Ptaki

dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
29 września 2014 15:11
sznurka, no tak, bo piękne
[quote author=Murat-Gazon link=topic=52288.msg2191677#msg2191677 date=1411997377]
Koło mojej pracy już drugi rok z rzędu wiosną/latem zamieszkuje parka małych ptaszków. Samiczka taka wróblowata jakby, niepozorna. Samczyk brązowy, cecha charakterystyczna to długi pomarańczowy ogonek. Ładnie śpiewa. Kto mi podpowie, co to za ptaszki?
W zeszłe lato samiczka wleciała nam do pokoju. Samczyk mało nie zwariował, biegał po barierce balkonu i krzyczał jakby mu się coś strasznego działo, dolatywał do drzwi i wracał - bał się wlecieć za nią. Pomogliśmy jej wylecieć, to skakał wokół niej jakby nie mógł uwierzyć, że jest cała i zdrowa.  🙂
[/quote]

Stawiam na kopciuszki 😉 u nas są ich dziesiątki 😀
Edit : literówka


miałam przyjemność w weekend na kilka chwil z sokolnikami
więcej zdjeć tu http://www.folkmyself.pl/wycieczkowo/polatac-z-drapolami/
jak zwykle temat urzeka, zachwyca
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
29 września 2014 20:39
sznurka, i o to chodziło Kochana :-)
Tania, TheWunia dokładnie, kopciuszek. Dzięki  🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
30 września 2014 16:55
Pomoże mi ktoś z identyfikacją ptaka? Podejrzewam jakiś podgatunek bogatki, wg wikipedii pasowałby do rodzaju Parus... Brzuszek jasny, kremowy, na piersiach rdzawa plama rozdzielona paskiem tych kremowych piór, dziób krótki (koloru niestety nie pamiętam, chyba ciemny...), na skrzydłach niebieskie lusterka zlokalizowane jak u sójki (sójką raczej nie jest), tuż nad dziobem rdzawa plama, reszta głowy czarna, z boku na lewej połowie głowy, w obszarze oka i tuż za nim, biała plama. Rozmiarów bogatki, może trochę większe i nie takie smukłe, bardziej pękaty brzuszek miało (albo po prostu nastroszyło piórka).

Muszę się pochwalić, że w okolicy pastwiska lata dzięcioł czarny  💃 Skurczybyk jest rozmiarów średniego kota! I pięknie się drze, a głośny jak diabli. Słyszałam go już kilka razy, zastanawiałam się, co to. Wczoraj go nakryłam na wierzbie i od tego czasu staram się go "upolować" aparatem. Niemożliwe. I sójki latają, o sikorkach, wróblach, gołębiach, srokach nie wspomnę. A w krzakach sarny. Rzut beretem od hipermarketu jest kawałek lasu  😍
TheWunia - popatrz no, mi też samica krogulca szkody w ptaszyńcu czyniła, na wpół oswojoną modraszkę, moją ulubioną, pożarła na moich oczach na gałęzi przy karmniku (nóżki wypluła)
sznurka - kapitalne te sokoły
Facella - toś zagwozdkę rzuciła. Siedzę i myślę - i to boli 🙂. Gdzie ty mieszkasz, że masz tam rudoplame czarnogłowe bogatki z niebieskimi lusterkami - już pędzę, będę majątek na tym odkryciu zbijać. 😀 A serio - nie mam pojęcia. Pierwszy odruch - a nuż kląskawka (samiec), no ale lusterko białe i plamy rudej za dziobem choćbym się skichała na fioletowo nie uświadczę, może samiec zięby jer, dzierzba rudogłowa, szczygieł, czeczotka, makolągwa - se tak mogę strzelać, ale nic mi na 100% do Twojego opisu nie pasuje, zwłaszcza to niebieskie lusterko, bo z tego co mi się kojarzy to z ptaków z niebieskim lusterkiem jak sójka to jest u nas ... sójka. A jakiej to to jest wielkości - jak sikora, czy bardziej w stronę szpaka?
Facella   Dawna re-volto wróć!
30 września 2014 18:54
Mzimu, szczygieł! Na pewno! To niebieskie - to ja nie wiem, przywidziało mi się. Widziałam od frontu i możliwe, że potraktowałam to czarne u góry skrzydła jako niebieskie. Zapoluję jeszcze na niego, może to jakiś nowy podgatunek albo mutacja?
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
30 września 2014 19:11
Czym "zdrowo" dokarmiac sikorki w zimie zeby im nie zaszkodzic? Czy lepiej nie dokarmiac? Zawsze ich u nas mnostwo, podjadaja sloneczniki z ogrodka.
Mzimu, szczygieł! Na pewno! To niebieskie - to ja nie wiem, przywidziało mi się. Widziałam od frontu i możliwe, że potraktowałam to czarne u góry skrzydła jako niebieskie. Zapoluję jeszcze na niego, może to jakiś nowy podgatunek albo mutacja?


Prawdopodobnie widziałaś czarnogłówkę, ale sprawdź sobie w atlasie, czy to to ?
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 października 2014 11:19
titina, nie, na pewno nie to. Szczygieł mi odpowiada prawie doskonale - jedynie to niebieskie na skrzydłach nie pasuje, wszystko inne się zgadza.
Facella: zobacz jeszcze tego pana:
link
Facella   Dawna re-volto wróć!
01 października 2014 11:36
Przecież napisałam - wyglądał identycznie, jak szczygieł, tylko coś niebieskiego miał na skrzydle. Zięba nijak nie jest podobna.
To może bastard komuś uciekł, ale z niebieskim nie widziałam nigdy.
Częściowo ścięliśmy ulęgałkę bo jej kres nadszedł. W zamian powstało osiedle dla wróbli. Jak widać - chyba im się podoba 🙂
czesio, ależ zaje**ste!!! 😍 😜

U mnie już nie tak ptasio jak w domu. Teraz mam pod oknem tylko masę mew i gołębi. Dodatkowo jutro będzie siatkowanie balkonów (przyjeżdzają do nas do mieszkania koty) więc z karmnika nici. 🙁

Mój jedyny ptasi towarzysz w tej chwili jest plastikowym szkaradztwem (przepraszam za jakość zdjęcia :icon_redface🙂:
[img]https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10712767_10204883201582280_426898417992415806_n.jpg?oh=ebac6a132a6cc2786315da437b31f5dd&oe=54BFE7E5[/img]
Czy dokarmiajac na balkonie (dajmy na to z karmnikiem) nie macie problemow z sasiadami (ze glosno, ze brudno) ?
Jakos zabezpieczacie balkon ?
My na balkonie dokarmialiśmy w ilościach hurtowych i dopóki był śnieg to problemu nie było, ale jak zaczeły sie roztopy to sąsiadka zaczeła gadać, że musi zmywać... dobrze, że zimą sie prania na balkon nie wiesza 😉

A jak to jest z kaczkami ? Bo na naszej rzece jest ich dużo i wszyscy dokarmiają chlebem, czy to jest dla nich dobre ?
dea   primum non nocere
21 października 2014 12:17
Pomoże ktoś rozpoznać gościa? Dla skali: to na czym siedzi, to skrzynka z bezpiecznikami (drzwiczki), może miec z 40cm długości. Czyli maluch.
Tak z wyrazu twarzy obstawiałabym młodego mysikrólika albo zniczka. Raczej mysikrólika.
Help

Gdy się znalazło w swoim ogrodzie martwego gołębia ze skręconym karkiem, kolor biały, na jednej łapie obrączka żółta na drugiej szara - to co się powinno zrobić? Oprócz zapakowania go do śmietnika (chyba..?). Ktoś go szuka i się martwi i w ogóle kogoś on obchodzi?  👀
Spróbuje zapytać dziś przejeżdżając jakiegoś najbliższego gołębiarza, ale wcale nie mam żadnego tak bardzo blisko.
Teraz nie jest czas lotów gołębi, biały to raczej ozdobny. Możesz odciąć łapki i zdjąć obrączki. Wątpię czy ktoś szuka, ale może...
ooooojjojojojjj odciąć...  łapki......  🤔 🤔 🤔 🤔 🤔

dobra zatem szufla-torba-pojemnik

dzięki za rozwianie wątpliwości 😉
Mam szybkie pytanie. Przylatują na mój balkon ptaszki z drzew, które rosną obok. I za diabła nie wiem kto to taki. Wróbel nie, chociaż troszeńkę podobne.



Zna ktoś? Tania? 😉
Jeden mi się dziś roztrzaskał na szybie w drzwiach balkonowych, pacnął na balkon i zaraz odleciał. Drugi siedział właśnie tak. A że długo, to poszłam sprawdzić czy coś mu nie jest. Dał się prawie dotknąć, rękę miałam na tyle blisko, że odlatując zatrzepotał mi w dłoniach skrzydłami. Zmarznięty? Głodny? Skąd takie zachowanie? Chętnie bym dokarmiała, ale mam 2 koty, z czego jeden kilka razy dziennie wietrzy futro na balkonie :/ Nie postawię tam przecież karmnika w tej sytuacji.
Pełzacz?
link
Może jakiś słaby osobnik? Przyroda selekcjonuje. Jakiś dziób ma krótki. Może złamał końcówkę i nie może pobierać pokarmu?
Noo...może być.  Podobny. One mi molestuja balkon we dwójkę przynajmniej. Spróbuję dokarmiać.  Kot bedzie wychodzić wieczorami tylko. Wtedy i tak siedzi krótko,  bo ciemno i zimno.
Facella   Dawna re-volto wróć!
29 października 2014 12:39
Zawsze możesz jeszcze wychodzić z kotem  😁 Mój też balkonowy, teraz jak słońce ostro świeci, to mu cieplej niż pod grzejnikiem. A ja siedzę i pilnuję, bo już jednego wróbla upolował...
Moje odkąd mają obroże z dzwonkiem to żadnych ptaków nie przynoszą 😉
A czym jest najbardziej uniwersalnie dokarmiać ptaki ? Bo już bym im zaczeła coś sypać
dragonnia   "Coś się kończy, coś się zaczyna..."
02 listopada 2014 07:17
TheWunia, teraz w Lidlu są super zestawy ziaren, a także. Kulki z ziaren i tłuszczu. Sikorki i inne ptaki bardzo chętnie odwiedzają moj taras. Rekordowo do ptasiej stołówki wlazlo 8 sikorek i jeszcze walki toczylo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się