Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Perlica, bo na aukcji się wystawia źrebięta s wieku kiedy wyglądają najlepiej - stąd masz aukcje od maja do września, żeby w wieku tych 3-4 m-cy złapać cały rocznik. Roczniakow nie ma ani na aukcjach ani na żadnych czempionatach bo potrafią wyglądać różnie. Dlatego też na sprzedaż zwykle wystawia się nawet prywatnie albo źrebaki albo 2.5 latki. Niektóre roczne mają brzuch, inne nie mają, w moim doświadczeniu nie koreluje to później z używaniem mięśni brzucha pod siodłem. Czesto brzuch mają te które rosną bardzo nieproporcjonalnie w ogóle, tu trochę w gore, tam wzdłuż a tam jeszcze w poprzek. Nigdy brzucha u mnie nie miał żaden traken, ale na tych nerwusach to często ciężko utrzymać wagę w ogóle. W półkrwi bywa różnie.
karolina_, u nas roczniaki były na aukcji w lipcu, dobrze wyglądały to i się dobrze sprzedały, brzuchów brak.
Owszem są roczniaki wyglądające słabo, z brzuchami, pełno takich w nie profi ogłoszeniach, ale dla mnie to dziwne, kojarzy mi się z robalami lub właśnie np z jakimiś wadami w rtg, które uniemożliwiają prawidłowe umięśnienie grzbietu.
Perlica, bardzo dziwne że były roczniaki na aukcji, to jakiś ewenement. I miałam nieraz tak, że RTG czyste a brzuch jako roczniak duży. Jak jesteś ciekawa to napisz do mnie na priv, tu nie będę wstawiac zdjęć na których roczniak wygląda tak se bo zaraz będzie milion komentarzy że na pewno miał robaki/boreliozę/problemy neurologiczne/niedobory i ogólnie powinno się mnie zamknąć 😉
karolina_, wady rtg podałam.dla przykładu, dużo innych rzeczy na to wpływa "miękkich" albo po prostu za malo ruchu.
I nie oznacza to przecież, że nie da się tego odpracować potem.

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 października 2023 10:46
Gówniarzyk rośnie 🙂 Zadem jest już równy z Łaciatym, Blondasa już goni � 15 miesięcy skończone. Aż jestem ciekawa jak na wiosnę będzie wyglądać. Za jakieś 2-3 tygodnie powtarzam morfologię, zobaczymy czy ostatnia seria odrobaczenia była skuteczna.
20231002_104114.jpg 20231002_104114.jpg
20231002_104052.jpg 20231002_104052.jpg
Mój smarkacz też wydoroślał 😀
Przyznam że jego zdjęcie mocno mnie zaskoczyło 😅 spodziewałam się krzywego suchoklatesa… a tu jakby koń jednak 😂

Vangelis 1,5 roku 😎
A1E4CC2F-1092-417F-91C0-FB6A823A1A8C.jpeg A1E4CC2F-1092-417F-91C0-FB6A823A1A8C.jpeg
Fantastyczny jest tfu tfu �
Iskra de Baleron, matulu, jak wzrostowo? Bo chyba spokojnie jak niektóre dorosłe konie, +160?!
Ziuum, 161cm miał pod koniec kwietnia gdy wyjeżdżał na odchów 😅
Nie widziałam go na żywo od tego czasu, dogląda go za mnie przyjaciółka
faith, dzięki! 🤞
Iskra de Baleron, pozazdrościć, mój równo 1.5 roczny słabe 158, ale.. mówię pocieszająco " ma czas "🤣🤦
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 października 2023 11:11
Iskra de Baleron, O! Wielki jest faktycznie! Nasz w grudniu będzie miał 1,5 roku, chciałabym żeby też tak wyrósł do tego czasu 😍
zembria, ja nie wiem czy się cieszyć, czy raczej bać. 🙈
Od dwóch miesięcy wybieram się żeby go odwiedzić ale zawsze coś wyskoczy...
Najważniejsze że wciąż jest grzeczną przylepą, jak jego półsiostra 😀
Jak dalej będzie grzeczny to nabiał straci dopiero jako dorosły koń 😅
Iskra de Baleron, - coooo, jakie 1,5 roku, jak dopiero co było wybierane jego imię 🙈 Przystojny gnojek 😍
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 października 2023 13:04
Iskra de Baleron, A ja po przemyśleniu będę jednak kastrowała wcześniej. Gówniarzyk nie ma tu u nas kumpli do zabawy więc chodzi z nami w tereny, żeby miał dodatkowy ruch i atrakcje. Mamy w okolicy 2 stajnie rekreacyjne, rzadko kogoś spotykamy w lesie, ale się zdarza jednak. Także nie bardzo by było brać 2 letniego ogierka ze sobą.
keirashara, czas strasznie pędzi... Ledwo nadąrzam 😅
zembria, mój się byczy na odchowie z ogierkami, jak dostanę info że pajacuje to pójdzie pod skalpel 🙃
Póki jest grzeczny i spolegliwy może sobie biegać z jajkami 😅
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 października 2023 09:27
Zmierzyliśmy wczoraj Gówniarzyka. Oficjalnie przerósł Łaciatego, którego ma zastąpić pod małżem 😍 Ma w tej chwili 15 miesięcy i 158 cm w kłębie i 162 w dupce 🙃
Jejku.. Nie wiem czy mam sie martwić czy nie.. 😅 tak piszecie ze Wasze 1,5 roczniaki mają po 160cm,158cm, a mój (od tygodnia wałach🙈😉 też 1,5 roczny po rodzicach śl/wlkp ma aktualnie ok 151cm... nie mam już na co liczyć że wyrośnie mi chociaż do 165cm w przyszłości?
Jejku.. Nie wiem czy mam sie martwić czy nie.. 😅 tak piszecie ze Wasze 1,5 roczniaki mają po 160cm,158cm, a mój (od tygodnia wałach🙈😉 też 1,5 roczny po rodzicach śl/wlkp ma aktualnie ok 151cm... nie mam już na co liczyć że wyrośnie mi chociaż do 165cm w przyszłości?
SeQuin, jak zniósł ci kastrację ?
SeQuin kupiłam 2,5 latka który miał 153cm, teraz jako 5-latek ma 164cm i nadal mam wrażenie, że to nie koniec 😉
espérer, Ja chyba bardziej przeżywałam to wszystko niż koń 😅 a zniósł to bardzo dobrze, żadnych komplikacji, po tygodniu rana prawie zagojona, opuchlizna juz nam zeszła. Elegancko jest 🙂 młody byl tylko troche zfrustrowany że mu nie pozwalałam biegać i szaleć przez ponad tydzień i wychodziliśmy tylko 3 x dziennie na spacerki, według zaleceń weta. Ale cieszę się że juz jesteśmy po, teraz niech sobie rośnie zdrowo 😁
Piaffallo, ooo, to dobrze wiedzieć, czyli jednak należy mieć nadzieje że śmignie choćby do 165 😁😁😁
SeQuin, 151 to trochę mało, ale wykastrowany będzie rósł dłużej, możliwe że końcowy wzrost dobije do 165+

Ogólnie "książkowo" większość rośnięcia koń ma za sobą po pierwszym roku, tu jakieś przykładowe wykresiki, dla koni półkrwi patrzyłbym na SF
https://www.researchgate.net/figure/Average-growth-curves-of-Thoroughbreds-Tb-French-Trotter-Standardbreds-FT-and-Selle_fig2_221972367

A mniej książkowo, mój 1.5 roczny mastodont jest nie do odróżnienia od 3 letniej karłowatej trakenki po zmroku, oba gniade i mają koło 160 cm
rybka   Różowe okulary..
10 października 2023 08:22
Eh..., że też mój koń nie czytał tych badań... jak miał 1,8 latek to miał 167 cm, teraz w wieku 4,5 ma 179 i pewnie jeszcze troszkę podrośnie, a liczyłam, że koło 174 się zatrzyma :P Teraz już 2-3 cm w te czy tamte nie robi mi różnicy i tak kupiłam 3 stopniowe schodki 🤣
Moja 2 latka ma 170 cm i nie chciałabym, żeby zbyt mocno jeszcze urosła. a tak na prawdę to nie wiem ile urośnie bo to koń który rośnie wszędzie po równo. Ona już jako roczniak wyglądała jak duży koń, a teraz jako 2 latek to wygląda jak potwór. Pocieszeniem jest to, ze jej grube nogi stały się teraz proporcjonalne do całej reszty 🙂
Rioczniak vs dwulatka
PICT0019.JPG PICT0019.JPG
IMG20230927173458.jpg IMG20230927173458.jpg
Mój od jakiegoś czasu oficjalnie wypisał się z wątku źrebaczkowego. Skończył 22.09 pół roku. Mierzy 145 cm w kłębie i 150 cm w zadzie 😀
Jest dużym, mądrym chłopcem.
2.JPG 2.JPG
tajnaa, bardzo śliczna główka. Bardzo on żeński 🙂 taki lovelasek
anetakajper, Twoje zdjęcia dodały mi nadziei, że niekoniecznie młodziak musi wyglądać jak brzydkie kaczątko, żeby być wielkim później 🙈
A może ma ktoś koniurka z mieszanki śl/wlkp i chciałby się pochwalić jakimś zdjęciem? 🙂
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
12 października 2023 17:33
SeQuin, ja mam podobnego, bo ojciec Ślązak a matka sp po xx 😀 mogę podesłać zdjęcia jak Cię to ustawia, ale mój już 4,5 roku ma
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się