Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Evson, tulipan,  dzięki za opinie.

Widziałam, że troche było tu pisane na temat Saracena, ale przede wszystkim o paszach typowo kondycyjnych.
Z tego typu pasz widze na prawde fajne pozycje w ich ofercie. Ja natomiast zastanawiam się nad paszą po prostu dającą dodatkową dawkę energii, która absolutnie nie spowoduje jednocześnie zwiększonego przyrostu masy. Dlatego w sumie zainteresowała sie Saracenem, bo to chyba pasza "wyścigowców", a one maja mieć moc, ale nie mają dostawac dodatkowej masy. Czegoś podobnego właśnie mi potrzeba. Plus chciałabym zdecydowanie paszę "nie mokrą".
Obecnie karmię Pavo i w sumie jestem zadowolona. Natomiast rozglądam się czy może jest coś lepszego/ciekawszego na rynku.
Speed Mix dobrze sprawdza się na koniach, które przytyć broń Boże, ale trochę energii by się przydało.
Klami to niestety nie pomogę. Nie mam konia, którego trzeba dodatkowo energetyzować. Raczej tuczyć  😉
Ja tez  😉 Nie wiem tez czy pasze typowo wyścigowe są dostepne u naszego przedstawiciela. Saracen ma ich kilka, ale nie wiem czy aż taki wybór jest w PL
tereska, ultra grass.
Jakie pasze sprawdzone polecacie na utuczenie konia?
Czy jest ktoś, kto karmi Mastersem Basis Sport i może podzielić się wrażeniami? Albo miesza z tą paszą inne? Aktualnie karmie Struktuurem i zastanawiam się czy nie przerzucić konia na Basis, żeby na intensywniejszy sezon dać mu troche więcej energii.

Arwena ja swojego chudzielca po kontuzjach ratowałam właśnie Struktuurem i wysłodkami, efekt- wow  😉
Ale egersmanem czy hypolit?
Arwena chodzi o Mastersa Struktura 🙂. A co do pasz na utuczenie jest cały wątek o tym 🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
06 maja 2014 08:38
Na utuczenie oprócz pasz gotowych gorąco polecam wersję ekonomiczną czyli jęczmień 😉
Na utuczenie oprócz pasz gotowych gorąco polecam wersję ekonomiczną czyli jęczmień 😉


W wersji ekonomicznej lucerna, jęczmień, wysłodki, jeśli koń pracuje śruta sojowa lub ddgs 🙂
Szukam jakiegoś żywieniowca godnego polecenia, który przyjechałby w okolice Mińska Mazowieckiego i nie był tylko z jednej firmy np St. Hippolyt, interesują mnie pasze Baileys, Saracen, Dengie itd. Pomoże ktoś?  :kwiatek:
Arwena podawałam  Spillers Conditioning Mix, Hyppolit Super Condition i Saracen Bio Life Balancer. Najlepiej wypadł Spillers w połączeniu z sieczką, olejem lnianym i owsem. Dzieliłam wszystko na 5 posiłków, a do tego siano do oporu. Zależy czego konkretnie szukasz i czy koń toleruje owies. No i oczywiście jak był karmiony do tej pory  😉
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
06 maja 2014 10:05
Moja koleżanka próbowała utuczyć swoją klacz wszystkimi możliwymi sposobami - wysłodkami, otrębami, lucerną, jęczmieniem, śrutą i nic. Kupiła sieczkę Dengie Healthy Tummy i po jednym skarmionym worku efekt jest ogromny i w pełni zadowalający 😀 Kobyła przez 3 miesiące nic nie mogła przytyć, w niecały miesiąc po sieczce zakryło jej żebra i zrobiły się na zadzie delikatne "pośladki" 😁
W mojej stajni jeśli ktoś daje sieczkę to tylko Dengie i wszyscy są zadowoleni.

Wiadomo, że wszystko zależy od konia, ale zwłaszcza w nadchodzące ciepłe dni zrezygnowałabym z wysłodków na rzecz suchej paszy + sieczka.
Sieczka działa cuda i u mnie też się sprawdza. Zwłaszcza jak konie na pastwisko nie wychodzą i siano nie najlepszej jakości  😉
Patrzę na te sieczki i dawkowanie pełnoporcjowe wynosi 2,5 kg dziennie. Przy takim worek schodzi w 6 dni. Czy takimi ilościami karmicie? Dawka jako dodatek do pasz treściwych wynosi od 1 kg dziennie, czyli 2 worki na miesiąc?
Ja daje kilka garści  😉 2,5 kg to byś musiala chyba wiadro dac, bo to lekkie. Ale jestem ciekawa czy inny tak karmią ?
Chyba każdy tak daje, biorę zawsze jedną dużą garść (taką zebraną obiema rękami) i wór mam na ho ho i jeszcze trochę.
Dava   kiss kiss bang bang
06 maja 2014 12:54
Eee sieczkę nie musisz dawkować tak jak producent napisał, bo każdy koń dostają inna paszę treściwą (czasem musli, granulaty itd.), inna ilość siana itd.

W sumie to dawkujesz obserwując konia. Często ludzie dają 1miarkę na jakieś karmienie (jedno), albo na każde po trochu, albo jakieś jedno karmienie zamieniają tylko sieczką, niektóre konie stoją tylko na sieczce.
Wszystko zależy jaki efekt chcesz osiągnąć  :kwiatek:

Widać już różnice po dawaniu 1miarki, 1 raz dziennie do innej paszy, owsa czy czegoś tam co kto daje, więc taki 20kg worek starcza Ci na jakieś 1-2miesiące  :kwiatek:

ps: mam wiadro z Dengie z podziałką :p 2,5kg to będzie z 8l-15l (w zależności od sieczki)  😁

ps: ja też głównie garściami  🤣
Ja sieczkę łączę z owsem i musli / granulatem. Podaję w zależności od konia 3 miarki dziennie (0,7 kg) lub 4,5 miarki dziennie (1kg) - to są dwie różne sieczki, stąd różnice w wadze  😉 Wychodzi mi jeden, albo dwa worki miesięcznie.

Nie widziałam, żeby ktoś karmił pełnoporcjowo, ale w momencie jak zastąpi się siano sieczką to te 10l to wcale nie tak dużo  😉
mtl   I M Equestrian
06 maja 2014 13:26
Patrzę na te sieczki i dawkowanie pełnoporcjowe wynosi 2,5 kg dziennie. Przy takim worek schodzi w 6 dni. Czy takimi ilościami karmicie? Dawka jako dodatek do pasz treściwych wynosi od 1 kg dziennie, czyli 2 worki na miesiąc?


ja na kazde karmienie daje inaczej  😁
jak wiem ze kon nie dostal jeszcze siana to daje wiecej, jak jadl duzo siana daje mniej
podaje z owsem/pasza i jablkami/marchewkami
worek starcza na 1-2 miesiace (zalezy od wielkosci, niektore sa 20 kg, niektore 12.5kg)
kon je wolno z natury, sieczke podaje najzwyklejsza wiec mysle ze to tez ma znaczenie
A czy podajecie sieczkę zwilżoną czy na sucho?
Wielu producentów umieszcza informacje, że jest wolna od zanieczyszczeń, dedykowana koniom z problemami oddechowymi i trawiennymi etc. ale sieczka to sieczka, ma jednak dużo drobnych frakcji, czy długotrwałe podawanie na sucho jest tak bezpieczne dla ukł. oddechowego?

mtl   I M Equestrian
06 maja 2014 13:42
Ja zawsze podaje sieczke + pasze zwilzona, tak na wszelki wypadek
larabarson Na pewno? Bo ja tam dzisiaj miałam dzwonić i nie wiem czy się w końcu opłaca czy nie!
Ja na sucho. Sieczki Dengie nie pylą  😉
Dava   kiss kiss bang bang
06 maja 2014 19:35
Ok sprawdziłam na moim super wiaderku z Dengie z 'pomiarką'  😉
0,5 kg sieczki Alfa-A Oil to ok. 3 duże garście nabierane obiema dłońmi  😁

Jakby ktoś potrzebował to mogę posprawdzać inne  😉

Marta_sz to zależy jaka sieczka, tez Dengie nie pylą.

Największy syf to to: Agrobs Pre Alpin Aspero -> po otwarciu worka pył na korytarzu unosił się jeszcze przez dobre kilka minut, bałam się tego podawać koniowi  😤
larabarson Na pewno? Bo ja tam dzisiaj miałam dzwonić i nie wiem czy się w końcu opłaca czy nie!


Lusiowata wczoraj dostałam maila od nich z taką dokładnie informacją:
Dzień dobry!

Mamy w ofercie pasze dla koni, produkowana jest pod zamowienie, minimalna
ilość przy zamnówieniu to 500 kg. Pasza pakowana jest w worki 25 kg w
formie granulatu. Cena wynosi około 1253zł. Przesyłam w załaczniku
prarametry paszy. Koszt dostawy 1 worka wynosi 18,50zł przy przelewie na
koto lub 22,50zł za pobraniem. W przypadku zamówienia ilości do 1 tony
kwota wynosi 125 zł.
No, czyli można zamówić jeden worek! Za pobraniem 22,50, chyba że ja źle zrozumiałam, ale wątpie!
Jak zawsze nie mogę edytować powyższej wiadomości...


Jeszcze raz przeczytałam i zrozumiałam, przepraszam, spać mi się już chce  😡
Szkoooda, bo chciałam zamówić!
ja tak zrozumiałam, że poniżej 500 kg nie da się zamówić. Szkoda ... 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się