuje oznak dyskomfortu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że może być minimalnie za szerokie. Spróbuję najwyżej z mattesem to zobaczymy, czy cały czas będzie uciekał. Ciekawa jestem waszych doświadczeń.
Animalia,

trudno jest ocenić co jest powodem wycierania się sierści z tyłu siodła po samym zdjęciu, jednak sprawdź czy siodło nie jest za długie. Musisz wyczuć ostatnie żebro, siodło nie może leżeć ani cm (!!) za ostatnim żebrem / 18stym kręgiem piersiowym. Możesz zobaczyć jak to się robi na filmiku:


_Gaga

według zaleceń producentów i siodlarzy siodło powinno się sprawdzać i dopychać/wymieniać wypełnienie co 6 miesięcy.
MichałR szczerze pisząc nie wyobrażam sobie wymieniać wypełnień w 4 siodłach co pół roku. Który z producentów karze tak robić??  😲
Koszt taki, że co roku mogłabym kupować nowe...
Poza tym nie tylko nie znam nikogo kto by tak robił, ale i większość koniarzy w ogóle nie dopycha paneli pod siodłem
[quote author=_Gaga link=topic=95.msg1765880#msg1765880 date=1367655646]
MichałR szczerze pisząc nie wyobrażam sobie wymieniać wypełnień w 4 siodłach co pół roku. Który z producentów karze tak robić??  😲
Koszt taki, że co roku mogłabym kupować nowe...
Poza tym nie tylko nie znam nikogo kto by tak robił, ale i większość koniarzy w ogóle nie dopycha paneli pod siodłem

[/quote]

Gaga ja dopycham-przepycha-upycham panele raz w roku 😉 Teraz się czają na całkowitą zmianę wypełnienia, ewidentnie już czas.
Przepraszam za offtop ale jaki to jest koszt?
[quote author=MichałR link=topic=95.msg1765824#msg1765824 date=1367626343]
_Gaga

według zaleceń producentów i siodlarzy siodło powinno się sprawdzać i dopychać/wymieniać wypełnienie co 6 miesięcy.
[/quote]
sprawdzać i korygować jesli jest taka potrzeba to tak, ale nie ma potrzeby wymieniać całego wypełnienia.
Gaga,

wszyscy producenci którzy sprzedają Ci siodło faktycznie dopasowane do konia sugerują kontrolę co 6 miesięcy i najczęściej wtedy dopychają / koregują wypełnienie, wymieniają elementy siodła itp. Koń się zmienia, wypełnienie ubija, czasem przemieszcza. Po kilku latach dobrym pomysłem może być wymiana całego wypełnienia.

Tego samego uczą saddle fitterzy, zobacz np Kay Humpheries 'Saddle Fitting', czy ogólnie Society of Master Saddlers.

Co do nowego siodła - przecież oprócz zakupu musisz tak samo je dopchać pod danego konia. Czego często jeźdźcy nie są świadomi - siodła najczęściej przychodzą wypełnione w stopniu minimalnym, tak aby resztę dopasowania zrobić pod danego konia, na pierwszej wizycie siodlarza. Jeśli tego nie zrobisz, miejscami siedzisz terlicą na grzbiecie... Niestety widziałem już takie przypadki, również z bardzo drogimi siodłami.
MichałR, ale w większości nowych siodeł nie da się nic dopchać czy wymienić. Wypełnienie jest z jakiegoś materiału co się ma nie odkształcać, ale też nie da się wprowadzić ani korekt ani wypełnienia zmienić.
Jeśli panele wypełnione są pianka czy powietrzem, to racja nic nie dopychasz, co ma zarówno wady jak i zalety.
Ale większość paneli wypełnionych jest wełna - naturalna bądź syntetyczna, czasem kombinacja obydwu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się