własna przydomowa stajnia

pod maty, tak samo jak pod kostkę, należy wybrać ziemię, podsypać betonem i piaskiem. Podłoże musi byc stabilne.
Maty maja taka wadę, że będa sie rozkładały 1000 lat.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 września 2023 07:51
U mnie jest piach, błoto nie istnieje, wcale. Mi jedynie potrzebne coś co zabezpieczy przed nadmiernym wybieraniem piachu jak sprzątam. Zimą konie koczują pod tym paśnikiem najwięcej i srają w zasadzie pod siebie 😝 Także jak sprzątam to zbieram z warstwą piasku najczęściej, a po kilku tygodniach to już niezłe dziury tam mam.
LSW, Zależy jakie się ma podłoże, pod obydwoma paśnikami mamy położoną kostkę i tylko wybraliśmy nieco piachu, na wysokość kostki i żeby było równo w miarę. Nic więcej. Od kilku lat już jest i świetnie się spisuje. Tylko właśnie więcej pracy z tym wybieraniem, niż z rzuceniem mat na ziemię, stąd się waham cały czas.
zembria, to te maty się sprawdzą u Ciebie. Sprząta się z nich bardzo dobrze. Mam kilka mat na bardziej zwartym gruncie (nie wsysające błoto) i tam jest w porządku. U mnie niestety, żeby było dobrze, to musiałabym wybrać błoto i nawieźć nowej ziemi, dać jakiś kamień i dopiero maty. Ale pod stajnią to zrobiło mi się naprawdę beznadziejne błoto.
Szukam słupka narożnego/bramowego innego niż drewniany -ktos stosuje ? U siebie do bramowych mam drewniane ale mam możliwość wygrodzić kawałek fajnej łąki u sąsiada tylko muszę to zrobić mało inwazyjnie więc bez kopniak dziur
espérer, Bez kopania dziur? Jak to jak sobie to wyobrażasz? nawet jak zbudujesz narożnik 3D to do podłoża i tak trzeba go przytwierdzić . jeśli nie ma być z drewna ty tylko z PCV
Czym i kiedy najlepiej dosiać trawiasty padok dla koni? Robimy plac i jeden z padoków chwilowo służy dla wjazd dla ciężarówek. Chciałabym dosiać jakiejś mieszanki dla koni żeby na przyszły sezon miały tam co jeść. Reszta padoków też niby zielona, ale sporo z tego konie nie ruszają, wiec zapewna są to jakieś chwasty a nie smaczna trawa. Kiedy najlepiej dosiać i czym? Teraz? Na wiosnę?
xxagaxx, a dużo te ciężarówki tam zjeżdziły? My jak robiliśmy plac to wzdłuż placu nawet drzewka są o 1/2 mniejsze od tych co rosną po bokach gdzie nie jeżdziły ciągniki. Strasznie się tam meczą. Myślę że dla trawy byłoby lepiej jakbyś trochę tą ziemię spulchniła bo też może się męczyć na takim zajeżdżonym betonie. Kiedy- już. My 10 dni temu robiliśmy wsiewkę i już jest na wierzchu 🙂
Na normalnym padoku z trawą to talerzowy siewnik by starczył -musisz ocenić jak mocno to jest zbetonowane.
anetakajper, moze nie dużo ale duże ciężarówki 😅 14 transportów po 20t także.

A czym dosiewałaś? Coś takiego sie nada?
https://rolmarket.pl/product-pol-15654-Trawa-pastwiskowa-dla-koni-Konski-Apetyt-Rolmarket-25-kg.html
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 września 2023 09:41
xxagaxx, To czym najlepiej podsiać zależy od gleby i warunków jakie tam są. Mieszanka nie dobrana do miejsca, zaplonuje o wiele słabiej niż dobrana.
espérer, Bez kopania dziur, to chyba niczego nie znajdziesz. A jeśli zdecydujesz się jednak nieco pokopać, to bardzo polecam słupy od Ekoforme, kompozytowe. Mamy takie na narożnikach na pastwisku, bardzo dobrze się sprawdzają. Są sztywne, nie odkształcają się, nie trzeba niczym impregnować, a w razie potrzeby można je po prostu wyjąć i wkopać gdzieś indziej.
melehowicz, pomelac ma np takie rozwiązanie tylko dla mnie jest akurat ten za niski

https://www.pomelac.pl/produkt/slupek-narozny-k5/

Są też te zwykłe stalowe ze stopką wbijaną może to da radę?
xxagaxx, Sa miesznki traw do podsiewu np z firmy DSV. Czas teraz dobry. Wykonać bronowanie dośc radykalnie , podsiać miesznke nasion i zawałować. najlepiej zakończyć wszystko do końca września.
espérer, pogadaj z sąsiadem, dziurę można po wyjęciu słupka zasypać przecież. Betonem zalewać nie będziesz, więc dziura to raczej mało inwazyjne rozwiązanie 🙂

Kolejna opcja to wbijana kotwa a w niej osadzony słupek, tylko musisz zrobić odkosy.
xxagaxx, my mamy własne nasiona traw (kostrzewa) i dokupiłam życicę i tymotkę.
Kupkówki unikam bo konie tego nie jedzą u mnie i tak się franca rozrasta że nic pod nią nie rośnie. U mnie piaseczek.
xxagaxx, Odradzam własna twórczość w komponowaniu mieszanek nasion do podsiewu..Podlinkuję: https://www.dsv-polska.pl/sorte/1338
https://www.dsv-polska.pl/produkty/rosliny-pastewne/mieszanki-country/country-trwale-uzytki-zielone z tego ostatniego linku ciekawa jest ta na stanowiska suche - zastosowałąja na glebie organicznej przesuszonej - plonuje niesamowicie, ale bardziej na koszenie niż spasanie..
A który rodzaj traw Bd miał najszybszy wzrost -chodzi mi o tępo pojawienia po siewie?
dziękuję za rady.. my nie mamy pastwisk, jedynie trawiaste padoki, więc trawa ma być tylko dla koni. Nie wiem jakie mamy ziemię, wiem że sporo gliny.
Słuchajcie ile płacicie komuś do opieki nad końmi dorywczo? Chce wyjechać na weekend a co za tym idzie muszę znaleźć kogoś kto ogarnie towarzystwo czyli da jeść i wypuści na duży padok i nie wiem ile za taką usługę zaproponować
Potrzebuję na pastwisko kamerę solarną na kartę SIM. Możecie coś polecić co się nie ścina, ma spoko akumulator jak jesienna pogoda da w kość i na prawdę coś na nich widać? Opcja mówienia dodatkowym atutem by odstraszać dokarmiających...
A przy okazji jak ktoś ma taki wynalazek to jak załatwiliście temat internetu? Umowa z jakimś operatorem czy karta kupiona w necie i regularne doładowywania? Ile w ogóle GB by się przydało na rok takiego działania?
Jestem w temacie zielona a za miesiąc konie idą na łąki do mnie, a bez kamer umre ze stresu
Piaffallo, To będzie mega kosztowało. Standardowa kamera daje jako taki obraz na odległość 15 może 20 metrów. Lepsze kamery to sporo kasy. Są takie systemy, ale koszt duży , a od siebie dodam że czego oczy nie widzą to sercu nie żal.Raczej wątpię żebyś ciągle mogła śledzić konie na pastwisku..
Przynajmniej na początku potrzebuję mieć oko na nie ze względów bezpieczeństwa i przy okazji kamery maja robić za jakieś "ograniczenie" dla niepewnych ludzi...
Więc po prostu patrze na kamery bezprzewodowe na kartę SIM i miałam nadzieję, że może ktoś tu coś poleci konkretnego jeśli chodzi o model
Piaffallo, myślę że szybciej znajdziesz pomoc w sklepie ze sprzętem do monitoringu.
Mam kamery wifi a do nich ruter na kartę sim (abonament wynosi mnie całe 10zl/mc)
Mam jednak zasilanie, ty byś musiała pomyśleć np o akumulatorze - centralki do alarmów maja bardzo wytrzymałe akumulatory… tak czy inaczej przy twoich oczekiwaniach lepiej pogadać ze specjalistą 🙂
Dziękuję zapewne tak zrobię🙂
Poznajdywalam trochę kamer z zasilaniem solarnym i na kartę SIM, ale hmm jak mam wydać na bubel 2tys to przynajmniej staram się jakieś informacje uzyskać😉
Piaffallo, Za dwa tysiące to rzeczywiście bubel, jamera maks na 5 m będzie widzieć.
Potrzebuję na pastwisko kamerę solarną na kartę SIM. Możecie coś polecić co się nie ścina, ma spoko akumulator jak jesienna pogoda da w kość i na prawdę coś na nich widać? Opcja mówienia dodatkowym atutem by odstraszać dokarmiających...
A przy okazji jak ktoś ma taki wynalazek to jak załatwiliście temat internetu? Umowa z jakimś operatorem czy karta kupiona w necie i regularne doładowywania? Ile w ogóle GB by się przydało na rok takiego działania?
Jestem w temacie zielona a za miesiąc konie idą na łąki do mnie, a bez kamer umre ze stresu

Piaffallo, twoje wymagania w pełni spełniają jedynie wieże do monitoringu.
Koszt kupna wysoki bo od 40 000 w górę. Bliżej 60 000 za sztukę aktualnie.
Jest opcja wynajmu.
Możesz wynajmować samą wieżę i mieć podłączenie u siebie w telefonie. Lub możesz wynająć wieżę z "usługą podjazdową". Czyli jak masz intruzów to podjeżdżają panowie w czarnuchach i " wyjaśniają", że czas się wynosić i nie pojawiać więcej.

Wieża jest samowystarczalna prądowo. Ma panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową. Jak jest słońce działa dzięki słońcu. Jak jest wiatr to naładowuje baterie na dni i noce ciemne i bezwietrzne.
Jeżeli stacjonujesz w wyjątkowo ciemnym i bezwietrznym miejscu to musisz czasem wymienić akumulator na naładowany. I tyle.
Tam jest po prostu karta sim dla takich urządzeń.

Wieża w kamerkach ma AI - można sobie określić strefę, którą chroni- czyli będzie podawała sygnał (ostrzeżenie) do ciebie i komunikaty dźwiękowe tylko gdy ktoś przekroczy daną strefę. Rozróżnia ludzi od innych obiektów czy zwierząt, zapamiętuje numery rejestracyjne itp. itd. Rozróżnia twarze, więc wyłapuje nagminnie powracających amatorów.
u nas w okolicy jest taka wieża na składzie przy budowie drogi - ma opcje że po wykryciu intruza jest komunikat że to teren prywatny i należy opuścić posesje, mnie osobiście zdziwiło jakie to głośne ( no chyba że kwestia terenu że tak niesie)
eee chyba moja wypowiedź zabrzmiała nie tak jak powinna, że ruszają takie propozycje 😅
Ja po prostu nie mam tam prądu przy pastwiskach, a chciałabym czasami zobaczyć czy szkapy żyją więc szukam po prostu kamerki co się kręci prawo lewo, ma solara i mogę do niej włożyć karte SIM bo Wi-Fi też tam nie dosięga 😂
Czy już napisałam to lepiej i skończą się polecajki jak dla mafiozy chroniącego skarbiec 😂
Piaffallo, to nie są polecajki dla mafiozy chroniącego skarbiec tylko takie mamy czasy, że ludzie nie szanują własności prywatnej. A zdrowy sen jest bezcenny.
Jak możesz sobie własny maszt ustawić i nie potrzebujesz przestawiać takiej kamery to warto zainwestować w porządna kamerę z AI i podłączyć do tego panel foto i turbinę wiatrową. Rejestratora nie potrzebujesz gigantycznego wtedy bo masz u siebie jak chcesz podgląd na bieżąco.
W tych wieżach to cenę robi masz (aluminium drogie) i przyczepka/podstawa do wożenia- montażu.
Wpisz sobie w neta wieże do monitoringu, popatrz jakie tam są parametry kamer, turbin itd. i sobie takich poszukaj do własnej konstrukcji.
Dziękuję będę musiała do tego porządnie usiąść i ogarnąć, bo tak jak mówisz, spokojny sen to podstawa
Piaffallo, Na nic kamerka co widzi na 5-10 m a to standardowy parametr dla kamer przemysłowych w cenie do 2 tys , a gdzie reszta? Jak nie wydasz 20-30 tys to niczego nie zobaczysz.
Piaffallo, https://allegro.pl/oferta/zewnetrzna-kamera-ip-wifi-obrotowa-na-akumulator-13737032784?reco_id=b3f22335-5773-11ee-9761-
Ja na podwórku mam coś takiego, ale nie obrotową. Na akumulator -starcza na 10-14 dni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się