kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

NowaJa, ja we wszechstronnych mam 135, a ujeżdżeniowe 70 cm
zembria, pastą do zębów do kryształków w naczółku wymiata 😁
doloruu, dzięki 🙂 tak myślałam 🙂
NowaJa nie wiem czy mam 135 czy ile ale pusliska mam DawMaga ujeżdżeniowe 65. Do ujeżdżenia mam na przedostatniej dziurce, do skoków gdzieś w połowie (mam wzrost ok 169 cm)
Facella   Dawna re-volto wróć!
24 października 2023 23:25
adriena, od wzrostu ważniejsza jest długość nóg, może być ktoś niższy od Ciebie a mieć dłuższe nogi i będzie mieć te strzemiona za krótkie, a może być ktoś wyższy o krótszych nogach i będzie mu idealnie...
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
24 października 2023 23:42
NowaJa, po prostu zmierz długość zwykłego puśliska po jeździe, od sprzączki do dziurki w strzemionach (jak masz możliwość wpiąć w ujezdzeniowke, bo to też różnica IMHO). Producenci często podają zakres w który wpada dany rozmiar więc można sobie pomóc.

Ja miałam tak połówkę na "chłopski rozum" brać, ale nie byłam przekonana, pomierzylam, pani w sklepie pomierzyla i wyszło że moja długość to za ostatnią dziurką wypadła w tym rozmiarze. Więc siłą rzeczy wzięłam dłuższe.
donkeyboy, tylko to nie takie oczywiste, bo to nie ma być dla mnie, tylko do siodła szkółkowego, więc muszę przyjąć jakąś średnią, bo wsiadają osoby o różnym wzroście, ale tak raczej w przedziale 155-175😉
NowaJa, zwykłe mam 135, bo nie lubię ogonów, ujeżdżeniowe 70, wychodzi mi w siodle wszechstronnym 2 oczko od góry, w uj niżej. Mam 168 i nogi proporcjonalne do reszty, ale chude.
Ta długość pasuje mi na styk na dzieciaki 150cm, ale moje lubią jeździć na długich😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 października 2023 08:45
NowaJa, aaa rozumiem. No cóż z mojej strony jako 175cm wzrostu o długiej girze mogę powiedzieć że jeżdżę w 80cm, do 70cm musiałabym dorabiać dziurki. Ale to też była specyfika konkretnych puślisk - wprawdzie było miejsce na dodatkowe dziurki ale nie chciałam dorabiać bo w tego typu pusliskach jest to upierdliwe. Jak masz taką opcję to IMHO 70cm powinno być okej wydaje mi się (przynajmniej z mojego punktu widzenia osoby z górnego zakresu wzrostu o którym mówiłaś)
Pamietajcie że te ujeżdżeniowe wychodzą różnie. Ja sobie wzięłam 65 bo takie mi pasowały do siodła ujeżdżeniowego (Erre Vittoria) i nie chciałam mieć za dużo podwinięte żeby mi nic nie haczyło. Podpiełam w skokówkę i podciągnęłam na 5/6 dziurkę tj.mniej wiecej w połowie ale w skokówce jeżdżę na dłuższym ustawieniu a w ujeżdżeniowym na krótszym ustawieniu (noga nie jest prosta). Jesli to będą DawMagi to obstawiam że 70 cm będa za długie.
adriena, to jest też różnica jak są zamki w siodle umiejscowione plus jak klocek ustawia nogę. W każdym siodle może być trochę inaczej. Mam puśliska S z Erre. W Erre mam je na 4 dziurce a w także w Kentaurze Ithaka na 1
Dziekuję wam, w sumie dalej niewiele wiem, więc zamówiłam 70cm i zobaczymy 🙈 najwyżej wymienię na krótsze, bo za długie raczej nie będą. Siodło jest wszechstronne, ale bardziej o profilu ujeżdżeniowym.
Epk ano, miałam 70 DawMaga i wymieniłam na 65.
Btw masz może zdjęcie tych puślisk z Erre?
Czy powinnam coś zrobić przed pierwszym użyciem nowego popręgu skórzanego? Posmarować go czy nie trzeba?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
26 października 2023 20:40
Fokusowa, Ja bym nasmarowała. Chyba że w dotyku jest wyraźnie natłuszczony już. Sporo zależy od producenta. Np. jak kupowałam siodło, to pytałam, czy mam je jakoś na początek zaimpregnować, to mi powiedzieli, że nie trzeba, bo skóry są już odpowiednio zabezpieczone.
zembria, to Waldhausen Contour. Wydaje się być miękki, ale jest w folii, dopiero jak przymierze do konia czy pasuje to go rozpakuję. Ok, to jak będzie sucharek to go nasmaruje. Dzięki!
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
26 października 2023 21:52
Fokusowa, miałam oglowie waldhausena nowe w tym roku i było suche jak papier 😀
Pati2012, no wiem, Waldhausen ma różne oblicza 😂 ale czasami można trafić na fajną skórę u nich. Ten popręg kilka osób mi polecało, że właśnie dobrej jakości skóra, więc zobaczymy czy w ogóle dobrą długość wybrałam (ten nie ma gum, a nasz poprzedni ma po obu stronach) i jeśli tak to dotknę łapkami i zobaczę jak to wygląda.
Czy powinnam coś zrobić przed pierwszym użyciem nowego popręgu skórzanego? Posmarować go czy nie trzeba?
Fokusowa, nie ważne czy w dotyku miekki czy nie- musisz nową skórę nakarmić i zabezpieczyć olejem. Nie smarem.
Idź do sklepu z dużym wyborem chemii jeździeckiej (fizycznego) i znajdź olej, który jest mało gęsty w odczuciu gdy ruszasz puszką/butlą w ręku.
Oblep olejem cały i zostaw na 24h. Jeśli wypije do suchego wszystko- musisz zabieg powtórzyć. Jeśli będzie mokrawy- nadmiar ściągasz szmatka i gotowe.

CDM ma olej Neastfoot- on jest dedykowany do zabezpieczania nowej skóry.

A ja radzę zawsze czytać instrukcję producenta, o ile jest dołączona do produktu i produkt jest na tyle kosztowny by warto było jej przestrzegać 😉

Jak kupowałam nowe siodło, to i owszem należało przed pierwszym użyciem wykonać konserwację, jednak środkami dołączonymi i zalecanymi przez producenta.

Ogólnie uwielbiam oleje CDM.


Jak kupowałam nowe siodło, to i owszem należało przed pierwszym użyciem wykonać konserwację, jednak środkami dołączonymi i zalecanymi przez producenta.

.

Iskra de Baleron, no to wiadomo!
ale o ile w przypadku siodeł i droższego sprzętu producenci mają często swoje środki (naprawdę dobre i dobrze skomponowane do danego garbnika/rodzaju skóry) albo dobre instrukcje, tak niestety reszta to po prostu "skóra", którą trzeba nakarmić głeboko, aby potem nie pleśniała.
Ja zawsze wszystko co nowe natłuszczam olejem do skór do momentu aż przestanie „pić”.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 października 2023 11:26
kotbury, No właśnie kiedyś tak było, że nową skórę trzeba było we własnym zakresie zabezpieczyć, teraz często już kupujemy gotowy produkt, który tego nie wymaga. Jak pytałam o siodło w Prestigu, to dostałam od nich informację, że nic nie mam robić, bo skóra jest już odpowiednio zabezpieczona i zakonserwowana. Popręg z daw-maga też nie wymagał żadnych zabiegów na początek, bo był już natłuszczony. Także nie generalizowałabym i trzymała się zaleceń producenta jednak.
Od wieków żadnego nowego popręgu nie konserwowałam. Z mojego doświadczenia wcale nie piły i tylko się robiły klejące.
zembria, to ciekawe,bo ja mam Renka, ale przy jego zakupie dostałam olej z Prestige i kazali zużyć całą butelkę.
Siodło pije do dziś w sumie, więc regularnie używam olej.
Jak poszło do poszeżenia to dostałam ochrzan że cały czas pije olej i że wlali w nie znowu dużo oleju.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 października 2023 11:44
Perlica, A kiedy kupowane? Ja nasze kupowałam 3 i 4 lata temu, może coś się zmieniło?
3,5 roku temu 🤣
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 października 2023 12:05
Perlica, Noo to nam się rozjaśniło 😅 A one są szyte w tym samym miejscu? No bo dystrybutor jeden, ale producent jednak inny? Więc może jedni zabezpieczają na koniec, a drudzy nie.
zembria, być może tak jest, nie mam pojęcia
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
28 października 2023 18:56
Czy koń 4,5 roku może być wyższy jedną stroną? U mojego młodego zauważyłam że lewy guz biodrowy jest minimalnie wyżej. Brak oznak bólowych, podczas treningów elementy na lewo jest mu ciężej wykonać. Na początku lipca był "równy", bo wtedy była saddlefiterka i dokładnie gościa oglądała i mam z tego zdjęcia, że nie było dysproporcji. Nie wiem, czy wzywać weta, czy zrzucić to na nierówne dorastanie…
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się