Nasza twórczość fotograficzna cz. II

A no ktoś kiedyś wspominał o wspólnym wypadzie, jak finanse pozwolą i przede wszystkim czas to może zajrzę na jeden dzień 🙂
Livia   ...z innego świata
28 listopada 2011 21:14
Jako świeżo upieczona posiadaczka lustrzanki witam się z wami w tym wątku 🙂 Zdjęcia tu zamieszczane są przepiękne - mam nadzieję, że może moje za jakiś czas będą sobą prezentować choć 1/10 z tego.
Aparat mam ok. dwóch tygodni, jestem w trakcie czytania poleconej tu kiedyś książki "Ekspozycja bez tajemnic" i klarowania sobie tych wiadomości w głowie. Chciałam na próbę wstawić do oceny dwa zdjęcia - bardzo proszę o konstruktywną krytykę, co poprawić, na czym się skupić, i czy kiedyś coś może z tego być  :kwiatek:

1.


2.


Będę wdzięczna za każdą uwagę 🙂
być może to wina późnej pory, ale wydaje mi się, że oba zdjęcia są nieostre...
Livia 🙂

pierwsze zamysłem nawet nawet, trochę szkoda, że zad się zlewa z łbem, no i ustawiłabym mniejszą wartość przysłony żeby konie w tle bardziej się w to tło 'wtopiły. takie dzielenie kadru pół-na-pół jest wbrew pozorom ok jeśli ma się pomysł na rozwiązanie obu części.

drugie podobałoby mi się gdybyś stanęła 'bliżej' konia i zrobiła zdjęcie z perspektywy jego kłębu - w kierunku w którym patrzy. teraz jest nijakie - ani z profilu, ani z boku.

poza tym oba zdjęcia nieostre i przepalone.
Livia   ...z innego świata
29 listopada 2011 08:10
cavaletti, vynter, bardzo dziękuję za uwagi  :kwiatek:

Popróbuję z różnymi przesłonami, dopiero wyczuwam aparat - ale będę próbować, żeby wychodziło coś bardziej sensownego 🙂
Co mogę zrobić, żeby zdjęcia nie wychodziły przepalone i nieostre? Póki co używałam autofocusa (nie jestem jeszcze na tyle pewna swojego oka, żeby ustawiać ostrość manualnie).
Livia, zacznijmy od tego, że będziesz zostawiać exif - wtedy da się coś powiedzieć na temat parametrów. Teraz to wróżenie z fusów.
Livia   ...z innego świata
29 listopada 2011 08:32
abre, jeśli dobrze znalazłam i o te wartości chodzi to:

foto 1: przysłona f/5.6, ISO 500, czas ekspozycji 1/60s

foto 2: przysłona f/5.3, ISO 1250, czas ekspozycji 1/500s

tu screeny: do foto 1, do foto 2  :kwiatek:
Nie 60 sek. tylko 1/60 sek. - tak to się odczytuje. Wstaw gdzieś zdjęcia z całym exifem, chcę zobaczyć jaki masz pomiar światła, godzinę wykonania zdjęć itp.

Po tym, co wstawiłaś na przykład łatwo stwierdzić, że jeśli nie miałaś włączonego VR w obiektywie, to łatwo było uzyskać poruszone zdjęcie w przypadku parametrów pierwszego zdjęcia - czas naświetlania powinien być odwrotnością ogniskowej lub krótszy. Mając ogniskową 105 mm (dla formatu matrycy ekwiwalent 157 mm) nie schodziłabym na Twoim miejscu poniżej 1/150 sek. 1/60 sek. to czas co najmniej 2 razy za długi.
Livia   ...z innego świata
29 listopada 2011 08:55
abre, poprawiłam te czasy, dziękuję za uwagę 🙂

Podmieniłam też powyższe screeny - teraz jest tam wszystko, co było we właściwościach zdjęć.
Stiepan   can i ask you for something?
29 listopada 2011 09:03
Na pierwszym zdjęciu karusek jest na prawdę bardzo fajnie ucięty - klaty i kłody nie jest ani za dużo, ani za mało. Leży natomiast całe tło - koń wyglądałby lepiej sam (bez zadków kolegów i koleżanek z tyłu) i w kwadratowym kadrze. Zwracaj więcej uwagi na to, co dzieje się za fotografowanym obiektem. Jeśli nawet zamiarem było pokazanie zadów w drugiej części kadru, ten jeden zlewający się z łbem karego jest bardzo nie na miejscu.

i ustawiłabym mniejszą wartość przysłony żeby konie w tle bardziej się w to tło 'wtopiły. takie dzielenie kadru pół-na-pół jest wbrew pozorom ok jeśli ma się pomysł na rozwiązanie obu części.


Ja bym powiedział, że zgodnie z pozorami takie dzielenie jest ok. Stawiam na to (w zasadzie jestem niemal pewien), że obiektyw pracuje na maksymalnym dla siebie otworze względnym, na co wskazuje spora utrata światła na rogach. Brak spłaszczenia perspektywy wskazywałby też na to, że nie mamy do czynienia ze specjalnie dużą ogniskową, więc uzyskanie większego bokehu może być trudne. Co do przepaleń, na które wskazuje vynther, to niewiele możesz z nimi zrobić (ew. kupić odpowiedni filtr, ale na dodawanie kolejnych zmiennych jeszcze nie pora). Fotografujesz karego konia na tle zachmurzonego (więc białego) nieba, w takiej sytuacji niemal nie sposób uniknąć przepaleń i na tym etapie, w którym jesteś, trzeba się z tym po prostu pogodzić. Na temat drugiego zdjęcia się nie wypowiadam, bo jest wg mnie bardzo nieciekawe - przez kąt, perspektywę i "pozę".

[edit] widzę, że z moim wróżeniem z fusów się spóźniłem, ale w zasadzie niewiele się pomyliłem.
Livia   ...z innego świata
29 listopada 2011 10:28
Stiepan, bardzo dziękuję za uwagi :kwiatek:

Czeka mnie jeszcze spoooro pracy, ale mam nadzieję, że do naszych warsztatów już będzie trochę lepiej. Spróbuję za jakiś czas znów się pojawić z moimi zdjęciami 🙂
trzynastka   In love with the ordinary
29 listopada 2011 10:55
Livia a czym te zdjęcia obrabiasz (w sensie choćby zmniejszasz)?
Może z tego wynika brak ostrosci? 😉
Pamietam, ze jak Ci moje zdjęcia wysłałam w dużym rozmiarze to po Twoim zmniejszeniu ich do rozmiaru dopuszczonych na forum mocno traciły na jakości 😉
Livia   ...z innego świata
29 listopada 2011 11:48
nine, na moje "obrabianie" mam program NeoPaint - korzystam tylko ze zmniejszania i lekkiej poprawy kontrastu. Pewnie swoje dodaje też fakt, że nasza galeria dodatkowo zmniejsza rozmiar zdjęć. Aczkolwiek, w moim wypadku to i tak pewnie najmniejszy problem 🙂
m.indira   508... kucyków
01 grudnia 2011 11:10
słowa uznania dla gosiamakosa
konkurs najlepsze zdjęcie National Geographic  2011
Kategoria Zwierzęta
Wyróżnienie
Małgorzata Mąkosa, „Zabawa” zdjęcia dostępne na onet.pl http://przewodnik.onet.pl/foto/najlepsze-zdjecia-national-geographic-2011,4937536,10867090,foto-male.html
gratulacje kobieto
Dziękuję! Jak widać, nie trzeba wyjeżdżać na koniec świata, by być zauważonym 😉)) Ja kręcę się głównie w obrębie 'mojej' stajni 🙂
Mała rzecz, a cieszy 🙂
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
01 grudnia 2011 14:30


Świeżynka z dzisiaj 🙂
trzynastka   In love with the ordinary
01 grudnia 2011 15:17
Gratuluje Pani Gosiu ! 🙂 !  :kwiatek:

Notarialna - fajne ale kurczę mój wzrok ciągle ucieka w kierunku tej nieostrej plamy nad okiem, jakby zabrakło ciut ostrości 🙂

Nadrabiając moje zaległości względem wątku:

1.

2.

3.


i osiągnięcie życia, konski portret heliosem. Jezu ale się nakręciłam i nalatałam ! 🙂

Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
01 grudnia 2011 15:28
nine, O faktycznie, co racja to racja. Ale cieżko nadążyć za modelem przy taj gorliwym czyszczeniu futra 😁
gosiamakosa, gratulacje 😀
nine
jako totalny laik powinnam sie nie wypowiadać ale sie wypowiem  👀
tak z perspektywy pierwszego wrażenia
trzecie jest świetne ❗

ale to drugie...zupełnie mi sie nie podoba 😉 a to przez to że ucięte jest tuż pod drągami a koń...tez... tam 😉
W sobotę byłam na wystawie Teodory. Wszystkim warszawskim voltopirom polecam, bo fotki świetne!  😅
juliadna   siwek czarnogrzywek <3
03 grudnia 2011 19:36
nine 3 na okładkę KP ŚK  😎
gosiamakosa rzucające się w oczy zdjęcie! Zasłużyłaś, bo jest super! Gratuluje :kwiatek:


I moje dwa



tu za duży kontrast?
cieciorka   kocioł bałkański
05 grudnia 2011 01:10
nine, grzbiety rewelacja 🙂
trzynastka   In love with the ordinary
05 grudnia 2011 07:08
Nat, juliadna, cieciorka  :kwiatek:

Juliadna - brakuje mi szczegółów w prawym oku psa, przez czarność tej dziury ciągle wzrok mi tam ucieka 😉
juliadna   siwek czarnogrzywek <3
05 grudnia 2011 18:23
nine ok 🙂 wgrywałam to zdjęcie z drugigo kompa i jak przeszłam ma mój codzienny to fakt widać za moocny kontrast.

A o tym co mi powiecie?
juliadna, ładnie, choć prawa strona mocno obciąża zdjęcie. Brakuje przeciwwagi. Uwaga na zbyt mocne wyostrzanie (nieciekawe rzeczy dzieją się we włosach).
juliadna   siwek czarnogrzywek <3
05 grudnia 2011 18:58
abre dzięki! Czyli dalej za bardzo "wpycham" w kąty? Masz na myśli te białe plamki na koniu? To są pyłki z tych chaszczy 😁

a to lepsze?





juliadna, wpychasz 🙂 Nie mam na myśli pyłków tylko przeostrzenia. Przyjrzyj się włosom modelki - wyglądają jak karbowane, a przecież nie były 🙂 Za to twarz nieostra. Mam wrażenie, że podciągnęłaś ostrość po to, aby to ukryć. Oberwało się włosom i końskiej głowie - tam był aktywny punkt af, zamiast na oczach dziewczyny.

Powyższe lepsze kadrowo choć w pierwszym brakuje mi trochę dołu i prawej.
juliadna   siwek czarnogrzywek <3
05 grudnia 2011 19:11
abre yhm, bardzo pomocne rady! Popracuję nad tym 😉 Tak masz rację ostrość podciągnęłam w górę bo buro było i dlatego.
a to na drodze też jest rażąco wepchnięte?
Masz ogólnie tendencję do ciasnego kadrowania. Czasem przydaje się trochę oddechu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się