COPD

na siano jak na siano, ale jak to może kaszleć od spleśniałego i zakurzonego syfu potocznie nazywanego sianem?
wtedy to dopiero jest szok  😁
Witam,moja kobyla miesiac temu zostala zdiagnozowana,RAO 1 faza,mam jej dawac ACC600 w tabletkach do paszy. Dzis je kupilam i okazalo sie,ze to sa musujace tabletki,tzn jak mam je podac, rozpuscic w wodzie i polac pasze czy rozgniesc i na sucho?
Nie chce juz z tym dzwonic do dr Blanki.
Poproś lek wet żeby zapisał Ci Tussicom 600 to zamiennik najtańszy. Stosuje się w kuracji na 5 dni.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
10 czerwca 2015 15:13
hafik1,
rozpuścić i najlepiej do paszy treściwej.
A czy ktoś z was stosował,Tussicom 600  czy ACC i inne u klaczy zaźrebionej?
zaczełam na niej troszkę jeździć ,wydzielina po jeździe spływa jak szalona no i zastanawiam sie jakbym ją rozrzedziła to spływałaby jeszcze lepiej i szybciej?
Bardzo spływa po tych lekach. Najlepiej skontaktuj z wetem. 🙂
U nas klacz dostawała ACC przez długi okres ciąży za pozwoleniem weta, zarówno z klaczą, źrebakiem i pokarmem wszystko w porządku 🙂
dziewczyny czy do nebulizatora do soli fizjologicznej mogę dodać olejek eukaliptusowy + sosnowy+tymiankowy+anyżowy ?
czy te olejki stosuje się tylko w inhalacji "parówce " ?

druga sprawa, jakie ilości olejków użyć. wyczytałam że ją polecacie, tylko w jakich ilościach ?
a te acc w czym pomaga i jakie ilości ?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
11 czerwca 2015 22:08
Karina7 Preparat rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie

Mi dla lepszego efektu kazano Tussicom600(to samo co acc) podawać razem z Ventipulminem i powiem wam, że efekty super. Podawałam rano i wieczorem 2 saszetki Tussicom+2,5 miarki Ventipulminu.
stosowal ktos?jakie efekty?
laserywweterynarii.pl/produkty/lllt-leczenie-koni/copd/
My mieliśmy kuracje na 5 dni 4 saszetki rano i 4 wieczorem.  Efekt był super.
Witam wszystkich, wpadam do wątku bo mój koń ostatnio podczas paru jazd przy pierwszym zakłusowaniu zakaszlał (tak z 2 razy), zdarza się , że leci mu z nosa. Stajnia jest wietrzna, koń spędza czas głównie na trawie- od rana do wieczora, chyba że pada bądź jest upał. Do stajni wchodzi dopiero gdy cały kurz od ścielenia opadnie, a powietrze zdaje się być "czyste". Jeździmy po placu trawiastym. Czy może być to copd, czy może jakiś alergen bo ja już panikuję  🤣
Z góry dziękuję za odpowiedzi  :kwiatek:
Ja to szczerze mówiąc nie wiem czym się rózni alergia od RAO. Mój miął wynik: alergia-początki RAO.

dairoxroxi u mnie to były pierwsze objawy, niestety stajnia nie jest kluczowa, mój żyje wolnowybiegowo i mu się ujawniło

Ale powiem Wam, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, aktualnie stoi bez leków i nic, a nic nie kaszle, ale tylko dostanie dwa dni przerwy od jazdy i zrobię mu tylko spacer (w taki gorąc, żadnemu z nas nie chce się pracować..) i już mi podczas jedzenia kaszlnął. To jest najlepsza motywacja, nagle się pojawia siła, aby wstać tuż po świcie, albo po 21 😉
Kurczę, z tego co wiem rodzice byli zdrów jak ryba , a koń całe zycie był trzymany w idealnych warunkach... zapomniałam dodać, że kaszel występuje tylko czasem raz na dwa tygodnie powiedzmy, zazwyczaj po przerwie w jeżdżeniu. Nie jest to zależne od intensywności użytkowania.
Myślę, że możesz go przebadać. Skoro kaszel jest po przerwie tak jak u mojego sugerowaloby to, że zbiera się wydzielina i przy rozgrzaniu sobie wycieka, wiec koń kaszle
BASZNIA   mleczna i deserowa
14 czerwca 2015 20:40
dairoxroxi, moja klacz też całe życie w warunkach idealnych. A i tak ja dopadlo,  wprawdzie dopiero w wieku 17 lat, ale jednak.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 czerwca 2015 07:18
a w jakim wieku dopadło wasze koni? Rao/COPD ujawnia się około 10 roku życia. U mnie podręcznikowo oba konie, oba całe życie chowane wolnowybiegowo.
U mnie chwile po skończeniu 6 lat, wolnowybiegowo, w wiacie specjalne troty nie jakieś z tartaku, mokre jedzenie...
Ale nie robiłam tego bezpodstawnie, jest arabem (czytałam, że to częste u nich), jego matka ma RAO, do tego jest inbreedem, i myślałam, że uda mi się temu zapobiec.. genetyki jednak nie przechytrzylam
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 czerwca 2015 07:38
TheWunia, niestety. Masz szybko wykrytą chorobę, więc możesz jeszcze długo mieć sprawnego konia dzięki profilaktyce.
Mój ma 7 lat, genetycznie nie jest obciążony więc mam nadzieję że to tylko jakieś przeziębienie co jest możliwe bo się wczoraj dowiedziałam, że dziewczyny go kąpały , pochodziły 10 min po słońcu i do chłodnej stajni, w zeszłym roku miałam taki sam przypadek.
BASZNIA   mleczna i deserowa
16 czerwca 2015 22:47
Moja jak pisałam w wieku 17 lat...ale wg weta ona jest jakby hmmm, nieadekwatna fizjologicznie ( młodsza) niż kalendarzowo, według wyników, wyglądu itp...Zresztą pochodzi z długowiecznej linii żeńskiej, może coś w tym jest...
westunia   Dans la vie il fant avoir la passion
17 czerwca 2015 10:56
Moja klacz ma od niedawnoa stwierdzone Rao nabyte ( tzn. miała długotrwały kaszel pół roku , zapalenie krtani, potem przeziębienie- wszystko leczone i wdychała czynnik podrażniający- kurz). Ze względu na mocne podrażnienie i zapalenie grudkowe gardła oraz opuchlizna na całej długości.. oraz mega gęsta ( jak budyń) wydzielina której nie mogła wykrztusić. I kółko sie cały czas zamyka. Dostała bardzo duża dawkę wykrztuśnych (2xpo 5 saszetek tusicom) , ventipulmin - dużo ruchu + inchalacje.  Teraz zeby zniwelować tez stan zapalny dostaję na 2 miesiące sterydy. Jest duża poprawa. Dodatkowo poszła na 24h , tylko dla niej to coś nowego i w nocy nie sypia za to śpi w ciągu dnia. Ma towarzystwo chodzi ale tylko z jednym koniem. Cały czas sie martwię i nie umiem do końca ogarnąć się z sytuacją..
Na czas w stajni musi raczej też stać na trocinach, wyczytałam że niby konie z Rao mogą stać na słomie ale najlepszej jakości... Czy coś możecie się wypowiedzieć ?
Moja od zawsze stoi na słomie, w poprzedniej stajni trochę gorsza jakość, wydzieliny było więcej teraz na noc chodzi na pastwisko, w dzień stoi na słomie i w ogóle nie kaszle. Ale wiem, że wielu koniom na trotach się poprawia. Sąsiadka mojej kobyłki z poprzedniej stajni dopiero jak stanęła na trotach odetchnęła. Może to zależy od jakości a może po prostu od konia? Chętnie przygarnę info w temacie kogoś mądrzejszego :kwiatek:
westunia   Dans la vie il fant avoir la passion
17 czerwca 2015 11:21
Dlatego chodzi 24h, bo stajnia będzie cała odświeżana(myta i dezynfekowana oraz malowana) .. na czas leczenie to najlepsze wyjście.
heroinx
a długo tak stoicie na słomie? Nie ma nawrotów kaszlu ?
westunia u nas kaszlu nigdy nie było. Moja ma problem z odkrztuszaniem i po prostu zbiera jej się a jak już odkrztusi/prychnie to wiadrami można gluty wyciągać z boksu. Jak zdiagnozowaliśmy wszyscy chórem krzyczeli: troty, torf byle nie słoma. Jeden wet mówił "spokojnie, obserwować. Jak pokaszle trzy dni przestawić na troty".
Stoi na słomie już przeszło rok. Nie widzę pogorszenia, wręcz poprawę przez pastwiska. Wcześniej wychodziła na około 4-5h, stała w angielskiej. Teraz stoi w zwykłej wychodzi na 14-16h
zależy od konia-mój tylko i wyłącznie na trocinach, na słomie ledwo funkcjonuje.
Witajcie, czy ktoś z Was stosował homeopatię na rao? Jakieś efekty?
Szperam i szperam i nic...
Gdzie Wy kupujecie te myco nie sorby (te tańsze rolnicze odpowieniki)? Jak juz znalazłam to 25kg :P  👀
Czy biała wydzielina z chrap po treningu musi oznaczać RAO?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się