Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Wybaczcie, że nie przebrnę przez cały wątek, choć być może znalazłabym odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Właściciel pensjonatu, w którym trzymam konia zabrał się za zgłaszanie stada. Mój kon jako jedyny nie ma paszportu polskiego, od 12 lat posługujemy się tylko paszportem niemieckim hodowlanym. Nigdy nie miałam potrzeby znieniać stanu rzeczy, na zawody od dawna nie jeździmy. Czy numer w zgłoszeniu paszportu może być inny niż polski? Nie widzę potrzeby płacenia za nic niewarty drugi paszport hodowlany…. Dodam jeszcze, że jedynym właścicielem i zarazem hodowcom jestem ja.
Post został usunięty przez autora
kucyna, UELN (numer przyżyciowy) jest jeden i dożywotni, nie ma znaczenia czy polski, niemiecki, czy holenderski.
Paszport jest jeden dożywotni, nie ma znaczenia czy polski czy niemiecki czy węgierski.

Koń z zagranicznym paszportem ma być tylko zgłoszony do OZHK i obecnie do rejestru Arimr.
Pierdolety. Zmieni się minister rolnictwa i to wszystko mozna wywalić w kibel 😀
tajnaa, to jest polska adaptacja do przepisów UE, oczywiście zrobiona po polsku czyli na pale i łapu capu. Aczkolwiek oczywiście mam nadzieję że minister się zmieni, jak i cały rząd i to już niedługo, tylko nadzieja mi przechodzi po tym jak widzę wyniki głosowania w moim okręgu wyborczym na dzikim wschodzie
Wybaczcie że jak filip z konopi wypadam, ale moje wertowanie wątku słabo wychodzi a kojarzę że chyba ktoś gdzieś pisał jak abel krowie jak należy przejść przez procedurę.

Załóżmy ze mam 2 konie pod domem, nie mam nic (żadnych numerów stada, rolnika czegokolwiek) plus mam 2 kozy pod domem które nie mają kolczyków. Czy mogę zacząć załatwiać przez neta (jak rozumiem trzeba zacząć od numeru stada?) czy trzeba jechać do ARMiru? I co z kozami? Bo wiem ze nieposiadanie kolczyków nie jest tu korzystne.. kozy są niehodwolane, takie zwierzątka domowe.
xxagaxx, zadzwoń do ARiMR w Gdyni. Bardzo sensowna kobieta wszystko mi wyjaśniła, doradziła też, w której sprawie stawić się osobiście, żeby poszło najszybciej.
xxagaxx, zgodnie z przepisami kozy to zwierzęta gospodarskie. Tu akurat nie ma znaczenia jakie jest prywatne podejście do tych zwierząt.
Kozy jako takie, mają obowiązek posiadać oznakowanie i obecnie zgłoszenie w ARiMR.
My jako rolnicy mielibyśmy problem, gdyby wpadła jakaś kontrol i napotkała nieoznakowane zwierzaki. Teraz mamy dylemat z kurami...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
05 kwietnia 2023 21:59
xxagaxx, no to masz problem jeśli chodzi o kozy, tzn tak na prawdę zależy czy trafisz na przychylnych urzędników. Nabywając kozy powinnaś najpierw założyć siedzibę stada, potem rejestrować kozy, a przede wszystkim zakupić kozy z kolczykami znaczy z rejestrowanego stada. Nie ma znaczenia, że są hobbystycznie trzymane. Teraz masz dwa wyjścia, o jednym nie napiszę tu w prost (zapraszam na pw), a drugie to złożyć wniosek po założeniu siedziby stada o tzw rejestracje wsteczną. To może, ale nie musi być droga przez mękę. Jakby były problemy z ARiMR to można poprosić o pomoc w Regionalnym Związku Hodowców owiec i kóz.
Agu, dzięki

Iskra de Baleron, dzięki

tomia, Aleks, ja sobie zdaję sprawę że kolczyki być powinny, ale że zwierzaki tak trafiły i że do tej pory z tym cyrku nie było to... było jak było 😀 natomiast teraz przez konie trzeba to zmienić .
No to ja muszę pochwalić nasz lokalny ARiMR. Wpadłam tam dziś z naręczem paszportów i wszystko załatwiłam od A do Z.
Fakt, trwało to ponad 1,5 h, ale przepomocne panie wszystko mi pokazywały, tłumaczyły i ostatecznie wspólnymi siłami przebrnęliśmy wszystko (paszporty polskie, holenderskie, niemieckie, irlandzkie i inne cuda).
Sama w życiu, w domu przed komputerem bym nie dała rady.
I potwierdzam (za fachowymi poradami Pań z agencji), że im mniej podawanych danych, tym lepiej system to znosi.
Przejrzałam kilka ostatnich stron, ale nie mogłam znaleźć. System nie chce mi przepuścić bez daty urodzenia. Koń nn, bez daty urodzenia. Co w takim przypadku?
nn mają wpisywaną datę urodzenia 01.01. i tylko rok
Jeśli nie znasz roku, wpisz cokolwiek.
Nirv, dziwne bo mi przyjął takiego konia bez problemu.
Może za dużo danych wpisujesz, spróbuj podać tylko numer, imię i maść - u mnie tak przeszło i błędów żadnych nie pokazał.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 kwietnia 2023 18:41
Nirv, jeśli znasz to wpisz, jeśli nie to wpisz przybliżoną. Ewentualnie w bazie koni PZHK można swojego konuia wyszukać i tam jest rok urodzenia (nie wiem skąd oni to biorą) ale moja ma wpisany rok urodzenia a w paszporcie jest NN.
A co jak mam konia, umowę kupna-sprzedaży, i paszport, ale nie przepisałam go na siebie (bo to traken i musiałabym wysłać paszport do Warszawy i zapomniałam) a mam go kilkanaście lat? wściekną się, jak wpiszę się jako właściciela?
A co gdy mam konia z paszportem na poprzednich właścicieli, bez jakiejkolwiek umowy z poprzednim właścicielem (kucyka u mnie porzucono)?

I czy wpisujecie produkcja lub hodowla czy zostawiacie niewypełnione?
A teraz to RATUNKU - mój tata wpisuje konie i wpisał kilka jako ujawnienie, zamiast dodanie do działalności, czy da się to edytować lub usunąć żeby wpisać na nowo?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 kwietnia 2023 21:17
szaraduszka, jeśli wysłaliście dokument to po ptakach, tylko w ARiMR mogą go odrzucić. Jeśli nie wysłany to usunąć.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 kwietnia 2023 07:48
szaraduszka, W ARiMR wam mogą te dokumenty wycofać i usunąć i będzie trzeba wypełnić jeszcze raz.
Operacja zarejestrowania 5-ciu koni zajęła mi 10 minut, podałam tylko imiona, numery przyżyciowe i czipa (u dwóch sztuk), maść i rasę. Wszystko przeszło, zobaczymy jak agencja na to zareaguje 😉
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 kwietnia 2023 08:45
NowaJa, U nas kazali mi usuwać numery czipów i maści, rasę też.
zembria, usuwać mogę, byle nic więcej nie kazali wypełniać 😅😅
Udało mi się zarejestrować szkapy. Byłam w urzędzie założyc numer producenta, a zakłądanie działalności plus wpisywanie koni w domu.... Powiem, ze nie jest to dla zykłych śmiertelników. Miałam wrażenie, ze składam wniosek o dotację 🤦
tajnaa, ja zwlekałam, czekałam, bo szczerze nienawidzę wszelkich formalności, wniosków i tym podobnych, a w tym przypadku akurat się mile zaskoczyłam.😉 Kilka minut i po wszystkim, a spodziewałam się, że trochę nas tym posiedzę
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
07 kwietnia 2023 19:56
Udało mi się zarejestrować szkapy. Byłam w urzędzie założyc numer producenta, a zakłądanie działalności plus wpisywanie koni w domu.... Powiem, ze nie jest to dla zykłych śmiertelników. Miałam wrażenie, ze składam wniosek o dotację 🤦
tajnaa,

Ty wniosków o dotacje w agencji to chyba nie widziałaś 😜 .
Ja osobiście również jestem zaskoczona, jak łatwo poszło, znając wnioski o dotacje właśnie😉 bałam się tej rejestracji bo myślałam, że sobie sama nie poradzę, a obeszło się bez problemów i jeszcze koleżance pomogłam. Nie jest to może zbyt przejrzysta i intuicyjna strona, ale da sie zrobić
Mam już zgłoszone konie do bazy, mam hasło i dostęp, ale muszę jeszcze uzupełnić dane koni. Nasz Związek tego nie robi, tylko właściciel.Jak się to robi?
aurynka   razem od 25.07.2008
12 kwietnia 2023 13:30
Mam już zgłoszone konie do bazy, mam hasło i dostęp, ale muszę jeszcze uzupełnić dane koni. Nasz Związek tego nie robi, tylko właściciel. Jak się to robi?
rzepka,
W IRZplus jest po prawej stronie zakładka "utwórz dokument" z listy należy wybrać formularz ZRKON, tam wpisuje się podstawowe dane konia wraz z numerem przeżyciowym, trzeba też wybrać odpowiedni rodzaj zdarzenia- urodzenie (w przypadku zgłoszenia urodzenia) lub dopisanie do działalności. Na koniec można zapisać kopię roboczą albo od razu zatwierdzić 🙂
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
12 kwietnia 2023 14:30
Ale w instrukcji do uzupełnienia "Przypisania do działalności" jest napisane, że podajemy nr przyżyciowy, gatunek, data zdarzenia, jaki związek wystawił paszport, ewentualnie nr paszportu jeśli ktoś ma nowszy i datę wystawienia. Pod spodem widnieje adnotacja, że pozostałe dane są pobierane z bazy PZHK. To w końcu są, czy nie są?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się