Słoma czy trociny?

Sprawdź jak zachowuje się ściółka lniana lub torf. Można też mieszać torf ze ściółką lnianą. Rolnicy odbierają i to i to bo są to bardzo dobre nawozy.
Od niedawna na rynku dostępne są granulki sosnowe , testujemy je właśnie w jednym boksie i powiem szczerze, że są całkiem całkiem fajne. Może zabrzmi to dziwnie, ale zanim wysypie się je w boksie należy zalać je wodą żeby spęczniały i się rozpadły (w zimie lepiej ciepłą). Cena jest bardzo dobra, parametry chłonności świetne, ładnie pachnie, nie przykleja się do wszystkiego, super sprząta. Na boks 3x4 wysypaliśmy 6 worków i dosypujemy 1 worek w tygodniu. Siano oczywiście w siatce.
Zobaczymy jak się zachowa na przestrzeni dłuższego czasu, ale w tej chwili godne polecenia.
Freeform, napisz coś więcej- cena, dostępność??
Cena 29,50 netto za worek 15kg, firma hbb ściółka nazywa się "eco dry" wszystkie informacje są na stronie. W Warszawie można samemu odebrać.
dempsey   fiat voluntas Tua
08 stycznia 2011 14:51
fajne
ale jesli chodzi o koszty to znowu wychodzi tak samo jak słoma liczona w przeciętnej cenie
być może dużym plusem jest jakość obsługi i niska wilgotność całej ściółki w boksie nawet po upływie długiego czasu.
ale to tylko moje przypuszczenia, przeczytałam jedynie samochwalcze opinie producenta 😉

freeform, daj czasem znać jak się sprawują  :kwiatek:

ja chyba jednak muszę znaleźć słomę w normalnej cenie (o ile to możliwe)
edit: i zamontować sianospowalniacz dla tych zapychaczy co wyżerają spod siebie całą noc
Czy ktoś z was używa lub miał do czynienia ze zmieloną, odpyloną słomą  z firmy: http://www.mikomiko.hu? Szukam alternatywy dla torfu i trocin. Ciekawa jestem czy taka słoma będzie ok dla konia z alergią i RAO.
najpierw dublowanie ogloszen, teraz ogloszenie w niewlasciwym watku. dam ci troche czasu na przeczytanie regulaminu.
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnpmod.gif[/img] umieszczanie ogloszen w niewlasciwym watku, podczas trwania ostrzezenia.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć tak na oko jak gruba powinna być warstwa trocin?
Taka, żeby koń kładąc się nie leżał na betonie, lecz miał pewną warstwę izolacji.
Jeżeli chodzi o mnie, jestem zwolenniczką grubszej warstwy.
Taka, żeby koń kładąc się nie leżał na betonie, lecz miał pewną warstwę izolacji.
Jeżeli chodzi o mnie, jestem zwolenniczką grubszej warstwy.

Też tak sądzę że grubsza warstwa będzie lepsza, jednak nigdy nie stosowałam żadnej innej ściółki oprócz słomy.
Może zapytam inaczej jaka powinna być minimalna grubość warstwy trocin?
Dodam jeszcze, że mój koń jest strasznym brudasem.
zapraszamy do oglosznen. jednosczesnie informuje o koniecznosci zmiany nicka na inny, nie kojazony z nazwa firmy lub produktu, prosbe nalezy zglosic do administratora forum. do czasu zmiany nicka- uciszenie.
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnmute.gif[/img] reklama na forum, ostrzezenie do czasu zmiany nicka na "niereklamowy".
zapraszamy do oglosznen. jednosczesnie informuje o koniecznosci zmiany nicka na inny, nie kojazony z nazwa firmy lub produktu, prosbe nalezy zglosic do administratora forum. do czasu zmiany nicka- uciszenie.
 reklama na forum, ostrzezenie do czasu zmiany nicka na "niereklamowy".


😂
Tymochowicz by sie nie powstydził.
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
28 lipca 2011 10:43
czytam wiele informacji w sklepach na temat ściółek, ale opisy, to opisy, a praktyka co innego. co jest bardziej ekonomiczne wg was? Wióry czy ściółka lniana? słoma odpada 😉 dla ścisłości. Interesuje mnie przede wszustkim zużycie ściółki na konia na tydzień 🙂. Koń nieduży i czyścioszek.
To masz duże szczęście. Ja mam dwa brudaski i schodzi około 80l / dobę trocin z tartaku.

Kupiłam kiedyś na miesiąc wióry prasowane i niestety przy żadnej kalkulacji nie wyszło mi bardziej oszczędnie kosztowo niż te, które sama kupuję w tartaku.

omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
28 lipca 2011 13:06
no czyścioszek z mojego rumaka. dlatego własnie interesuje mnie zuzycie wiorów i lnu, bo ciekawi mnie co sie bardziej kalkuluje.
Len - mnie wychodzi worek 15kg co drugi dzień. 225kg miesięcznie
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
28 lipca 2011 13:36
Dzięki 🙂. też nad lnem rozmyslam coraz mocniej, bo wydaje się mniej czepliwy niż wióry 😉
dea   primum non nocere
28 lipca 2011 13:47
Ja nieodmiennie polecam torf - choć jest nieco droższy, schodzi nam go DUŻO mniej niż lnu. Np. moja kucka - czyścioszek zużywała minimum pół balota na tydzień lnu i wiecznie walczyłam z tym, żeby było czysto (sprzątanie to minimum pół godziny dziennie), a torfu w zeszłym miesiącu zużyła pół worka (!) na 4 tygodnie, w tym - jeden worek. Jest naprawdę czysto, a sprzątanie na błysk zajmuje mi ok. 10 minut (z dokładnym wygrabieniem).
Duża klacz zużywała lnu 2,5 worka na tydzień. Torfu idzie 1 worek.
Nie widziałam z lnu materaca - innego niż gówniany 🙂
...i ogólnie zapraszam na wątek o "innych ściółkach" - tam napisałam więcej o wrażeniach porównawczych.
Czy ktoś z Was kupował ostatnio trociny ze sklepu Stefanidis?
Gillian   four letter word
03 listopada 2011 13:49
czy przy częstotliwości usuwania obornika raz na 2-3 tygodnie trociny mają rację bytu? czy będzie jeszcze gorszy sajgon niż ze słomą?
Ja usuwam najbardziej mokre codziennie, a całkowicie wymieniam przynajmniej raz w tygodniu. Koń nie jest syfiarzem, cały dzień na padoku, ale jakoś rzadziej sobie nie wyobrażam. Byłoby mokro i śmierdząco. Trociny mam z tartaku, swieże,więc nie do końca suche (ale za to całkowicie niepylące). Są na 100% mniej chłonne niż te specjalnie dla koni.   
A czy ktoś myslał o ścieleniu korą? Taka ogrodową?
Gillian   four letter word
03 listopada 2011 20:09
izydorex, mokro i śmierdząco ale i tak lepiej niż na trzytygodniowym materacu ze słomy? 🙁 bo mi już ręce opadają 🙁
Takiego porównania nie mam, bo nie zdarzyło mi się mieć do czynienia z takim materacem. Zależy też od konia. Koleżanka miała u swojego sajgon po 2 dniach.  No i jednak kupy codziennie trzeba wybrać.
Brzask   kucyk,kucyk...a to kawał s.........
03 listopada 2011 21:38
Gillian, ja sobie nie wyobrażam niesprzątania codziennie trocin, moj koń ma dostęp do padoku 24 ma sprzątane codziennie - wybierane co mokre i dosypywane około pól worka. Koń koleżanki który stoi w nocy w boksie musiał mieć sprzątane codziennie niemal do czysta tylko pod ścianą zostawało trochę suchego- reszta gnój. Teraz znajoma używa granulatu sosnowego. na boks 3x4 wysypałyśmy na początek 11 worków, sprzątane ma codziennie kupy. I to całkiem zdaje egzamin.
Gillian   four letter word
04 listopada 2011 05:34
o rany, no to nie wiem już co zrobić 🙁
Gillian zmienić pensjonat, żadna ściółka nie wytrzyma 3 tygodniowego nie-sprzątania
czegokolwiek nie podsypiesz - będzie i mokro i (przede wszystkim) śmierdząco
Ew możesz podsypać trociny pod słomę - wchłoną wilgoć i będzie mnie syfiaście, ale i tak będzie to jedynie półśrodek... :-(
czy przy częstotliwości usuwania obornika raz na 2-3 tygodnie trociny mają rację bytu? czy będzie jeszcze gorszy sajgon niż ze słomą?


Moim zdaniem nie ma to kompletnie racji bytu. Musisz choć raz dziennie przebrać mokre i kupy + wiadomo dosypać ubytek świeżego i suchego. Nie potrafię sobie wyobrazić trocin przy częstotliwości sprzątania raz na dwa tygodnie. Ja raz na tydzień zmieniam całość. Koń czysty, załatwia się w jednym miejscu. Drugi stoi na słomie, ale w jego przypadku nie widzę potrzeby by stał na trocinach czy innym podłożu. Po za tym śmiem twierdzić, że nawet chyba nikt nie próbował nie sprzątać całkowicie boksu z trocinami w takiej częstotliwości, o której piszesz. Spróbuj? Albo jeśli chcesz wczoraj zmieniłam swojemu całość i mogę zobaczyć jak długo wytrzymam bez całkowitego sprzątania i zdam relacje  😁  Choć nie wydaje mi się, by to był okres 2 tygodni, ale czas pokaże. Nie oszukujmy się, ale trociny pięknie wyglądają w pierwszy dzień po wysypaniu  😉
,
Wcale się nie dziwię. Opisuję jedynie istniejącą sytuację.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się