Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

ash   Sukces jest koloru blond....
13 listopada 2013 10:10
Pamiętajcie, że duże brzuchy (czyli słabe mięśnie grzbietu) powodują problemy grzbietowe. Wiem co mówię, sama się o tym przekonałam. Sensowna praca w dole, na cavaletkach, dragach, lonża na wypięciu w dół. Angażujemy zad i pilnujemy pleców podczas roboty.
Kary zrobił się taki fit jak robota ruszyła 5x w tygodniu - 3x jazda i 2x lonża.
Sankaritarina no przykłady naoczne mówią same za siebie, dzięki dziewczyny 🙂 to co do roboty 🙂 dzięki za pomoc 🙂 🙂
Jeszcze jeden przykład brzuchatego mamuta (podobny temat był kilka stron temu)
W żywieniu zmieniło się niewiele, zatem Coco do roboty  😉

KLIK

KLIK

No tak, masę mam 😉 to teraz czas na rzeźbę 😉 hehe, dzięki dziewczyny, motywacja jest , czas działać 🙂
tuch, to jest TEN SAM koń???
Hej czy może mi ktoś powiedzieć ile siana w kg  powinien koń dostawać na dzień? Czy jest przelicznik na masę konia ?😉
Blysku, trzeba by wiedzieć, ile koń waży, co robi.

Znam takie ogólne przeliczniki. Jeżeli weźmiemy konia (nie źrebaka, młodzika, nie matkę, nie kryjącego ogiera) pracującego lekko, to sucha masa jedzenia, które dostaje, powinna stanowić równowartość 2% jego wagi. I minimum 70% procent tego powinna stanowić pasza objętościowa. Siano ma około 15% wilgotności - czyli ta sucha reszta to będzie 85%.

Radzę sprawdzić moją matematykę, ale to byłoby np. tak.
Koń 600 kg, lekka praca (rekreacja albo jakiś mini-sporcik).
2% jego masy to 12 kg. Tyle powinien dostawać, licząc samą suchą masę tego jedzenia.
70% z tych 12 kg to 8,4 kg. Tyle powinien jeść paszy objętościowej (nadal mowa o suchej masie).
8,4 kg suchej masy siana to 9,88 kg "po prostu siana".

Oczywiście pory roku się zmieniają, konie są różne, siano jest różne, wszystko jest różne 😉 Ale widać nawet z takich orientacyjnych wyliczanek, że konisko w lekkiej pracy będzie jadło raczej 10 kg siania niż 6. Tylko trzeba by jeszcze mieć pojęcie, ile dany koń może ważyć.

Jeśli koń pójdzie do jakiejś konkretniejszej pracy, to będzie potrzebował więcej jedzenia - ok. 2,25% masy swojego ciała. I paszy objętościowej będzie w tym mniej - tak z 60-70%. Wyczynowiec (ale tu mowa o 3-dniowym WKKW, nie radosnych podskokach na przykład) będzie jadł jeszcze mniej objętościowego - jakieś 50-60%.
ok dzięki wlasnie o te obliczenia mi chodzilo  😉
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
24 listopada 2013 13:37
Przypominamy się z młodym  🙂
Tak było we wrześniu


Tak jest obecnie i zdaje się stanęło bo koń ani nie przybiera ani nie traci, lonżowany 2 razy w tygodniu

BASZNIA   mleczna i deserowa
25 listopada 2013 08:16
Pieknie :-)
Hejka 🙂
Jako iż stałam się posiadaczką młodego 50% folbluta z żeberkami na wierzchu, to dołączam do wątku.

Zdobyłam zwykłe płatki kukurydziane (takie dla ludzi). Mogę je dodawać do owsa? Czytałam, że są tuczące, ale i energetyczne, a nam to niepotrzebne póki co. Ile mogłabym dawać?
Młody dostaje póki co 4,5kg całego owsa, drożdże, olej, marchewki i duuuużo bardzo dobrego siana. Kombinuję dalej, ale na miarę swych możliwości finansowych 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
25 listopada 2013 19:17
Jasnowata, mozesz, moje zarly. A z ta energia bym nie przesadzala, w koncu nie dasz mu Bog wie ile. POza tym i tak bedzie energiczny, jest pol folglutem :P.
Jasnowata, znajdź COKOLWIEK co jest "tuczące " a nieenergetyczne i... leć z tym do wątków o odchudzaniu 😀 (tam dziewczyny liczą kalorie - uściskają cię serdecznie)
Dzięki, dzięki, czaję 😉
Tak o tej energii piszę, ale wiem, że przesadzam. Niby folglut, ale taki ciapowaty bardzo, trochę flegmatyk z nagłymi, krótkimi zrywami. Zdążył mnie już "ciutek" poturbować, stąd mój strach.
A myślicie, że ile mogę mu dodawać? Miarkę do posiłku? Za dużo, za mało? Obciąć przy tym trochę owsa, czy zostawić jak jest?
BASZNIA   mleczna i deserowa
25 listopada 2013 22:53
Jak chcesz dopasac, to bym dawala nie wiecej niz pol miarki, bez obcinania owsa, ale dokladnie zeby powiedziec jak to zmieni  wartosci posilku to musialabys powazyc i podac jakies dane o tych platkach.
Zważyłam płatki  i wyszło mi, że pełna miarka, to dokładnie 400g.
Wrzuciłam w kalkulator kalorii i ten tak o to rzekł: 1524kcal, białko 29g, węglowodany 333,6g, tłuszcz 5,2g.
Biczowa super ! Jak karmisz?

Ze wzgledow finansowych musze wybrac jedną opcje zywienia, choc polaczenie obu pomyslow byloby najlepszym rozwiazaniem. Opcje:
1. Wysłodki Alfa Beet z lucerną w ilości ok 2 litry dziennie + otreby ryżowe ok 600g dziennie, do tego owies
2. Musli kondycyjne w ilości 2 kg dziennie (niecale 3 miarki) + owies
Cel: utuczenie folbluta

Ktos rozeznany w temacie moglby doradzic co da lepsze efekty? Kazda opcja jest podobna cenowo za miesiac.
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 grudnia 2013 21:25
Nie wiem, ale chcialam tylko podpowiedziec, ze opcja nr 1 jest przyjazniejsza dla konskich kiszek, jesli kon nie ma non stop dostepu do siana.
Evson ja bym doradziła wersję nr 1 jednak 🙂
Chyba tak zrobie, dzieki dziewczyny  :kwiatek: BASZNIA kon bedzie stał u mnie, wiec kontroluje ilosc siana, ale on nie dojada (pewnie tak nauczony na torach ze duzo tresciwego wzgledem objetosciowego dostawal) wiec chcialam na stałe właczyc wiecej wlokna.
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 grudnia 2013 21:48
No to wyslodki 🙂 Kiedys z nudow liczylam, jak zmienia sie wartosc dawki przy zamianie polowy owsa na wyslodki. Eneria strawna praktycznie to samo, bialka chyba o niuans mniej o ile pamietam, za to wlokna o polowe wiecej 🙂.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
03 grudnia 2013 19:21
Evson przede wszystkim zrobiłam zęby i zainwestowałam w suplement dla wrzodowców od Pana Podkowy bo goniły nas biegunki, te nerwowe zamieniły się w stały element życia konia,po suplemencie jak ręką odjął. Siano do oporu i jeszcze trochę 🙂 plus gnieciony owies z jęczmieniem (wstyd powiedzieć ale nie mam pojęcia jak to wychodzi kilogramowo (sprawdze jak będę w stajni w weekend) jeśli chodzi o proporcje to mniej więcej pół na pół) no i trawa póki była.
Z niego spaślak chyba nigdy nie będzie, na wybiegu bardzo aktywnie utrudnia życie innym koniom 😉. Co ciekawe z osobnika gryzionego stał się gryzącym inne konie upierdliwcem a jego wróg numer 1, czyli gigantyczna i spasiona zimnokrwista 2latka która go nienawidziła stała się jego wielką odwzajemnioną miłością w dodatku chętną do zabawy i psot 😀.
Mogę prosić o ocenę kondycji? Bo już trochę fiksuję i nie ufam swojej ocenie, nawet jak go zmacam. 😉 Koń w kwietniu skończy 12 lat, małopolak, ok. 168 cm w kłębie. 24/7 na zewnątrz (korzysta tylko z wiaty), więc powiedzmy, że biorę jakąś tam małą poprawkę na to, że musi mieć z czego się ogrzać (z drugiej strony... mrozów w tym roku jeszcze za dużo nie doświadczył 😉). Zdjęcie sprzed ok. 1,5 tygodnia, dopiero wracał do roboty po kontuzji i prawie miesiącu przerwy - przez ten czas się tylko padokował (on jest raczej z tych, co stoją i żrą - a żerny jest bardzo - czasem się dawał zabrać koledze na drugi koniec padoku i z powrotem i tyle), stąd nieco ciążowy brzuch (na tym zdjęciu i tak akurat słabo to widać). Choć nawet jak był w bardziej konkretnej robocie latem/z początkiem jesieni (5-6 dni w tygodniu, masa przejść, gimnastyki, bywały drążki i małe skoki), to też miał tendencję do bycia w ciąży. 🙄 No ale to nie wątek o brzuchach. 😉
sumire kondycja lekko opasowa  😉
BASZNIA   mleczna i deserowa
05 stycznia 2014 21:11
Amen 🙂
Ech, tak myślałam... Tzn. jak go zmacałam, to wyszło mi jakieś 7 pkt wg skali BCS i chciałam to zweryfikować. Bardzo jest za gruby czy jeszcze umiarkowanie? 😡 Tak czy inaczej - czyli jednak tniemy treściwe i do roboty (żeby tak jeszcze podłoże nie było na zmianę mokre i zmarznięte, a koń nie tył z powietrza :icon_rolleyes🙂... Najchętniej bym go wysłała na 3-dniowe wakacje, bo odkąd go znam - zabranie go na kurs do innej stajni na kilka dni było tym, co najskuteczniej wpłynęło na uzyskanie konia fit. Tyle, że wtedy się po prostu spalił nerwowo, bo nowe miejsce i obce konie, więc nie tędy droga...
sumire a nie masz możliwości postawienia konia na 2-3 miesiące zimowe (mniej ruchu) na niejadalną ściółkę? Bo brzuch ewidentnie rozepchany od objętościówki...
Nie bardzo, jestem dzierżawcą, nie właścicielem, więc generalnie mój wpływ na jego żywienie jest trochę ograniczony (a właściciel z gatunku "lubię karmić"😉. Inna sprawa, że on stoi cały czas na padoku i w związku z tym i tak nie ma ściółki, którą mógłby podżerać (obok wiaty jest bróg ze słomą i naprawdę rzadko się do tego dobiera, mimo, że jakby się bardzo uparł, to ma taką możliwość). Z objętościowych - dostaje siano 3 (czasem 4) razy dziennie, średnio dziennie idą 3 kostki (takie między 12 a 15 kg) do podziału na 3 sztuki. Natomiast latem idzie też zielonka - no i mamy efekt... Ile dostaje treściwego (mieszanka owies-jęczmień w stosunku 2:1 +witaminy) - muszę zważyć, ale na oko, przy obecnej ilości wymuszonego ruchu, czyli 4-5 razy w tygodniu (nie licząc ostatnich dwóch tygodni, które były nieco bardziej intensywne, ale też bez przesady - nadal jest to praca lekka) i przy jego przyswajaniu paszy - to jest za dużo. A niestety plan zajęć na uczelni i odległość do stajni nie pozwalają mi na to, by ruszać go częściej, no i warunki takie, że też nie zawsze się da mocniej popracować (aktualnie koń bosy, więc chwilę popada i się ślizga, złapie mróz - robi się gruda). Teraz koń się minimalnie wciągnął w stosunku do tego, co na zdjęciu, ale... no choćbym chciała, samą robotą wszystkiego nie zrobię. 🤔
A, no i 2 razy w tygodniu w ramach kolacji dostaje mesz.
jak zwykle mam na tapecie temat tuczenia mojego konia. w tej chwili koń oprócz standardowo owsa (3 x 05, kg na dzień) i siana dostaje Saracen Show Improver (dochodzimy do 1,2 kg na dzień). Koń wracający do pracy po 1,5 rocznej przerwie, aktualnie bardzo lekko, ok 4-5 x tydz lonża z krótkimi galopami (przewaga stępa i kłusa). Podejrzewam też u niego problem wrzodowy (uprzedzając! tak, gastroskopia będzie robiona). Chwilowo mam dylemat z wyborem dodatku, więc proszę o radę. Myślicie, że dobrym wyborem będzie sieczka + lucerna + probiotyk? Mam zaufanie do produktów Podkowy, więc teraz kwestia taka: koniowi zdecydowanie brakuje energii, a jednocześnie jest to zwierz po wieeelu zdrowotnych przejściach, za chwile 15-letni. Która więc z tych sieczek wydałaby się najrozsądniejsza?:
[[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Sieczka-Podkowa-%E2%80%9ESenior/649[[a]]
[[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Sieczka-Podkowa-%E2%80%9EEnergia/647[[a]]
[[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Sieczka-Podkowa-%E2%80%9ELucerna-Mix/646[[a]] ?

Ktoś sie orientuje jak dawkować taką lucernę? http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Lucerna/638
Dziękuję z góry za wszystkie sugestie :kwiatek:
mam może bardzo laickie pytanie. Prosze o odpowiedz lub ewentualnie odeslanie do odpowiedniej strony  :kwiatek:
Koń jest odrobaczany regularnie, nie ma problemu z zebami, chodzi regularnie (w ostatnim czasie nie ma zmiejszonej ani zwiekszonej dawki ruchu)
Jedynie na zime zmniejszono mu ilosc owsa. Czy to moze powodować ze kon nagle traci na wadze? Do tej pory powtarzano mi, ze owies nie ma na to wpływu.
Jeśli faktycznie nie ma, to co powoduje taka zmiane?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się