jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Jest.
Wesoło tam mieli, nie ma co.
Aż mnie boli;
Ja dalej poszukuję wędzidła idealnego dla mojego konia. Rotary wydawało się idealne no ale się blokuje  😤 Więc ponawiam pytanie, czy ktoś zna, widział, używał jakiegoś wędzidła podwójnie łamanego, które zajmuje maksymalnie mało miejsca w pysku konia ? Chodzi o część środkową, a w zasadzie te dwie obręcze łączące główne części ścięgierza ze środkowym łącznikiem. Bo wędzidło może być cienkie, łącznik cienki i owalny, ale te obręcze zawsze takie same  😵
A swoją drogą to jak można produkować wędzidło, które kosztuje prawie 300 zł, ładować super innowacyjny system "kulkowych zawiasów" w celu uzyskania idealnej wręcz ruchomości i wykonać to w sposób, który powoduje częstsze blokady niż w zwykłym wędzidle za 50 zł  🤔
a Myler? Cienkie, anatomiczne tak, ze chyba bardziej się nie da i tyle opcji...
Wesoło tam mieli, nie ma co.
Aż mnie boli;


Jeździec ma taką samą minę jak koń! 😂
Bronze   "Born to chase and flee.."
06 października 2013 10:19
Zastanawiam się nad tym wędzidłem dla mojego zwierza. Jak na razie jest to jedno z nielicznych anatomicznych oliwek w rozmiarze 11.5  🙄
Bardzo proszę o opinie jesli ktos miał styczność z wędzidłami Trust podwójnie łamanymi - o takimi :-)
Nie wiem od czego zacząć... 🙄

Mamy problem z machaniem głową, opuszczaniem jej w dół (nagłe ruchy aby pozbyć się wędzidła->kontaktu).
Koniuch od ponad roku z tego co wiem pod siodłem , energiczny.
Moim okiem wygląda mi to na po prostu chęć pozbycia się niewygody z pyska.
Czasem gdy uda mi się go czymś zająć, trochę odpuszcza, na kilka chwil, ale ogólnie cała jazda to rzucanie głową i walka.
Najbardziej "boli" mnie to, że jego to może boleć, czuje dyskomfort...
Gdy jedziemy w teren nie ma ciągłego rzucania głową (być może jest przejęty okolicą ) ,ale i tak czuję że jest spięty.
Nie wiem czy to mogą być zęby, czy jednak niedopasowane wędzidło. A może brak wcześniejszej nauki kontaktu..?
Nie jestem specem, nie znam się, mam tylko małe doświadczenie i troszeczkę wiedzy...
Jeśli chodzi o zęby to muszę spytać właściciela. Jeśli to nie problem zębów, a pewnie nie, to będzie trzeba poszukać pewnie innego rodzaju wędzidła a tu będzie mi głupio wcinać się w to co robi jego właściciel, a z drugiej strony widzę że coś jest nie tak. No i jakie to wędzidło... To co ma teraz mam wrażenie że może jest za szerokie dla niego...
Ehhh czemu to wszystko musi być takie trudne..... 😵
a jednak to najpewniej zeby.
Sprawdź koniecznie zęby, tak jak Katija mówi, to najpewniej to, ale jakby się okazało że wszystko jednak w porządku, to obstawiałabym jednak prędzej kontakt niż stricte wędzidło. Znałam parę takich wrażliwych przypadków (o zdrowych zębach), co notorycznie machały głową pod dzieciakami z niespokojną ręką bądź mocnym kontakcie, a wsiada ktoś o delikatnej, nieruchomej ręce i nagle po problemie nie ma żadnego śladu.
Zęby robione niedawno, wszystko ok , z tego co wiem to jednak tak jak mówi zoriczkowa - wrażliwiec i buntownik😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
14 października 2013 17:55
dobrze mysle, ze taki wielokrazek jest mocniejszy od zwyklego?
margaritka, oj, jest dużo mocniejszy! Ma blokadę (jak w magicu), jest cieniutki plus gag. Jeżdżę od czasu do czasu na takim, bardzo lubię to wędzidło do pracy po płaskim.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
14 października 2013 18:02
dzieki🙂 a znajde gdzies wielokrazek lepszej jakosci niz te horze i nie kosztujacy tyle co sprangera? 😉 chodzi mi o ten krotszy ( na 3, nie 4kolka)
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
14 października 2013 18:13
klami  :kwiatek: klikam😉
http://amigo-konie.pl/10-stallion-wedzidlo-oliwkowe-pelne-z-lacznikiem-niemieckie-srebro.html

Ja używam tego od jakiegoś czasu i uważam że to był jeden z najlepszych moich zakupów. Kobyłka przeżuwa wędzidło aż miło  😅
I przede wszystkim w końcu jej takie pasuję. Co było wielką trudnością dopasować jej jakieś wędzidło.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
15 października 2013 15:26
Czy jakieś wędzidło jest delikatniejsze w działaniu niż zwykłe, pełne, podwójnie łamane? Czy tutaj już wchodzi w rachubę grubość?  👀
W przypadku kobyłki na której jeżdżę grubość miała ogromne znaczenie. Okazało się że chodzi o niebo lepiej na pełnym cienkim wędzidle, niż na zwykłym pustym. Wędzidło się jej w pyszczku nie mieściło tzn. było za grube i sprawiało że miała duży dyskomfort. Delikatniejsze od zwykłego stalowego będzie gumowe.
Dziewczyny, mam nieco laickie pytanie- jaką różnicę robi koniowi ruchomość lub nieruchomość kółek wędzidłowych? Chodzi mi o to czy są jakieś problemy paszczowe/z kontaktem, w których oliwka byłaby wskazana/pomocna? Dla jakich koni oliwka?
Było w tym wątku sporo o oliwkach, wiem, że też była odpowiedź na moje pytanie, ale nie mogę się tej wypowiedzi doszukać. Znalazłam jedynie to:

w srodowisku jezdzieckim panuje jakis dziwny mit, ze oliwka (do tego gruba) jest wedzidlem najdelikatniejszym, co niestety nie do konca jest prawda - poniewaz kolko nie moze sie obracac, jak w zwyklym wedzidle, tworzy sie taka jakby dzwignia, co sprawia, ze wedzidlo ma nieco silniejsze dzialanie

A chciałabym wiedzieć coś więcej. 😡
Czy nie uważacie że to wędzidło jest przyduże ?
margaritka Ja mam taki sprenger, możesz polować na używany  😉
Używa ktoś może tego wędzidła?
Użytkownicy plastikowych wędzideł- zwracam sie z prośbą o opinie  😉 Ogolnie moj kon chodzi dobrze na podwojnie lamanym metalowym, ale ostatnio gdy jest tak zimno, widze ze nie jest dla niego zbyt przyjemne branie do pyska takiego mega zimnego metalu... Czy wędzidło plastikowe bedzie przyjemniejsze dla konia w okresie zimowym (biorac pod uwage ten jeden aspekt) ?? bo podejrzewam ze tak, ale nigdy nie uzywalam  😉
Ja bym rozgrzała w rękach a nie kupowała nowe 🙂
Evson, ogrzanie w ręku wystarczy 🙂 Ewentualnie jak masz dostęp do ciepłej wody, można rozgrzać pod wodą.

A ja znalazłam taką perełkę w jakiejś starej galerii z zawodów:

Evson, ogrzanie w ręku wystarczy 🙂 Ewentualnie jak masz dostęp do ciepłej wody, można rozgrzać pod wodą.

A ja znalazłam taką perełkę w jakiejś starej galerii z zawodów:





Miejmy nadzieję, że wycofano z zawodów pannę no albo przynajmniej uświadomiono ni naprawiono szkody.. Co się dzieje z tym światem?!
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Cytowanie zdjęć
Na podstawie jakiego przepisu ktoś miałby ją wycofać z zawodów?
Pelham odwrotnie założony przynajmniej nie działa jak pelham... znaczy niby lepiej  😉 szkody się tym koniowi raczej nie zrobi, za to uśmiać się można przednie ;-)
Najlepszy jest dyndający samotnie łańcuszek - zastanawiam się do czego jest podpięty z drugiej strony.

Ale to zdjęcie już trochę lat ma, bo pamiętam dość burzliwą dyskusję na jego temat, na 99% jeszcze na starej Volcie.
Mam pytanie, czy ktoś używa lub używał takiego wędzidła: ?

Wielokrążek pojedynczo łamany z 3- kółkami. Czy jakaś życzliwa dusza może mi pożyczyć takie wędzidło na kilka dni? Potrzebuje rozmiar 12.5 cm, stal nierdzewna lub mosiądz. Nie chcę powiększać już swojej kolekcji zanim nie wypróbuje, czy sprawdzi się w pysku mojego konia. Mogę wpłacić kaucję i odwdzięczę się drobnym upominkiem dla kopytnego🙂 Sprawdzałam w różnych sklepach końskich, ale jest tylko na zamówienie od 14-21 dni.

Dziękuję i pozdrawiam.


Czy ktoś z Was używał może kiedyś TAKIE  wędziło, lub coś o podobnym 'kształcie'? Faktycznie działa dobrze u koni z tendencją do 'wieszania się'?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się