ciąża, wyźrebienie, źrebak

blucha, ja wstawiam długie (podwójnie) belki z przodu i z tyłu, matkę wiąże, źrebię luzem, zamykam plandekę z tyłu (w moim modelu jest przewiewna) żeby głupoty młodzieży nie chodziły po główie
karolina_, mam nadzieje, że jakbym pokryła xx to wyjdzie klacz bo mam tą świadomość, że towar bardzo niechodliwy. Ale na taką klacz jak moja to chyba jedyne wyjście.
Teraz bardzo rzadko spotyka się ogiery 1/2 xx, 2/3 xx, albo chociażby w 2gim pokoleniu u rodziców. Widuje się na wystawach, ale później gdzieś znikają, albo po prostu nie dostają licencji 🤷
melehowicz, znam hodowce który krył 3 lata xx wszystkie kobyły - został praktycznie z każdym żrebakiem, a 3 latki oddawał za 3-4 tyś. I to było zaledwie 3 lata temu.
anetakajper, Zatem potwierdza się moja opinia. Takie kojarzenie sprawdzić się może w szczególnych przypadkach.
anetakajper, Kros ma spory dolew xx - https://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-201449.html
Źrebiąt po nim są dobrze zbudowane, szlachetne ale potrafią mieć swój charakter i swoje do powiedzenia.
Mój dzieciak za 3 tyg będzie odsadkiem. Kiedy to zleciało?
On generalnie ma mamę głęboko w poważaniu, od momentu jak wyskoczył była ona tylko "butelką" 😀
Wchodzi w okres brzydkiego kaczątka, bo się dupskiem przebudował z 10 cm 🙄
2.JPG 2.JPG
anetakajper, a po co w ogóle chcesz tą klacz kryć skoro nie odpowiada Ci jej potomstwo?
patkahm, bardzo fajny ten kros. Takiego ogiera nam trzeba w PL 🙂 On zapewne nie ma licencji PL ?
anetakajper, to polski traken więc pewnie ma licencje w PL
https://landgestuetcelle.de/de/zucht/hengstsuche/kros.html
Iskra de Baleron, wiem że Polski. Jego pochodzenie jest mi bardzo dobrze znane 🙂 Lubię takie konie 🙂 Na bazie widzę, ze nie ma wpisu, ale ma jakieś 2 żrebaki.
anetakajper, ahh nie wyłapałam.
Przeglądam właśnie z zaciekawieniem tabele ogierów na 2023, rzuciła mi się w oczy kolumna: wynik badania ocd. Jak to czytać?
Iskra de Baleron, anetakajper, Kros jest uznany w Polsce dla wlkp, sp i trak
Iskra de Baleron,
[[a]]https://www.pzhk.pl/wp-content/uploads/Zalacznik-Proponowana_skala_oceny_zdj%C4%99%C4%87_RTG_w_kierunku_OCD.pdf[[a]]
https://www.pzhk.pl/wp-content/uploads/instrukcja-badan-rtg-w-kierunku-ocd.pdf
Warto zaglądać też tu:https://rejestry.pzhk.pl/ogiery-i-nasienie-z-zagranicy.html
melehowicz, Dzięki wielkie.
tajnaa, ja żadnego brzydkiego kaczątka tu nie widzę, przystojny z niego facet.

Mój bobek kończy 3 mce, woli ciotki od matki.
D04865AC-DA3D-427E-819C-5B9FC2D341FB.jpeg D04865AC-DA3D-427E-819C-5B9FC2D341FB.jpeg
to piłka typowo dla koni czy kupiłam im zwykłą fitnesową i żyje?
espérer, przyleciała od sąsiadów 😂 a że nikt się nie zgłasza to dałam na pożarcie 😉 Jakaś do firnesu.
Iskra de Baleron, ale szyja mu się zrobiła. Fajnie się przedstawia. U mnie najmłodszy ma 4 miesiące i już są nienagrywalne, bieganie z mamą ich nie interesuje, koledzy fajniejsi
Iskra de Baleron, Bo ujęcie dobre. Dupskiem podskoczył do góry, że przestał kłusować.
karolina_, Mój nigdy nie był nagrywalny. Matka go nie interesowała od momentu jak z niej wyskoczył. Napił się i robił swoje. 😀
tajnaa, a w nowym miejscu (na hali/placu gdzie wcześniej nie był) też nie ?
W nowym miejsu tak, ale woli galopować. Widać, że fizycznie mu ciężej polecieć kłusem niż galopem. Tak samo jak się urodził. Tydzień czy dwa nie kłusował w ogóle. Jest olbrzymi jak na swój wiek.
tajnaa, fajny źrebak, bdb typ, swobodna łopatka, rytmiczny.

A co do nie kłusowania, mój Jameson RS2 zaczął w wieku roku .0245627520171E+34;😂 i to jest tak wielkie bydle że pewnie jako trzylatek nie będzie się nadawał na sprzedaż, dopiero jako 4-5 cio
Dziękuję. 💐
Czyli jestak mastodonty tak mają. 😂
tajnaa, to imho bardziej zależy od fazy wzrostu niż od samego samego rozmiaru. Mam w tym roku klaczkę, która od urodzenia jest ciągle przebudowana, źrebię z pierwiastki i widac że będzie ramowa, zaczęła rosnąć dopiero jak zaczęła sama jeść, bo klacz miala mało mleka i to dość ekstremalnie. Itensywnie ja suplementowalismy żeby w ogóle weszła w ruję poporodowa, która zdarzyła odpalić 45 dni po porodzie jak już były na nią leki na próby odpalania naszykowane. To źrebię dla mnie nie nadaje się do oceny - ok, pokazuje super nadgarstek, dobra swobodę łopatki, ale zad mimo że zgina stawy to nie podchodzi pod kłodę - niemniej, jako że to klacz i mocno wierzę że to jest kwestia tymczasowo niesprzyjającej budowy, to postanowiłam poczekać do czasu jak będzie miała 3 lata. Natomiast z ogierkami zwykle po prostu schodzę z ceny, bo potem jak policzysz kastrację albo koszty wyrobienia licencji jeśli się nadaje, marudzenie na RTG, czas stracony na czekaniu na klienta który albo nie dojedzie albo chce tylko pooglądać, swoją własną pracę po stawce takiej jaką byś dostała nie przy swoich koniach, pracowników, amortyzację infrastruktury, to wychodzi że trzymanie konia do 3 lat w ogóle się nie opłaca. Liczyłam to dość dokładnie i wychodzi na to że dokładam do hodowli dużo, dlatego chcę ograniczać.

Generalnie źrebięta sprzedają się przodem w kłusie, więc albo nastawiasz się pod to i bierzesz ogiery które to dają z dużą powtarzalnością, nie patrząc na resztę, albo nastawiasz się na sprzedaż koni 3-5 lat, tylko ta jest w PL nieopłacalna, bo większość ludzi ma budżet 25 tys ale nie w tej walucie co trzeba, a koszty u nas nie odbiegają od DE, Holandii czy Belgii, nawet jeśli ktoś ucieka od VAT i dochodowego udając rolnika który w PL jest święta krowa.
Święta racja. Ja się zastanawiam czy w ogóle go sprzedam teraz... Jak nie teraz to moze za rok, dwa i pewnie za podobne pieniądze. Szkoda. Mocno rynek podupadł.
tajnaa, może akurat ktoś się nim zainteresuje na tej aukcji którą robi KM, tam jest trochę zrobionych koni, a na aukcjach związkowych zwykle są same młode - może to przyciągnie klientów, okaże się.
Za tydzeń-dwa odstawiamy naszego gagatka od matki. Jest sens, żeby odstawić do na noc, a w ciągu dnia puścić z matka? Mam wrażenie, że jak ją cycki rozbolą, bo nabiorą przez noc, to nie da podejść. Kurde ciężko mi będzie zrobić to radykalnie. Nieniemożliwe, ale upierdliwe.
10.JPG 10.JPG
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 września 2023 12:04
tajnaa, Ja tak odsadzałam sporo źrebaków, nocowały w boksach obok, ale na padok chodziły razem jeszcze jakiś czas. Potem już na stałe oddzielnie.
Mój tak był odsadzany w drugą stronę - na padok osobno, na noc razem do boksu. Potem od razu go zabrałam do siebie i miał tęsknotę za mamą w głębokim poważaniu.
chwalipost 🙂 w sobote na Lubuskim premiowaniu żrebiat mój ogierek Vittorio zajął 5 miejsce na 17 prezentowanych ogierków skokowych, jestem dumna chyba bardziej z tego ze zarówno transport jak i jego zachowanie na obcym terenie, majac wokół pełno ludzi , wózków,dzieci z balonikami, bo na ośrodku odbywał sie również festyn wiec dmuchańce, muzyka i te sprawy, a on jak dojrzały koń, patrzył podejrzliwie ale szedł karnie bez ,,palenia styków,, ach duma mnie rozpiera

blucha, bardzo ładny on 🙂
blucha, super, gratulacje !
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się