jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

In.   tęczowy kucyk <3
14 listopada 2009 17:59
anja, to ja naprawdę nie wiem, jak Twój koń gryzie wędzidło, że je rozwala. Jeżeli po 3 latach użytkowania tylko raz musiałam przypiłować jakieś 2mm bo się zrobiło ostre, to chyba nie jest tak źle? (i do tego to oliwka jest) 🤔wirek:
Poza tym wędzidło to indywidualna sprawa każdego konia, więc prosiłabym o nieuogólnianie.
to nie jest typowa oliwka tylko D oliwkowe

kurde.. mam nadzieje ze moja się przyzwyczai bo nie mogę jeździć na zwykłym bo przyszczypje sobie kąciki i z gumkami i bez...
chyba ze wziełabym takie:
nie powinna sobie przyszczypywać kącików nie?
tylko cholerka.. czekałam na to wędzidło miesiąc jak miałabym teraz zamawiać jeszcze jedno.. i jeszcze podrożały.. no nie wiem zobacze jak będzie z chodziła na tym 😉
oliwka prowokowała konie po pewnym czasie do wieszania, więc wróciłam do normalnego i było ok.


a ja myślałam, że to styl jazdy jeźdźca prowokuje do wieszania się 😉 jak pomoce ok to na żadnym się suma sumarum nie powiesi, bo powiesić się może tylko wtedy, kiedy jeździec na to pozwoli  😉 to tak dla uściślenia
Oj, k_cian - polemizowałabym  😀iabeł: Zła ręka nie da rady na żadnym wędzidle, ale złe wędzidło potrafi pracę na maksa utrudnić i wywołać spektakularne "efekty uboczne". To nieprawda, że od wędzidła nic nie zależy. Wędzidło nie jest tylko magicznym rozwiązaniem.
oj, halo - teraz to ja bym polemizowała 😉 w którym miejscu napisałam, że od wędzidła NIC nie zależy? że źle dobrane wędzidło nie może utrudnić? natomiast zbyt uogólniasz  swoim stwierdzeniem sprawę
co uważasz za złe wędzidło? oliwkę o której mowa że jest fuj? dla mnie oliwka to wędzidło bardzo dobre i wcale nie zauważyłam by konie wieszały się na niej bardziej niż na klasycznym wędzidle 😉 owszem, widać że jedno dla konia pasuje bardziej a inne mniej, że chętniej wchodzi na kontakt ale jeśli jeździec pozwala się uwiesić na wędzidle to pozwoli na każdym

ps. wiesz jakie ludzie stosują metody na uwieszające się na oliwkach konie? zakładają przykładowo wielokrążek i wooooow nie wiesza się aż tak! do czasu 😉 
to jakie w końcu lepiej- ogólnie- brać D oliwkowe czy D zwykłe?
zwyłke D też będzie jej przyszczypywać kąciki  🙄 🙄
[quote author=k_cian link=topic=1598.msg380020#msg380020 date=1258229899]
dla mnie oliwka to wędzidło bardzo dobre i wcale nie zauważyłam by konie wieszały się na niej bardziej niż na klasycznym wędzidle 😉 owszem, widać że jedno dla konia pasuje bardziej a inne mniej, że chętniej wchodzi na kontakt ale jeśli jeździec pozwala się uwiesić na wędzidle to pozwoli na każdym
[/quote]
Jak słusznie zauważyłaś - dla Ciebie  😀 Jaką "próbą statystyczną" dysponujesz? Bo poniżej 30 szt. to nie ma o czym mówić  😁
Po coś jednak wymyślono różne rodzaje wędzideł, są takie, które zachęcają do oparcia i takie, że wręcz przeciwnie. Wielokrążek to akurat złe rozwiązanie na "uwalające się" konie, ale nieprawdą jest, że jest łatwo "nie dać się koniowi uwalić" jeżeli ten ma taką tendencję (najpewniej przez kogoś wypracowaną, ale czasem zdarza się i "z natury"😉.
Ogólna zasada jest taka: koń wrażliwy/nadwrażliwy w pysku = szukamy wędzidła stabilnego - oliwki? prostego?
koń szuka nadmiernego oparcia = szukamy wędzidła "ruchomego". Oczywiście jest pełno wyjątków i oczywiście pełen indywidualizm, ale taka jest zasada.
LOVELY A masz problem z hamulcem? czy tylko ze "składaniem głowy w Twoich drobnych rączkach"  😂?
halo, czepiasz się wiesz? 😉 nie jest to próba 30 szt i raz jeszcze się pytam, jakie to jest ZŁE WĘDZIDŁO? Bo moim zdaniem nie ma złych, są co najwyżej niedopasowane i niewłaściwie używane  - jedno i drugie z winy jeźdźca
halo  🤔 mam problem a raczej mój koń z przyszczypywaniem kącików  w zwykłym sprengerze 🙄
ja nie moge znalezc tych wedzidel o ktorych pisalam wczeniej. ktos wie o co mi chodzi? wedzidlo ktore jest oliwka, ale jego pierscienie sa ruchome.
edit: znalazlam:
http://sprzetjezdziecki.com/pl,product,374462,wedzidlo,sprenger,oliwkowe,podwojnie,lamane,pelne,kk,ultra,16mm.html
[quote author=k_cian link=topic=1598.msg380038#msg380038 date=1258231108]
jakie to jest ZŁE WĘDZIDŁO? Bo moim zdaniem nie ma złych, są co najwyżej niedopasowane i niewłaściwie używane  - jedno i drugie z winy jeźdźca
[/quote]
Złe = niedopasowane. Wg mnie. Niedopasowane rozmiarem, albo/i formą.

LOVELY A próbowałaś jeździć na oliwce? Niekoniecznie S? I kąciki w porządku?
Pysk wygojony i szukasz czegoś, żeby na wszelki wypadek prawdopodobieństwo kuku wykluczyć? Oliwka zmniejsza możliwość "przyszczypu" i to chyba powinien być priorytet.
jakie to jest S? przez cały czas jest rozmowa, ze oliwka gorsza więc co za róznica czy olwkowe D czy zwykła oliwka? nie próbowałam jeździć na zwykłej- wiecie czy sprenger ma oliwkę rs dynamic?

tak kąciki już wygojone, wędzidła nie miała w pysku od końca sierpnia aż do przedwczoraj, tak własnie- szukam czegoś na 'wszelki wypadek'  🙂
halo, i tu dochodzimy do sedna sprawy

Nie ma złych wędzideł 😉 i oliwka nie jest zła i fuj i kiełznem na którym konie się wieszają bo to oliwka 😉 ani żadne inne wędzidło nie jest złe ino jeździec jest dupa 😉

poza tym mam wrażenie że w tym momencie, idąc tropem Twojego rozumowania można by zwalić winę za wieszanie się na niedopasowane kiełzna 😉 a sama wiesz że to nie taka prosta i oczywista sprawa.. tak więc wciąż twierdzę, zbytnio uogólniasz

eot z mojej strony
Jezeli przyszczypuje sobie wargi to moze sproboj krazkow gumowych - tansze rozwiazanie niz oliwka sprengera.
Druga sprawa - D-ring czy oliwka - nie ma zadnego znaczenia, D-ring nie bedzie przyszczypywal nic.....
LOVELY S to o sprengera mi chodziło  😡 kropki zapomniałam - że skrót  😡 Pytanie jeszcze jak Twoja ręka "D" to dosyć "dynamiczne" kiełzno, oliwka czy nie.
k_cian Jaki ot? w tym temacie  🤔
Nie jest prawdą, że od wędzidła nic nie zależy. Zależy! I nie wszystko jedno, co koń ma w pysku! I oliwka nie jest be - jest bardzo przydatna dla "elektrycznych" koni. I tak - utrudnia wyprowadzanie konia z "uwalenia" - niezależnie od klasy jeźdźca. Wypraktykowane.
vivi- pisałam ze gumki 'gumowe krązki' nie spisują sie tak jak powinny.
Druga sprawa - D-ring czy oliwka sprenger ma wedzidło D ale wykonane jak oliwka- wstawiam wyżej 2 foty sprengerów D, jedno oliwkowe jedno zwykłe.

no i czy to zwykłe z fot powyżej nie będzie przyszczypywać kącików? jeśli nie to prędzej zdecydowałąbym się na to.

Pytanie jeszcze jak Twoja ręka "D" to dosyć "dynamiczne" kiełzno, oliwka czy nie. dynamiczne w jakim sensie?
Hmm... jak to określić... wzmacniające działanie półparad?
halo, czytaj błagam Cię uważnie
wydaje mi się, żw z moją ręką nie ma prblemów i damy sobię radę z takim wędzidłem 😉

gdybyście miały do wybory D oliwkowe i D zwykłe dla konia przyszczypującego kąciki- jakie byście wzieły? wydaje mi sie ze w zwykłym D nie powinna sobie przyszczypywać...
halo powiem Ci, że ja mam wyjątek od zasad które napisałaś, że stabilne wędzidło dla wrażliwych koni 😀
jeden z moich koni jest elektryczny, miał wędzidło gumowe proste, miał z wąsami i inne cuda, a najlepiej chodzi na plastikowym podwójnie łamanym z wąsami i jeszcze z łącznikiem centre revolver także kręci się we wszystkich możliwych kierunkach 🙂 o takie :

fot. zapożyczone ze strony oksera
LOVELY czy edzidlo, ktore zaproponowalam nie jest kompromisem?? kon sobie w nim raczej nic nie przyszczypie, jest lagodniejsze od D.
katija- przepraszam nie zauważyłam Twojego postu :kwiatek: na początka zastanawiałałm się nad nim ale nie widziałam go w przepisać uj.- chyba ze jestem ślepa, nie pasuje mi też troche to ze te trójkąciki są dosyć krótkie...
ale co jest 'ostrego' w D?
te trojkaciki sa zupelnie duze, mialam to wedzidlo w rekach i widzialam konie na tym pracujace. wydaje mi sie to byc bardzo fajne.
dlaczego D jest nieco ostrzejsze? po pierwsze zykle sa one ciensze od oliwek, po drugie ze wzgledu na ksztalt pierscieni powstaje jednak jakas tam dzwignia. zwroc uwage, ze D nazywane jest amerykanska oliwka, iczesto uzywane w wescie.
Lovely....mozesz kupic male krazki gumowe, ktore siedza ciasno na wedzidle i nie bedzie sobie nic przyszczypywal - to jest to co ja uzywalam - normalne krazki byly za duze, dziura byla za duza i wciaz lapalo wargi konia. W niemczech sprzedaja takie...
Ale w sumie D-ring czy oliwka jest wygodniejsza w uzyciu - mniej czyszczenia i latwiej sie zaklada.
Katja - to zalezy od grubosci wedzidla - ja mam oliwke 12mm a widzialam D-ring 16mm.
na próbe wziełam D i wcale nie jest cieńsze bo wziełam 16mm- takie jak dotychczas koń nosił- cieńszego bym nie wzieła- stare wędzidło i tak już sprzedane i nie chce już kombinowac z żadnymi krązkami...
zobaczymy jak bedzie chodzic na tej oliwce D, jak źle to będę kombinowac- albo D zwykłe.. albo nie wiem  co..
In. mój prywatny koń nigdy nie miał w pysku plastiku i mieć nie będzie. A właściwie to dlaczego Twój koń chodzi na palstikowym i dlaczego uważasz, że jest takie super- jestem ciekawa Twojej opinii
k_cian Prosze nie znasz mnie, nie wiesz jak jeżdże, a przede wszystkim nie masz najmniejszego pojęcia o tych przypadkach o których piszę, więc bardzo Cię prosze nie sugeruj, że wieszanie się koni to była moja wina. Z resztą podkreśliłam, że miałam również pozytywny przypadek używania oliwki, a podając te przypadki chciałam, aby Lovely spróbowała najpierw pojeździć na oliwce, a nie wydawać kupę kasy na coś co później może okazać się niewypałem.
Halo Wielkie dzięki :kwiatek: o to właśnie mi chodziło, bardzo dziękuję Ci, że doprecyzowałaś to co chciałam ująć w mojej wypowiedzi  🙇
LOVELY To koniecznie daj znać jakie rezultaty!

Wyjątki były, są i będą.
A o wędzidle z "tójkącikami" rozmiawałyśmy z Anką (w tym wątku? czy w ujeżdżeniu?). Wniosek był, że powinno być potraktowane jak zwykła oliwka. Używałam takiego i nawet sobie chwaliłam.
In.   tęczowy kucyk <3
15 listopada 2009 21:05
In. mój prywatny koń nigdy nie miał w pysku plastiku i mieć nie będzie. A właściwie to dlaczego Twój koń chodzi na palstikowym i dlaczego uważasz, że jest takie super- jestem ciekawa Twojej opinii


A nigdy nie będzie, bo?  🤔wirek:  🙄
Sparta chodzi na plastikowym, bo:
a) jej odpowiada
b) mam taki kaprys
i do tego oliwka  😂 podaj mnie do tozu.

edit: gdzie napisałam, że jest "takie super"?  🙄
In. nigdy nie będzie bo mam taki kaprys 🤔wirek: 🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się