Łucznictwo konne

A próbowaliście tego siodła w zestawie z silniejszym łukiem?
Wojtek strzela z 45, ja z 40. Na koniu raczej nie używa się mocniejszych naciągów. Oczywiście są wyjątki, ale wydaje mi się, że takie siodło zawsze będzie lepsze do strzelania od klasycznego.
Podczas ostatniego weekendu czerwca rozegrano II Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego "Powrót Czyngis Chana" w Legnickim Polu.
Zawody upłynęły pod znakiem zaciętej walki do ostatniego przejazdu i ostatniej strzały.

W konkurencji węgierskiej:
1. m-ce Emil Eriksson ze Szewcji na Belfegorze 108 pkt,
2. m-ce Ania Sokólska na Eldettcie 105 pkt,
3. m-ce Michał Sanczenko też na Eldettcie 104 pkt.

W konkurencji koreańskiej:
1. m-ce Emil Eriksson na Belfegorze 107 pkt,
2. m-ce Wojtek Osiecki na Kairo 103 pkt,
3. m-ce Ania Sokólska na Eldettcie 101 pkt


Po trzech edycjach zawodów zaliczanych do rankingu Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego:

zawodnicy:
1. m-ce Michał Piasek na Kasztelanie i Lucyferze 398 pkt,
2. m-ce Wojtek Osiecki na Kairo 375 pkt,
3. m-ce Ania Sokólska na Eldettcie 353 pkt,

konie:
1. m-ce Kairo 354 pkt,
2. m-ce Zombi 280 pkt,
3. m-ce Eldetta 206 pkt
😅 Gratulujemy wszystkim zawodnikom, a najserdeczniejsze BRAWA za uzyskane wyniki Wojtkowi i Gabi oraz ich wierzchowcom dzielnym - Kairo i Zombiemu 🏇
Witam wszystkich, jestem nowa w tym wątku i tak naprawdę dopiero zaczynam swoją przygodę z łucznictwem. Chciałam się was zapytać jeśli można, jakich siodeł używacie?
MATRIX69 widziałam łuczników w siodłach wszechstronnych, ujeżdżeniowych i skokowych🙂 ale wydaje mi się, że kilka stron wcześniej Gabi, czyli forumowa ibmoz prezentowała specjalne siodło do łucznictwa, które pozwala na dobre oparcie nóg podczas "podstawy łucznicznej" kiedy praktycznie stoisz. Widziałam tez jak w takim siodle trenuje Gabi i Wojtek. Ale jeździć w tym siodle jest niewygodnie. Najlepiej zapytaj ibmoz na priv. Generalnie dobrze jak siodło ma duże klocki o które możesz oprzeć nogi w trakcie oddawanie strzału😉
No właśnie ja się chciałam dowiedzieć więcej o tych siodłach "na ławkach", bo skokówki czy ujeżdżeniówki to się pewnie średnio nadają, ja mam aktualnie kulbakę polską, używał ktoś z was z tego? nadaje się to siodło do łucznictwa? teoretycznie jest to podstawowe siodło wojskowe, ciekawa jestem waszych opinii.
No właśnie ja się chciałam dowiedzieć więcej o tych siodłach "na ławkach", bo skokówki czy ujeżdżeniówki to się pewnie średnio nadają, ja mam aktualnie kulbakę polską, używał ktoś z was z tego? nadaje się to siodło do łucznictwa? teoretycznie jest to podstawowe siodło wojskowe, ciekawa jestem waszych opinii.


Krzys - mój mąż uzywa kulbaki polskiej (wz. 36) przy strzelaniu z łuku. Z powodzeniem. Nie narzeka na siodło.
MATRIX69, możesz używać dowolnego siodła lub strzelać nawet na oklep (jak u Kassai'a). Na zawodach / warsztatach konie z reguły chodzą w zwykłych wszechstronnych lub skokowych. Po prostu w takich, jakie ma właściciel. Pojawiają się też wojskowe kulbaki i siodła ujeżdżeniowe.
I tak najważniejsza się równowaga i uniezależnienie tułowia od dolnej części ciała. W jakim siodle Ci się to uda, to już Twój wybór.
Oczywiście są siodła dedykowane do łucznictwa. My takie kupiliśmy na Węgrzech od Lajosa Kassai'a i mamy już zrobione jedno własnoręcznie. Dopracowywujemy szczególiki i już niedługo będzie można kupić polskie siodło do łucznictwa konnego. Próba generalna już była - nowe siodło testowaliśmy na zawodach na Legnickim Polu.
Jeśli interesowałyby Cie szczegoly, zapraszam na PW.
W zasadzie to wszystko by mnie interesowało, jak już wspomniałam dopiero zaczynam zabawę w łucznictwo konne, chciała bym dodać taki element do swoich pokazów. Chętnie obejrzę zdjęcia polskiego siodła do łucznictwa konnego jeśli tylko będą tu dostępne. Jeszcze jestem na etapie sprawdzania i dokupywania sprzętu bo jak zawsze dobry sprzęt to połowa sukcesu 😉 czy polecicie mi jakieś dobre strzały? może macie jakiegoś dobrego polecanego rzemieślnika na tegorocznym Grunwaldzie?
Szkoda, że nie było Cię w miniony weekend w Legnickim Polu. Miałabyś okazję zobaczyć wszystko na żywo, pogadać z chłopakami, dowiedzieć się kilku rzeczy.

Gdzieś mi się obiło o uszy, że we wrześniu będą jakieś warsztaty właśnie w Legnickim Polu. Z resztą ja też będę pisać jakieś projekty na warsztaty jesienią tego roku.

Jeśli chodzi o sprzęt to, podobnie jak większość, używamy kompozytowych łuków (Samick 40 i 45) oraz karbonowych strzał (Easton). Oczywiście są tacy, którzy strzelają z naturali (kasa!) i drewnianymi strzałami, ale to już zdecydowana mniejszość.
Zakupy robimy w ŁukSporcie z Warszawy (www.luksport.pl). Pytaj o Michała Choczaja - dużo Ci podpowie.

Zdjęcia siodła na pewno wkleję.
Dziękuję bardzo za informacje. Też żałuję tego Legnickiego Pola, ale kto wie może za rok. W weekend jadę do Ogrodzieńca na turniej XVII wieczny a następnie od razu na Grunwald, może turnieju łuczniczego konnego tam nie będzie ale będą ludzie zajmujący się tą dziedziną, na pewno skorzystam z okazji wypytania się o wszystko.
A co do strzał, czy jest duża różnica w strzelaniu strzałami karbonowymi i drewnianymi? Dokładnie chodzi mi o to czy jest sens kupienia strzał karbonowych do treningu i używaniem strzał drewnianych na pokazach ( chciałabym aby pokazy nadal były historyczne)?
Różnica między strzałami drewnianymi i karbonami jest olbrzymia! Ciężko zmieniać jedne na drugie.
Po pierwsze, na minus, drewniaki są cięższe przez co wolniejsze i mniej wytrzymałe, po drugie, na plus, można w nich łatwo przygotować noki tak, aby łatwo zakładać je na cięciwę w pełnym galopie.
Ja zaczynałam drewnianymi, bo takimi strzelał mój mąż, ale szybko przesiedliśmy się oboje na karbony. Z punktu widzenia wyników sportowych karbony są lepsze. Ale na pokazy, czy typową rekonstrukcję, ładne drewniane strzałki jak najbardziej.
[Gdybyś potrzebowała namiary na dobrego fachowca od drewnianych strzał, to służę].

Na Grunwaldzie na pewno nie będzie turnieju łucznictwa konnego. Mieliśmy, jako Stowarzyszenie, brać udział w bitwie, ale coś tam nie wyszło (może i lepiej dla koni). Z tego co się orientuję, ma tam być Mateusz Gieryn - członek zarządu stowarzyszenia. Z nim możesz pogadać o łukach z konia  😉
Dziękuję bardzo za odpowiedź, w takim razie poszukam jakichś drewnianych strzał na Grunwaldzie ale namiary na fachowca od drewnianych strzał też bym poprosiła (może być na pw). Generalnie chciałabym żeby pokaz strzelania z łuku był taką wisienką na torcie w zręcznościowym pokazie konnym 😉 sportowa strona tej dyscypliny ma dla mnie mniejsze znaczenie, ale też chętnie poszerzę swoją wiedzę w tym temacie.
Jak znajdę nr, to podeślę Ci na PW.
Życzę dobrej zabawy na Grunwaldzie.
Jeśli będziesz zainteresowana, możemy pomyśleć o jakiś mini warsztatach u nas - mogłabyś wpaść i ekspresowo co nieco wiedzy i umiejętności nabyć. Mamy stajnię ok. 80 km od Wrocławia, na północy woj. opolskiego.
Bardzo chciałabym uczestniczyć w takich warsztatach, jeśli tylko czas i finanse mi na to pozwolą, bo poza sprzętem brakuje mi przede wszystkim odpowiedniej osoby z ziemi  🙁 dobrze, że chociaż konie mam przygotowane. Dziękuję za zaproszenie mam nadzieję , że z niego skorzystam.
Jeszcze pewnie pojawię się w tym wątku z dziwnymi pytaniami, dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
A co to może być za siodło pod tym łucznikiem konnym?

TU
i
TU
Niewykluczone, że ja ....o ile będzie Tor Polski.
A będzie?
rubikon, tor polski będzie. PRZYJEŻDŻAJ!
Program zawodów jest taki:
piątek: tor polski na żwirowni,
sobota: konkurencja węgierska,
niedziela: konkurencja koreańska.


MATRIX69, my oczywiście jedziemy. Mamy tylko jakieś 600 km  🤔 więc tym razem bez koni.
No właśnie gdyby nie ta odległość  👿 to chętnie bym pokibicowała na żywo, mam nadzieję, że będzie tu jakaś fotorelacja 🙂
MATRIX69, będzie jeszcze okazja do startu, ewentualnie pokibicowania na żywo, w tym roku na Dolnym Śląsku - stajnia Gostar koło Jeleniej Góry wraz z PSŁK organizują zawody w dniach 31.08. - 01.09.
https://www.facebook.com/events/627269273964738/?fref=ts
O !!! jak miło coś się dzieje i to blisko 😀 Ja zdecydowanie w tym roku jako kibic, ale chętnie bym się zjawiła. Dziękuję za informację.
tor polski na żwirowni
To ja poproszę namiary na żwirownię ( może być priv.)
Porządkując nieco informacje odnośnie zawodów:

09 - 11 08. IV Międzynarodowe Zawody Tatarów Polskich w Supraślu, zaliczane do rankingu PSŁK
https://www.facebook.com/events/160240484162451/

31.08. - 01.09. Horseback Archery Gostar Cup pod Jelenią Górą, zaliczane do rankingu PSŁK
https://www.facebook.com/events/627269273964738/


24 - 27.10. Otwarte Mistrzostwa Europy EOCHA 2013, tym razem w Turcji
http://www.eocha.org/
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=542065712514827&set=a.509055879149144.1073741832.508802122507853&type=1&theater
Kto się wybiera??? ja chyba będę w na pokazie XVII wiecznym w Tychach z ekipą ogrodzieńcową, zdacie relacje co ???  😀
Jasne, że się wybieramy. Zawody w promieniu mniej niż 200 km od nas - grzechem byłoby nie pojechać.  😀
Poza tym organizujemy konie na te zawody, więc nie może nas zabraknąć w pełnym składzie  🤣
Chlip żałuję że mnie nie będzie 🙁 Ukraina czeka 😉
Hanah, żałuj... żałuj...  😜
https://www.facebook.com/photo.php?v=544719395582792&set=vb.508802122507853&type=2&theater
Jeszcze taki filmik reklamowy Gostaru znalazłam, bardzo fajnie zapowiadają się te zawody. Ośrodek jest super byłam tam z wizytą parę lat temu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się