Konie achał-tekińskie

cieciorka   kocioł bałkański
13 kwietnia 2011 17:00
mam dwa imiona o rodowodzie perko/arabskim, ale używane w turkmenistanie: serdar- władca, zwycięzca i szohrat- duma
Bardzo wszystkim dziękuję imiona są rewelacyjne :kwiatek: , ale chyba z nadmiaru propozycji nie ma jeszcze decyzji  😵 więc proszę o jeszcze. W weekend były u nas dwie panie z Rosji mierzyły konie, zachwycały się Somahem pod siodłem i była wielka impreza 🥂 na cześć młodego, oj będzie zdrowy. Rano wymyśliły imię "Sabantuj " - to jakaś mega impreza w Azji.
Pursat   Абсолют чистой крови
13 kwietnia 2011 17:44
Tylko nie Serdar, proszę. 😉 To imię jednego z lepszych ogierów w tej rasie. 😉
cieciorka   kocioł bałkański
13 kwietnia 2011 19:49
Katarina_89, chodzi o święto tatarskie? ładne imię w każdym razie 🙂
jeszcz przyszło mi do głowy sabah- poranek po arabsku
cieciorka Sabah  💘
kujka   new better life mode: on
14 kwietnia 2011 10:23
OK jade z koksem (znaczy z hindi) S dla chlopczyka:
Samsar (swiat)
Sannyasi (asceta)
Sakuśal (cieszacy sie dobrym zdrowiem i powodzeniem, pomyslny)
Sajjan (mezczyzna, pan)
Samrat (cesarz)
Sadhu (swiety, asceta)
Sahab (pan)
Sipahi (zolnierz)
Sundar (piekny)
Sukhi (szczesliwy)
Subah (poranek)
Svami (pan, mistrz)

Niektore slowa maja pochodzenie arabskie, inne moga miec perskie, jeszcze inne typowo indyjskie z sanskrytu (Samskrt) - moze cos sie spodoba. Zaraz poszukam imion na M 😉

edit:
nie wiem czy na M ma byc dziewczynka czy chlopczyk wiec daje wszystko:
Maza (radosc, przyjemnosc - r. m.)
Matlab (cel, motyw - r.m)
Manoranjan (rozrywka, zabawa - r.m.)
Maśhur (znany, slynny) )
Mahaga (drogi)
Mahal (palac)
Mahattvapurn (wazny)
Mahila (kobieta)
Mata (mama 😉 )
Mithai (slodycz - r.z.)
Mitr (przyjaciel)
Munna (kochany (syn))
Mezban (gospodarz)
Mehman (gosc)
Murti (posąg - r.z)
Dzięki za imiona na M i proszę o jeszcze (żenskie 🙂😉
cieciorka   kocioł bałkański
14 kwietnia 2011 12:09
kolezanka ze studiow ma trojke dzieci z nepalczykiem hindusem i wszystkie nazywaja sie na s, moge podpytac
cieciorka   kocioł bałkański
15 kwietnia 2011 19:53
Dostałam maila od osoby,która rok pracowała w Turkmenistanie i którą podpytywałam o imię:
"Mam jeszcze dwie czysto turkmeńsko-tureckie propozycje imienia dla konia:
1. Seldżuk - eponim plemienia i dynastii;
2. Sandżar - ostani sułtan z dynastii tzw. Wielkich Seldżuków.
To pierwsze będzie nawet rozpoznawalne w Polsce."
Tych imion jest dużo wszystkie piękne  😍 . Na razie w rankingu prowadzą :
- SANDŻAR
- SUKHI
- SUNDAR
- SZOHRAT
- SABANTUJ
- SUBUDAJ
Szefostwu bardzo się podoba koncepcja łączenia elementów imion przodków, którą zaproponowała Pursat  :kwiatek:
Mam nadzieję, że na święta młody będzie mial imię. Jeszcze raz wszystkim DZIĘKUJĘ  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
W nocy przyszedł na świat kolejny syn Somaha  😅 😅 😅. Z informacji od właściciela wiemy, że jest kary z metalicznym połyskiem i dwiema odmianami na głowie. Szczęśliwą matką jest zbonitowana na 83pkt ogromna KWPNka po Placido z matki po Elmero. Widziałam ją w zeszłym roku na żywo i powalała ruchem. Czekamy na info o następnych żrebutkach.
a może jakieś foty waszego małego?
Katarina_89, tak z ciekawości, jak popularne są takie krzyżówki? Bo google na szybko wypluwa jedynie informację o bliźniakach, które urodziły się po ogierze at od klaczy kwpn gdzieś w Holandii. Ciekawa jestem, jak takie zwierzaki wyglądają dorosłe.
Wstawiam zdjęcia ogiera po Somah Geli.
ale drobniutki 🍴 🙂
Chyba nie do końca, bardzo mocna obręcz barkowa i bardzo atletyczna klatka.
może jak na achałtekinca,  choć też nie do konca , bo nasz ogierek  z  tamtego roku był mocniejszy, nogi grubsze, większy . Chyba że na zdjęciach tak wyszedl 🤔. Ale przecież ja nie napisałam tego żeby kogoś obrażać. Po prostu na pierwszy rzut oka bardzo szlachetny i  delikatny w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Pursat   Абсолют чистой крови
23 kwietnia 2011 20:54
Jak Bambi, tylko mu różki dokleić. 😉 Fajnie się zapowiada.
Katarina_89, tak z ciekawości, jak popularne są takie krzyżówki? 

Podobno w Rosji jest dużo udanych krzyżówek z trakenami z powodzeniem chodzących w sporcie - szefowa na bieżąco monitoruje ich osiągnięcia, mnie pokonuje cyrylica. W europie i na świecie to chyba ogromna rzadkość, w przyszłym roku będzie kilka w Polsce - sama jestem ciekawa jak się będą wyglądać i jaka będzie ich sportowa dzielność. W majowy weekend ekipa od nas jedzie do tego półKWPNa, może uda mi się załapać to skrobnę coś o nim.
Pursat   Абсолют чистой крови
29 kwietnia 2011 07:17
A propos krzyżówek - źrebak z przypadkowego krycia jakimś tarantem (niestety na razie nie udało mi się dotrzeć do info na jego temat), matka to niezła kobyła AT (Tohtamysz x Parasat x Gauhar):









by Vera Grishutina
Pursat, Łoooooł! Podoba mi się 😍 Ciekawe co z małego wyrośnie 🙂
Katarina_89, a skrobnij, skrobnij, chętnie poczytam 🙂
Niezła krzyżówka.
emptyline   Big Milk Straciatella
29 kwietnia 2011 19:18
Pursat no prawie Nez Perce 🙂
Na Starogard się nie załapałam, więc mogę tylko napisać o małym to co słyszałam, że jest piękny, duży, karo-grafitowy z połyskiem metalicznym, strasznie chcę zobaczyć" go na żywo.
Z wieści achałtekińskich to Somah zadebiutował w skokach i poszło mu rewelacyjnie - ostatniego dnia zawodów poszedł na czysto dwufazową L-kę 🏇
I jeszcze jedno w Wadowicach urodziła się 3/4 achałtekinka po SOMAH-u, szczegółów na razie nie znam, ale jakby był w okolicach ktoś z aparatem ... .
Widzę że już wszędzie maluchy po Somahu są, a tylko u nas cisza 👀
Katarina_89, Gdzie, gdzie? Ja się chętnie przejadę! 😀
Pursat   Абсолют чистой крови
03 maja 2011 13:01
[quote author=Katarina_89 link=topic=135.msg997351#msg997351 date=1304418313]
I jeszcze jedno w Wadowicach urodziła się 3/4 achałtekinka po SOMAH-u, szczegółów na razie nie znam, ale jakby był w okolicach ktoś z aparatem ... .
[/quote]
Czyżby matką była Janda po Pelhanie? Była kiedyś u nas na kryciu Pursatem, strasznie byłam ciekawa co z tego wyjdzie, ale poroniła.



Też bym chętnie pojechała zobaczyć. 🙂
cieciorka   kocioł bałkański
03 maja 2011 14:31
Katarina_89, a jakie imię dostał w końcu źrebol?
W końcu źrebak wybrał sobie imię "Sabantuj", było to ponoć bardzo śmieszne - w sensie jak wybierał sobie imię - dwie osoby na zmianę czytały propozycje, a szefowa sprawdzała na które imię reaguje.
Pursat to dokładnie ta klacz, dojazd do stajni w której stoi jak przed chwilą ustaliłam jest na stronie www.sztyblety.pl. Właściciel powiadomiony, że może mieć gości
Przed Wami maluch po Somahu od Melegezel:


Więcej napisałam w wątku ciążowym. Tutaj powiem tylko jedno: nie było łatwo  , to były ciężkie 24h.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się