Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dostałam odpowiedź z Dengie, że nie ma ich produktów w Belgii, ale być może wkrótce się to zmieni, bo chcą działaś światowo. Więc zostaje mi Baileys.. Oby ceny nie były kosmiczne 🙇

Nikt nic nie poradzi w sprawie diety konia, o która pytałam? 👀 Albo chociaż jakaś podpowiedź, gdzie pytać?
Dostałam odpowiedź z Dengie, że nie ma ich produktów w Belgii, ale być może wkrótce się to zmieni, bo chcą działaś światowo. Więc zostaje mi Baileys.. Oby ceny nie były kosmiczne 🙇

Nikt nic nie poradzi w sprawie diety konia, o która pytałam? 👀 Albo chociaż jakaś podpowiedź, gdzie pytać?



Ja bym wprowadziła musli ( spillers ma fajne cool mix z magnezem wyciszające ) plus do tego garść sieczki do posiłku ( jeśli koń ma problemy ze stawami wybierz właśnie taką ). Mój jak stał w boksie i chodził tylko na spacery lub lonże stępo - kłus bardzo delikatny to wlaśnie stał na musli plus garść sieczki , robiłam teraz badania i wszystkie makro i mikro w normie. Najlepiej zrób mu badania - z włosa chociażby koszt 120 zł na wszystko i bedziesz wiedzieć czego mu brakuje.
Gllosia jesli kon ma wymuszony ruch, czasem nawet 6 razy w tyg, wlącznie z galopem to troche tej energi potrzebuje...
A na padok wychodzi?
Ja bym odstawila zupelnie olej -jest wysokoenergetyczny.
Pomysl z pasza nie jest zly. Poszukalabym takiej, ktorej daje sie malo, a dostarczy wszystkich moneralow, a przede wszystkim zbilansuje siano🙂
aroniasty, niestety Spillersa mam do dostania tylko w Niemczech lub Francjii, a to bardzo mocno utrudnia sprawę, w Belgii nie ma dystrybutora 🙁 Ale mam na oku inne muesli typu Cool oraz balancer Lo-Cal z Baileys.. Sieczka obowiązkowo zawsze 🙂 O badaniach pomyślimy, bo to dobry pomysł.

Kraja, tyle że mu energii nie brakuje właśnie nigdy. I tylko stąd ta obawa, że skoro on ma zawsze jej wystarczająco, a dodam jeszcze dodatkową (nawet niewielką) z paszy, to zacznie być nazbyt gorący z powrotem (mówię z powrotem, bo przed diagnozą, gdy pracował normalnie codziennie, skakał raz w tygodniu i chodził trochę na zawody, był nie do opanowania pod siodłem, droga na padok to była walka o przetrwanie, a w boksie też jakiś nazbyt żywotny. Fakt, że pasza byłe energetyczna, ale dostawał jej potem już naprawdę niewiele..). Natomiast martwię się cały czas o witalność i dobre samopoczucie. Nie widzę, żeby koń był osowiały czy zniechęcony, ale cały czas mam czerwoną lampkę z tyłu głowa, że obecna dieta nie pokrywa jego zapotrzebowań i chcę to w końcu zmienić. A z tą pracą to tak w kratkę teraz.. Teraz np. nie chodzi od piątku, a w czwartek wet przyjdzie na kontrolę i się zobaczy.. Prawdopodobnie będziemy mogli z powrotem jeździć, bo dostanie lek, ale nie wiadomo na jak długo.. Na padok koń chodzi codziennie, teraz jak nie pracował to od 7 do 12/13 był na zewnątrz, potem już tyle giez i much jest, że żadna przyjemność dla konia, ale zawsze ma spacer w ręku po południu, minimum 20 minut. Jak pracuje, to wychodzi na krócej, ale codziennie obowiązkowo.
Olej odstawię, masz rację. Dostawał teraz tak tylko symbolicznie rano, ale nie ma to obecnie sensu, faktycznie.
Poważnie myślę o tym balancerze z Baileys, daje się go nie dużo, a w połączeniu z sieczką jest pełnowartościowym posiłkiem. A jak nie balancer, to pasze typu cool.. Muszę po prostu przetestować i zobaczyć jak koń będzie się zachowywał na takiej czy innej paszy..

Dziękuję wam za odpowiedzi! :kwiatek: Także poszukiwań odpowiedniej paszy ciąg dalszy, ale teraz już wiem na czym się skupić i czego szukać 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
06 września 2016 23:09
U nas już pierwsze znaki zmiany sierści  🤔zok:  i to u koniny funkcjonującej obecnie na samie trawie. Będzie dostawać makuch plus garść wysłodków. Co jeszcze warto dorzucić na sierść/wzmocnienie a co nie byłoby zbyt tuczące?
Ethelwen o, dzięki! to pierwsze to chyba to, które ktoś już mi polecał.
Burza a czym Ty teraz karmisz?
[quote author=Na_biegunach link=topic=25.msg2591961#msg2591961 date=1473199794]
U nas już pierwsze znaki zmiany sierści  🤔zok:  i to u koniny funkcjonującej obecnie na samie trawie. Będzie dostawać makuch plus garść wysłodków. Co jeszcze warto dorzucić na sierść/wzmocnienie a co nie byłoby zbyt tuczące?
[/quote]

Mesz jest idealny na zmiany sierści, my już dajemy od dobrego tygodnia ten warzywny z Nuba Equi.

Choć się troszkę wkurzyłem bo zamówiłem niedawno 5 worków, a tu patrzę dziś rano i mają wysyłkę gratis  😤   
Na_biegunach, ee zmiana sierści we wrześniu to raczej standard przecież... Moje konie zmieniają sierść od początku sierpnia... NA wzmocnienie w tych okresach suplementuję biotyną a po zejściu z pastwisk (24 h) dorzucam mesz (własnej roboty / codziennie).
Hej!! Mam pytanie, są jakieś pasze przeznaczone dla koni ze zwyrodnieniami wszelakimi? Czym można takiego konia suplementować dodatkowo?
Czy ktoś podawał sieczki z firmy JarPasz? Wszystkie mają dodatek ziół, a mój koń jak wyczuwa zapach ziół w paszy to jej nie zjada. Te sieczki mocno pachną ziołami?



Ja używałam sieczki podstawowej, czyli z lucerny, mięty, pokrzywy i rumianku. Pachniała delikatnie miętą, ale nie był to bardzo intensywny aromat. Moja kobyła wsuwała ją równo 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
07 września 2016 19:04
ja odpakowałam nasze wygrane, testowe Pro-Linen Quarter Horse Day Complex Musli (które przyszło w uroczym worku od zwykłego day complex z dopiskiem pisakiem quarter horse, bo poszło do nas przed oficjalną premierą :hihi🙂 i do tego przywiozłam z kliniki prawie zdrową koninę (byłaby zdrowa gdyby nie podbicie i w efekcie ropa w kopycie po harcach kilka dni temu...) wprawdzie bardzo zadbaną i błyszczącą (ukłony dla opieki <3) ale jednak w wersji bezmięśniowej-fit. Także doleczamy kopyto i wracamy pod siodło równocześnie z testem paszy 😀
Póki co - wygląda ładnie, pachnie ładnie i skład (przynajmniej w teorii) nam logistycznie bardzo odpowiada
[img]https://lh3.googleusercontent.com/sKMQTU8TfEUAuDzhga6DZBtbLA8V25OGFS37e7HbabDnLmf887jrf4yJt7iKZCD_TgDS4rCq9RD6li95USfZJ1ckaJVPONND4W5djozPlgj0vtRARawvo_oqgJBx465mqZHk4tkqWxauuRb3vIT_x-GqAQdfw2npUXGPtUp_9ykvkqnBSfbk9pP8IwwCnGB_T4fh5ceorlhKpwE4oO0n7qXSaiXXrz7_IQkzVhF6mdDUtP_DyJijcLUGh-PambXnW3yp6GHL-eJdFcSThYqVVPtB18AwfMiRt-TlD0PYZzNC_DHWQS-gr_DMNy-pujcoXXgqcR2jv_dbfo4ihdc3_wQELOHKs26FJNAHQVulaszRM9Yz0vnv5ocs0BUqnkXVq8SN8b39ZS1-2Otmb8RU_rqPzxOKkP_VTD1-1sgBLJq-Vpa7fxdjs3Dj3d63TWbbaQnBxLzOsgnDf6x--ek-kzyDvlMvbs9fw4YlJMjQifrqlfebQ4kCjKEzo2oVAK7rqv-q72ZdLzrL1rPKtnhTmQuZuOoZf3T15pbfi4UeuY6Go94XuoeZ8ibAzXPT69aWwFaMJDVKTy2geUa6HJwEB4nMpC_LGYPo3xUDPaC447DIo3t5=w337-h599-no[/img]
A czym sie rożni ta wersja dla Quarterów od zwykłej?
smartini   fb & insta: dokłaczone
07 września 2016 22:30
Evson, tak w skrócie to składem, proporcjami i składem ilościowym białka itp. No i ceną :P
zwykłe
AQH

wklejam linki bo mnie powieszą za kopiowanie całych opisów do wątku 😉
smartini dzieki  :kwiatek: wygląda jak idealne musli na budowe masy  🙂 chyba, ze próbuje przekombinowac. Zastanawiam sie czy uzasadnione bedzie karmienie tym konia który łatwo gubi ciałko.
smartini   fb & insta: dokłaczone
07 września 2016 22:58
Evson, myslę, że jest to niegłupi pomysł 😉 aqh są o tyle problematyczne, że łatwo u nich o przegrzanie styków i (mięśni)ochwaty na owsie (bo to takie trochę koniki polskie wersja USA) a z drugiej strony ich mięśnie potrzebują dużo budulca, wielki zad sam się w końcu nie zrobi ;D np najlepszą paszą dla aqh w ciężkim treningu jest wafer fioc
My się ostatnio utrzymywalismy na wysłodkach, natomiast worek przyszedł, brzmi obiecująco więc grzech nie przetestować 😀
To znowu ja 😡 Kupiłam dziś paszę, opracowałam dawki na podstawie informacji z opakowania, no ale teraz kolejny problem.. Nie mam wagi, mogę jakoś określić ile miarek dawać dziennie? Ma zwykłą miarkę z Cavalor.. I dajmy na to dzienna dawka to 2,5kg, tylko ile to miarek 🙇
smartini   fb & insta: dokłaczone
08 września 2016 17:39
gllosia, łatwiej będzie kupić najprostszą wagę kuchenną :P każda pasza ma inną masę, bedzie ciężko...
Jaką paszę kupiłaś?
gllosia, mam w stajni  taką  wagę klik  polecam,  bez zważenia  ciężko  będzie dobrać  ilość  miarek.
To znowu ja 😡 Kupiłam dziś paszę, opracowałam dawki na podstawie informacji z opakowania, no ale teraz kolejny problem.. Nie mam wagi, mogę jakoś określić ile miarek dawać dziennie? Ma zwykłą miarkę z Cavalor.. I dajmy na to dzienna dawka to 2,5kg, tylko ile to miarek 🙇



A jakie masz musli ? Ja przeważyłam już sporo i wszystkie które miałam to miarka ważyła od 750 do 900 , 2,5 kg to +/- 3 miarki
aroniasty, ale zdajesz sobie sprawę, że różne miarki mają różne objętości?
_Gaga, 95% ludzkości posiada taką: http://www.art-horse.eu/8291-thickbox_default/miarka-do-paszy-plastikowa.jpg  i naprawdę niewiele ludzi ma większe. Większość paszowych producentów też ma właśnie takie (Pavo, Spiller, St Hippolyt)
xxagaxx, mam 2 rodzaje takich miarek - Pavo i Eggersmann. Pavo jest sporo większa...
_Gaga, ja nie twierdzę że nie ma, natomiast zdecydowanie jest to rzadkość.
xxagaxx, to chyba zależy
Nawet w sklepach są różne objętości tych miarek przecież - najczęściej od 1 do 3 l...
Tak czy siak aby ustalić dawkowanie paszę trzeba zważyć, bo każda pasza ma inną wagę w tej samej objętości
Waży się własne miarki (jeśli chodzi o ilość) i wtedy nie ma problemu z dawkowaniem 🙂
Zważyć ostatecznie można gdzieś w sklepie, czy na bazarze - jeśli nie ma się wagi w domu 😉
_Gaga

Ale ja zrozumiałam post Aroniasty, że ona ma jedną miarkę i jej 1 miarka to od 750 g musli A  do 900g musli X w zależności od firmy.
Jak jest taka miarka w stajni, a Aroniasty wie ile to jest g jej musli to może mówić 1 m rano 1,5 m obiad i 1 m kolacja - i wyjdzie konkretna dawka jaką koń ma dostawać.

marszylka, ale aroniasty w odpowiedzi na post gllosi swoim postem zasugerowała, że miarka większości musli mieści się w przedziale 750-900 g, a przecież to zależy od miarki - gllosia wcale nie musi mieć takiej samej. 😉
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
09 września 2016 17:10
Czy ktoś z bywalców tego wątku mógłby mi polecić paszę dla mięśniochwatowców (niskowęglowodanową) , której cena byłaby nieco bardziej przystępna niż EQUI GUARD i BRANDON XL ?
Z góry dziękuję  :kwiatek:
Czy ktoś z bywalców tego wątku mógłby mi polecić paszę dla mięśniochwatowców (niskowęglowodanową) , której cena byłaby nieco bardziej przystępna niż EQUI GUARD i BRANDON XL ?
Z góry dziękuję  :kwiatek:


Agrokompleks ma kilka fajnych niskocukrowych pasz np http://agrokompleks24.com/?do=pelny&kt=1&pkt=&pr=70&mr=&back=eNortjIytFJKybctKMpPKc0uqVRLqbI1UcsusTVUsgZcMI5KCUQ, lub http://agrokompleks24.com/?do=pelny&kt=1&pkt=&pr=57&mr=&back=eNortjIytFJKybctKMpPKc0uqVRLqbI1UcsusTVUsgZcMI5KCUQ,

pobuszuj po ich stronie, mają pare fajnych pasz. Mojej kobyłce bardzo służą 🙂
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
10 września 2016 12:18
MartaBajka dzięki bardzo, faktycznie atrakcyjnie to wygląda 😅 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się