własna przydomowa stajnia

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
29 lipca 2013 14:40
A.,
no ten wyrywacz desek został ukarany kratą również 🙂
A mówiłam, prosiłam 😉
Dobrzy ludzie poratujcie! Na pewno było ale mi pilnie potrzeba tej wiedzy..
Ile mi wyjdzie mniej więcej kostek słomy z hektara przeciętnej pszenicy?
Mehari   nic nie dzieje się bez przyczyny..
29 lipca 2013 21:14
Cobrinha, w mojej galerii masz boksy z drzwiami angielskimi na Z. A szparę między skrzydłami można zabić jedną deską na górnych drzwiach tak, aby zachodziła na dolne.
Moje dwie stajnie angielskie:

Stara - drzwi spawane stalowe, wypełnione drewnem. Niezniszczalne ale drogie:


Nowe boksy - zwykłe drewniane drzwi na Z-tke. Górne z łuczkiem (na foto jeszcze  nie zawieszone), listwa na górnych zachodzi od zewnątrz na dolne.
Krawędzie posmarowałam spalonym olejem żeby nie gryzły, ale będę jeszcze nabijać blachę na krawędź dolnych drzwi.
Niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak się sprawują bo mam je dopiero od wiosny. Jestem ciekawa jak będzie jesienią (wilgoć) i zimą (mróz)
super pomysł z ta sową !🙂

a ja z tego,że zaczynam dopiero z przydomową stajnią ,może jutro po robię zdjęcia jak teraz  moje konie mieszkają 😀 z jednego konia mam dwa już 🙂 trzeba było folblutce towarzysza metrowego kuca kupić 🙂


ile potrzebuje na całą zimę siana,słomy i owsa nie wiem jak to przeliczyć 🙁 druga sprawa jak mam padok w podwórku które jest ogrodzone.Już jeden padok mam pastuch i paliki,chce pod drzewkami owocowymi jeszcze im padok zrobić i gdzie kupić tanio paliki i ile powinny miec(teraz kupowałam 155) i czy cos tańszego zamiast palików,to tyle kasy za plastik...

a to już w nowym domu kobyła i jej metrowy Bolek
🙂
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
29 lipca 2013 21:36
Policz sobie 2 baloty miesięcznie zimą  siana 120x120, jak masz trawę wiosna jesień to siana mniej-albo wcale
słoma zależy,mi na dwa konie starczało 5 balotów/rok bo mam boks otwarty i konie wchodzą/wychodzą kiedy chcą

owsa zależy ile dajesz, myślę-że 2 tony Ci wystarczą (nie karmię owsem)

Plastiki są najtańsze, znajdziesz za 4zł/sztuka- jeśli znajdziesz drewno taniej to i tak musisz kupić izolatory i więcej zabawy
Derby są po 4zł na allegro ale 105cm to niskie  🙄
eh gdyby miała gdzie baloty trzymać,łatwiej kostki.a ile w balot wchodzi kostek ?ale ja męcząca jestem  😁
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
29 lipca 2013 21:50
Zależy ile balot waży i ile kostka;p Przy balocie 250kg masz 20 kostek 12 kg xD
Cobrinha,u mnie stolarz zrobił po 100zł za szt + moje deski
anetakajper   Dolata i spółka
30 lipca 2013 06:12
Ja tej nocy miałam troszkę ciekwaie :/
22.10 przyszła burza która na senkune nie gasła! Jasno jak w dzień. Oberwała się chmura! Zabierało całe cwgówki z drogi. łamało drzewa. Dzisiaj rano wyjeżdżam do pracy z podwórka, a tam drogi NIET  😲 pół metrowa przepaść :/
W ciągu 45m spadło 87l/m2 .
Mehari, dziękuję, o to mi chodziło - masz może większe zdjęcia?
esef, ze stalową ramą to nikt mi raczej we wsi nie zrobi, mogę zapomnieć, choć na pewno pancerne. Te drugie już bardziej realne - dziękuję
orjentica, takich drewnianych to bym się nie powstydziła, ale za tą cenę mogę zapomnieć - u mnie za drewniane krzyczą 800-1000zł sztuka heheh a to za takie zwykłe 😉
Karina7 ja liczyłam zawsze ok 6 kg siana na konia dziennie. Zimą idzie więcej , latem mniej - stąd tak niska dzienna średnia ilość
Nie wiem ile trzeba policzyć na kuca? Połowę tej dawki pewnie, jeśli nie mniej
W takiej opcji masz 6 kg * 365 dni + 3 kg * 365 dni = 3285 kg siana
Czyli 3 300 kg / 10 kg (standardowy dość duży baot) = 330 balotów siana , lub:
3 300 kg / 250 kg (spora kulka siana) = 13,2 kulki

Owies - tego nie da się policzyć nie wiedząc ile koń je dziennie. Zważ aktualną porcję owsa każdego z koni, dodaj min 10% na zimę, pomnóż przez 365 dni w roku i wyjdzie Ci ile owsa rocznie potrzebujesz.

NA słomie się nie znam. My 15 lat staliśmy na trocinach.. :-/

Wszelkie pasze dobrze jest kupować, lub chociaż zadatkować po żniwach. Owies w lutym kosztuje 2 razy więcej...

Pastuchowe ogrodzenia plastikowe do tanich nie należą, ale są dosyć trwałe... To jednorazowy wydatek, później kupuje się pojedyczne słupki w miejsce połamanych... Najrozsądniej poszukać takich rezczy w lokalnych GSach, czy sklepach rolnych, bo bez sensu płacić za przesyłkę i prowizję Allegro...

pół metrowa przepaść :/


Najpierw wyobraziłam sobie przepaść, potem zmniejszyłam ją do 50 cm i... "umarłam ze śmiechu"  🤣 🤣
Wiem, że sytuacja mało zabawna, ale połączenie słów już tak  😉
Ja dziś musiałam posprzątać drogę z domu, bo leżało sporo połamanych konarów... trochę się przez to spóźniłam do pracy no i jestem mokra, bo nadal pada
Ale deszcz cieszy 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
30 lipca 2013 06:39
Może i tak 😉 ale takiego uskoku nie przejedziesz :/ może było tam więcej bo ja swoim autem tam nie miałam czego szukać, a mam terenówkę :/

edit. deszcz faktycznie cieszy, ale był trochę za nawalny. Chyba nam wymłóciło rzepaki 🙁
przebiję was, u mnie z moich desek stolarz zrobił za 100 zł... 3 pary drzwi 😀
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
30 lipca 2013 08:06
A. , bera7 - oj weźcie, bo zaraz hucki się pojawią i rodzina mnie na suchym dębie ulokuje 😉. Tak to mam jakieś wytyczne najpierw wiata (będzie też na sianko 😉), potem hucki. A tak to... O... Łąka czeka na wyżarcie... O... Niedonrze, co wyście narobiły!!
A.   master of sarcasm :]
30 lipca 2013 08:17
omnia a na co im wiata na lato, ja się zapytowuję 😉 U mnie wsio stoi pod gołym niebem, łącznie z folblutem, a kobyła z tygodniową źrebicą, wcale jej nie chowała do wiaty w czasie burzy z gradobiciem, wręcz przeciwnie 😉
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
30 lipca 2013 08:39
Dziś może przyjedzie do stajni mała Bambi!!  😅
A.  moje  chowają się przed słońcem
A.   master of sarcasm :]
30 lipca 2013 08:58
[quote author=panterka-23 link=topic=19013.msg1839053#msg1839053 date=1375170431]
A.  moje  chowają się przed słońcem
[/quote]

Moje też z tym że większośc z nich nie wogóle znała stajni, zanim nie trafiła do mnie. Właściwie tylko folblutka była w stajni, reszta rodziła się na łące i na łące żyła.
Mazia   wolność przede wszystkim
30 lipca 2013 09:46
Cobrinha u mnie drzwiczki robione chałupniczo, czyli przez mojego chłopa z kumplem, takie drzwiczki to prosta sprawa i w miarę ogarnięta chłopina potrafi zrobić sama, koszt to deski plus mocowania i zawiasy, myślę że ok. 100-150 zł.



Mazia, u mnie niestety tata nie czuje się na siłach by takie sklecić samemu - chyba mało ww siebie wierzy 🙁
Nie chciałaś montować tych zawiasów pasowych do ściany? u mnie muszą być do ściany bo taką dechę to Klusek prędzej czy później wypchnie.
esef, czy ja dobrze widzę, czy nie masz żadnej ramy do tych drewnianych drzwi? ja też tak planuję ale nie wiem czy mi się to uda.
Widziałam że można kupić zawiasy pasowe do wmurowania albo przykręcenia.
U mnie już wymurowane, więc pytanie czy przykręcane do muru równie dobrze  spełnią swoja funkcję - nie chcę przewiercać ściany na wylot.

Do wmurowania:

Do przykręcania:
My takie drzwi



Zrobiliśmy z chłopakiem we dwoje. Wyszły nam trochę duże, ciężkie, ale nieźle się sprawdzają 😉 Moje stadko od piątku przestawione całodobowo na łąki, bez odwołania. Bardziej siedziało to w naszej psychice, że uciekną, że coś się stanie itd. One się wcale nigdzie nie wybierają, tfu tfu tfu 🙂
A.   master of sarcasm :]
30 lipca 2013 10:14
Shadow

duże ciężkie drzwi są zawsze lepsze 😉. Ja mam dwie pary w szopie, ciężkie, obite blachą na górze i od wewnątrz (dolne drzwi) ale na razie nic z nimi nie robię, pojadą do Polski 😉
Musimy jednak dorobić 'zetkę', upierałam się, żeby jej nie robić, a i tak wyszło na TŻ 😉 Opadły nam trochę, przez co pojawił się problem przy zamykaniu, ale to do zrobienia 🙂
A.   master of sarcasm :]
30 lipca 2013 10:23
Przy takich rozmiarach konieczna 😉
Mazia   wolność przede wszystkim
30 lipca 2013 10:35
Cobrinha zależy do jakiej ściany, u mnie stajnia jest z pustaka, który jest bardzo kruchy, więc zostały zrobione futryny drewniane, które są bardzo mocne i świetnie się sprawdzają. Stoją nienaruszone ponad dwa lata... a co do roboty, może znajdziesz jakiegoś chłopa na wsi, który by zrobił...
Niestety taki chłop chce 800-1000zł jak pytałam ;(
Futryna u mnie niestety ma małe szanse na przeżycie ehheh wiem to z autopsji 😉
Wystawiłam ogłoszenie na jednym z portali - może ktoś się zgłosi.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
30 lipca 2013 10:53
Ja tutaj już kiedyś nasze drzwi pokazywałam,zrobił je mój tata w jakieś 20min 😁 trzymają się super,z tym,ze u nas nie było potrzeby żadnych zabezpieczeń drewna przed gryzieniem bo nasze konie ogólnie tego nie robią a i tak sa wypuszczone cały czas więc drzwi używane w wyjątkowych sytuacjach-w zasadzie tylko czasem jak wałach zostaje sam a zabieram kobyłkę w teren 😉 ale pamiętam,że tata proponował zrobienie takiej ramki z blachy od góry jakby żarły,mówił,że żaden problem.
U Mazi podobnie jak u mnie 😀 Stajnia nieotynkowana, zamykanie byle jakie i kantar na nim wisi 😀 U mnie jest identyko!!
Nie mam ościeżnicy drewnianej, zawiasy były wmurowane podczas murowania (takie jak na foto ale jeszcze je poprawialiśmy dodatkową kotwą). Jak już masz wymurowane nie dawałabym zawiasów do muru - odlecą.
Mazia   wolność przede wszystkim
30 lipca 2013 11:01
U Mazi podobnie jak u mnie 😀 Stajnia nieotynkowana, zamykanie byle jakie i kantar na nim wisi 😀 U mnie jest identyko!!



Myślałam, że otynkuję później, ale to "później" nie wiem kiedy będzie...tynkowanie plus malowanie byłoby super, ale koszty zbyt duże... na razie pozostanie marzeniem...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się