Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Moon   #kulistyzajebisty
17 grudnia 2015 19:38
A Lul się chyba przekonał do wysłodków Beleyisa, bo dziś nawet bez wybrzydzania je szamał, uff!
xxagaxx, jak nabędziesz te hippolyty dla swoich 'sucharków' 😀 to uśmiechnę się o garść na testing dla Lulowego francuskiego podniebienia 8-)
Moon, ja mam te wyslodki 😉 przypomnij  mi to dam ci próbkę  😉

Dziewczyny ile podajecie tych wysłodków (suchych)? Dajecie dodatkowo otręby?

Ja mam podawać  600g suchy dziennie  rozłożone  na 3 posiłki . Bez dodatkowych  otrębow ale z paszą brandon xs.

Edit. Przypadkiem  dwa posty mu wyszły . Może ktoś  z Was zgłosić  to do moderatora  żeby  scalił, bo sama nie mogę?    😡
Czy jest sens dawania muslie z owsem (1:1) w ramach kolacji przez okres zimowy (ewentualnie dłużej)? Chodzi mi o Hilight Horse & Pony Mix, aby ograniczyć trochę owies, dodać więcej włókna.
Czy lepiej nie kombinować i podawać granulat np. Besterly Basic czy Baileys Everyday High Fibre Cubes.
Nie kombinowałam nigdy z paszami, jestem troche zielona w tym temacie, a nie chce też niepotrzebnie przedobrzyć. Głównie zależy mi na zmniejszeniu ilości owsa przez ten okres.
Moon   #kulistyzajebisty
18 grudnia 2015 17:24
anai, ooo widzisz! Jak może kiedyś przestaniemy się mijać w stajni i Cię złapię to Ci na pewno przypomnę ;-)
Milla przy podawaniu musli jest prosta zasada. Nie ma sensu dawania ich poniżej 2 kg. Jeżeli chcesz dać koniowi jedną miarkę musli dziennie, czyli około 800g nie będzie to miało na niego żadnego wpływu (o ile nie jest to balancer). Przy karmieniu pół na pół z owsem ilość musli to minimum 1,5 kg przy wydajnych paszach. Możesz dać balancer np. Saracena Bio Life. Wtedy przy 500kg koniu podajesz około 0,5 kg.
tulipan, dzięki wielkie  :kwiatek: Kojarzyłam, że padało tu takie hasło, ale nie pamiętałam w jakim kontekście. W takim razie zostanę przy granulacie 🙂
Milla, możesz podać Spillers Original Balancer. Możesz go podawać 500g dziennie (dla konia 500 kg) a skład ma dużo lepszy od Saracena. Przede wszystkim więcej włókna i mniej skrobi, że o witaminach nie wspomnę  🙂 Do tego cena to ok. 150 zł
Akurat składem różnią się nie wiele, a włókno to nie kluczowy składnik balancera  🙄
Milla, możesz podać Spillers Original Balancer. Możesz go podawać 500g dziennie (dla konia 500 kg) a skład ma dużo lepszy od Saracena. Przede wszystkim więcej włókna

Ze strony producentów:

Saracen Bio-Life - [url=http://www.saracenhorsefeeds.com/products/balancers/bio-life-balancer-mix#nutritional-info]8% Fibre [/url]
Spillers Original balancer - 8% Fibre

Do tego cena to ok. 150 zł

Ceny u polskich dystrybutorów:

Saracen 164zł
Spillers 190zł

i mniej skrobi, że o witaminach nie wspomnę  🙂

może jednak wspomnij, bo póki co Twoja opinia się nie broni.
Dzięki za podsumowanie 😉
Posiadam kuca z COPD, który bardzo źle reaguje na siano. Czy ktoś z was stosował w żywieniu koni trawokulki? Można to stosować jako podstawę paszy objętościowej, czy bardziej jako dodatek? Jak to wychodzi cenowo? Ktoś poleci jakąś niedrogą, dobrą markę? 😉 Bardzo proszę o odpowiedź
Risa, trawokulki można stosować jako dodatek. Jako podstawowa objętościowa wychodzi dużo za drogo. Nie lepiej moczyć lub parować siano?
_Gaga właśnie moja kucka moczone siano nie bardzo chce jeść, o parowaniu nie słyszałam muszę na ten temat coś doczytać 🙂
Myślałam o sianokiszonce jednak mam zbyt małą ilość koni aby to skarmić nim jeszcze będzie dobre.
Risa, może siano słabe?
_Gaga, być może. Choć suche ona i inne konie nie mają problemu z jego zjedzeniem, zawsze jest wyjedzone 'do dna'.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
19 grudnia 2015 18:32
Risa kiszonki można też kupić w małych paczkach.
Jak traktować taką pasze http://www.pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Light-Musli-20-kg-niskoenergetyczna-pasza-dla-koni/401
Czy bedzie ona faktycznie nieodpowiednia dla konia który trudno przybiera na wadze i ta pasza nadaje sie tylko dla 'otyłych' ?
Czy raczej traktować ją jako pasze o wolnouwalnialnej energii i niskoenergetyczną ale która nie przyczyni sie do chudnięcia?
Podaje na codzien day complex musli nie light ale raz ze fajna promocja dwa ze przez zime kon bedzie pracował lżej i zastanawiam sie czy to dobry pomysł. A o witaminy i oleje sie nie marwtie poneiwaz podaje jeszcze sieczke i makuch oraz estry kwasów tłuszczowych.
Ekhem, wyglada to nastepująco:

Saracen Bio Life 2000

Tłuszcz: 10,5%
Białko 18%
Włókno 8%
Energia Strawna 14,2%
Skrobia 20,5%
Witamina A 30.000 IU/kg
Witamina D3 3.000 IU/kg
Witamina E 750 IU/kg

Spillers Original Balancer
Energia Strawna (MJ/kg) 10.5
Olej (%) 6.0
Białko (%) 25.0
Wlókno (%) 8.0
Skrobia (%) 9.0
Witamina A (iu/kg) 40,000
Witamina D (iu/kg) 4,000
Witamina E (iu/kg) 2,000

Widzisz różnice w witaminach i poziomie skrobi?
Z tego co wiem pasza powinna być bogata w błonnik i nisko skrobiowa...

A co do cen, to na cenniku z Cavaliady jest 150 zł.
Piszesz o włóknie, a podkreślasz skrobię...  🤔wirek:
Faktycznie, włókno mają na tym samym poziomie, a co z pozostałymi wartościami? Też się pomyliłam?
Jak traktować taką pasze http://www.pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Day-Complex-Light-Musli-20-kg-niskoenergetyczna-pasza-dla-koni/401
Czy bedzie ona faktycznie nieodpowiednia dla konia który trudno przybiera na wadze i ta pasza nadaje sie tylko dla 'otyłych' ?
Czy raczej traktować ją jako pasze o wolnouwalnialnej energii i niskoenergetyczną ale która nie przyczyni sie do chudnięcia?
Podaje na codzien day complex musli nie light ale raz ze fajna promocja dwa ze przez zime kon bedzie pracował lżej i zastanawiam sie czy to dobry pomysł. A o witaminy i oleje sie nie marwtie poneiwaz podaje jeszcze sieczke i makuch oraz estry kwasów tłuszczowych.


Evson, też się nad tym zastanawiam. Bazą tej paszy jest jęczmień i kukurydza - tak jak reszty ich pasz. To że nie ma bajerów, łusek, makuchów itd.trochę się przyczynia do "energetyczności" - ale na logikę wystarczy dodać oleju i wartość energetyczna się podniesie.
Cena świetna.
konio z tego co ja wiem pasza ma być odpowiednia dla konia, a nie z dużą ilością włókna i małą skrobi. Skrobia to nie zuo bo jest obecna w większości pasz, kluczowa jest jej ilość dzienna. I tak np. koń jedzący paszę nisko skrobiową i owies będzie jadł więcej skrobi niż mój koń na pełno porcjowym karmieniu paszą z większą zawartością skrobi. Najważniejsza jest forma i stopień przyswajalności, a nie % zwartość poszczególnych składników.
Tulipan, skrobia oczywiscie jest obecna w paszach dla koni,to nie podlega dyskusji. Czy nie jest "złem koniecznym" tu sprawa jest dyskusyjna i polecam cały rozdział na ten temat choćby w The Horse Nutrition Bible Być może, to rozwieje kwestię czy i dlaczego powinno się dążyć do diety z dużym udziałem włókna a niskim skrobi.

http://naturalhorseworld.com/newsite/horse-nutrition-bible-ruth-bishop-comprehensive-guide-correct-feeding-horse/

w tym szczególnym przypadku do którego się odnosimy chodzi o używanie Balancera jako dodatku do owsa. Skoro w owsie wystepuje nawet do 50% skrobi to czy faktycznie jest sens podawać Balancer gdzie również jest jej wysoki poziom?

Z tego co wiem, Balancer ma również za zadanie uzupełniać braki witamin, których w owsie jednak za dużo nie ma, prawda?
zoyabea przekonałas mnie, zamówiłam i cena z przesyłką przy kupnie 3 worków i rabacie z re-volty wyszła koło 50 zł za worek, super cena!
Sprawdze, nic nie ryzykuje bo karmie od ponad pol roku day complex musli i moj kon wyglada i czuje sie na tym swietnie. Tak jak mówisz najwyzej podnise czyms energetycznosc.
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 grudnia 2015 23:53
Posiadam kuca z COPD, który bardzo źle reaguje na siano. Czy ktoś z was stosował w żywieniu koni trawokulki? Można to stosować jako podstawę paszy objętościowej, czy bardziej jako dodatek? Jak to wychodzi cenowo? Ktoś poleci jakąś niedrogą, dobrą markę? 😉 Bardzo proszę o odpowiedź


Risa, a leczysz kuca? Stoi w stajni czy na zewnątrz?
Mam emeryta z zaawansowanym COPD. 8 lat temu dostał wyrok - 3 miesiące max i trzeba będzie uśpić. Jedno płuco przestało działać, drugie działało ledwo. Aktualnie koń jest w takim stanie, że je suche siano codziennie i szczerze to nie pamiętam kiedy ostatnio słyszałam, żeby kaszlał.
Rezygnacja z siana to tylko zmniejszanie objawów ale nie jest rozwiązaniem problemu 🙂
jak coś to służę radą na priv 🙂
konio, po pierwsze zwróć uwagę na poziom energii. W paszy Spillers przy zalecanym dawkowaniu koń pracujący będzie potrzebował więcej dodatkowego źródła energii, czyli najpewniej ziarna. Niska zawartość skrobii szybko się wyrówna.

Po drugie, skrobia w ziarnach poddanych obróbce jest znacznie bardziej strawna. Wiemy skąd pochodzi skrobia w Saracen (płatkowana kukurydza, płatkowana pszenica), a Spillers...? Nigdzie nie widać składu.

Po trzecie, w Saracen "mikroelementy na nośnikach o najwyższym stopniu przyswajalności tzw Biopleksy i Sel-Plex." Czyli znowu kwestia przyswajalności - co wiemy o tych witaminach i minerałach w Spillersie? Bo wiemy na pewno, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Ja nie twierdze że Spillers to gorsza pasza, wg mnie sprawdzi się u innych koni niż Saracen. Ale napisałaś, że Spillers jest lepszyw wyborem, co nie ma uzasadnienia.
ekhem, akurat poziom energii w żaden sposób nie był przez Mille podnoszony. Pytała o mieszanie owsa z paszą by ograniczyć udział tego pierwszego. Stąd też uważam, że poziom energii nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Być może jej koń zwyczajnie nie potrzebuje bardziej kalorycznej paszy.

Jeżeli przejrzysz brytyjskie strony traktujące o żywieniu koni (lub przeczytasz etykietkę na worku Original Balancer) z pewnością zauważysz, że tak w Saracenie jak i w Spillersie źródła skrobi są identyczne. W obu przypadkach są one również poddawane obróbce termicznej tak więc ich przyswajalność jest podobna.

Co do przyswajalności witamin. Piszesz o Bioplexie i Sel-Plexie. Ok, to zacne kompleksy witaminowo-mineralny ale w niczym nie odbiegają od Novamin-S. Różnica jest taka że te premiksy o których piszesz Saracen kupuje od Alltech'a a Spillers produkuje u siebie formułę opracowaną przez centrum badawcze Waltham.
Czy lepszy jest Alltech czy Waltham? Tu pewnie toczyły byśmy akademickie dyskusje, bo obie marki są bardzo rozpoznawalne na świecie. Stąd wysunę tezę, że witaminy i minerały używane w Spillers Original Balancer są dobrze przyswajalne.

Ja nie twierdze że Saracen to gorsza pasza, a jedynie zauważyłam, że moim zdanie dla konia Milli byłby bardziej odpowiedni Original Balancer.
Hej!
Jak się prezentuje dla Was ta pasza o tym składzie:
Skład: wysłodki buraczane niemalasowane, sieczki i susze owocowe, łuska sojowa, susz z lucerny granulowany, otręby ryżowe, siemię lniane, drożdże S. cerevisiae, olej sojowy, wapń z alg morskich, tlenek magnezu, chlorek sodu.

Myślicie, że warto w nią zainwestować?
Koń chodzący czysto rekreacyjnie, około 3/4 dni w tygodniu. 
Będzie to duży kop energetyczny czy bardziej tuczący?

Wcześniej nie analizowałam dogłębnie składów, stąd moje pytania.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
22 grudnia 2015 16:32
Fajny skład na kopyta i na trawienie. Energetycznie raczej bez fajerwerków, do rekreacji w sam raz. Jak wygląda cenowo?
zoyabea przekonałas mnie, zamówiłam i cena z przesyłką przy kupnie 3 worków i rabacie z re-volty wyszła koło 50 zł za worek, super cena!
Sprawdze, nic nie ryzykuje bo karmie od ponad pol roku day complex musli i moj kon wyglada i czuje sie na tym swietnie. Tak jak mówisz najwyzej podnise czyms energetycznosc.


Zdradzisz o jaki rabat chodzi  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się