Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Atamanka, mi by bylo szkoda zarysowac obiektyw za kilka tys zl. A dobry filtr UV nie zabiera prawie w ogole swiatla.
Facella   Dawna re-volto wróć!
11 października 2011 15:08
jak kogoś na droższy filtr uv nie stać, to tym bardziej powinien kupić jakiś tańszy. bo jak mu się coś w obiektyw stanie, to już koniec, to jeszcze droższa "zabawa" niż z wymianą filtra. niewielka utrata jakości zdjęć w porównaniu do niemożliwości robienia jakichkolwiek zdjęć chyba się tu nijak ma.
ja sobie właśnie taki "tymczasowy" kupiłam i... zaklinował się na gwincie do wkręcania filtra na obiektywie  😵 boję się go siłowo zdejmować, żeby nie rozwalić obiektywu, znacie jakiś "bezbolesny" sposób?  :kwiatek:
Wszystkie filtry masują do wszystkich obiektywów tak? Nie ma już tu filozofii "ten do canona, ten do nikona"?  😀
Facella   Dawna re-volto wróć!
11 października 2011 17:31
jeśli chodzi o marki, to tak, nie ma zasady że do nikona musi być filtr nikona
ale np. połówkowy na takim nikkorze 18-55 się niekoniecznie sprawdzi, bo on ma przednią soczewkę rotacyjną... fakt, można działać (MsCarmen chyba tak działała o ile dobrze pamiętam), ale to musi być uporczywe.
zalezy od mm obiektywu
Każdy obiektyw ma podaną średnicę przedniej soczewki (z przodu), dobierasz filtr do potrzeb efektowych (szary, połówkowy, polar) oraz tej średnicy. Im większy filtr, tym droższy. Nie warto kupować taniego - narobi więcej szkody obrazkowi niż myślicie (odblaski, brak kontrastu, przebarwienia, utrata ostrości). Jeśli ma się więcej obiektywów a korzysta się z filtrów efektowych, czasami warto kupić przejściówkę i zaopatrzyć się w jeden większy.
Więcej o filtrach na pierwszej stronie fotowątku.
Wiadomo, że chroni obiektyw, ale te gorsze często mają negatywny wpływ na jakość. Nie radzę więc brać najtańszego, nawet jeśli ma służyć tylko do ochrony 😉 Osobiście przestawiłam się na osłonę, oprócz zminimalizowania niebezpieczeństwa stłuczenia czy zarysowania szkła zabezpiecza też przed dostaniem się kropli wody czy kurzu.
NIKONIARZE

powiedzcie jakie wybrac BODY ? bo obiektyw to sigma 70-200
Livia   ...z innego świata
17 października 2011 11:02
Wybaczcie, że się wetnę z laickim pytaniem  :kwiatek:

Szukam aparatu cyfrowego, którym można szybko po sobie robić zdjęcia - idealnie byłoby, gdyby robił zdjęcia tak, jak lustrzanki - w sensie tego "tempa regeneracji". Chciałabym też, żeby był w miarę kompaktowy - tak, żeby można go było wziąć np. w teren. Zna ktoś może taki aparat i może polecić? Jest toto w ogóle realne?  :kwiatek:
Naciau - F5  🏇
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
21 października 2011 10:53
HELP! 🙇
Szukam fisheye do Canona 7d i mam w sumie do wyboru dwie opcje:
- EF 15mm f/2.8
- EF 8-15mm f/4 L USM

Wolałabym Canona, ale w sumie Samyang 8mm f/3.5 też kusi.
Od kumpla dowiedziałam się, żeby f/2.8 nie brać, bo to do pełnej klatki, więc ostatecznie nie będzie efektu prawdziwego fisheye a jedynie szerokokątny. A ten Samyang kuszący, nie powiem.
mAm pytanie techniczne,
robię zdjęcie, na nim są 2 osoby- nie przylegaja do siebie. Są obok - z powiedzmy szpara pomiędzy.
Ostrosc idzie w ta szpare- znaczy centralnie. Czy idzie to zmienić?
Żeby ostrzy byli ci ludzie?
W nikon D300... Da się?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 października 2011 20:19
Zobacz czy nie masz zablokowanej ostrości, jak nie to normalnie, wybierakiem. Na pewno w instrukcji to masz ładnie wytłumaczone.
Nie wiem co to wybierak.
Nie mam instrukcji.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 października 2011 20:30
http://chomikuj.pl/viko/*e2*96*ba+HOBBY+*e2*97*84/Fotografia/Sprz*c4*99t/Nikon+D300+Instrukcja+obs*c5*82ugi+PL,408963022.pdf

Będzie i co to jest wybierak i jak się zmienia pola ostrości. I pewnie jeszcze parę przydatnych rzeczy wyczytasz =) Instrukcja to super sprawa.
Stiepan   can i ask you for something?
26 października 2011 11:51
Dodofon z tyłu d300 masz przełącznik z trzema pozycjami (ten wyżej jest od pomiaru światła, niżej jest ten, który nas interesuje): automatyczny wybór pola ostrości, dynamiczny wybór pola ostrości i wybór pojedynczego punktu. Przełącznik jest zapewne ustawiony w trzeciej pozycji przy aktywnym centralnym punkcie AF - przestaw dźwigienkę na pierwszą pozycję i dalej będziesz się mogła amatorsko bawić
A nie łatwiej jest zdefiniować sobie punkt blokady autofokusa pod AE-L-AF-L? I nauczyć się korzystać z blokowania AF?
czy ktoś orientuje się gdzie mogę oddać nikona do wyczyszczenia? nie jest już na gwarancji. wstyd się przyznać, ale podejrzewam, że znalazłabym w środku tonę piachu i tym podobnych  🤔wirek:
Daj do serwisu Nikona. Polecam.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
31 października 2011 11:26
A w życiu na PoDstępu. Czyszczenie aparatu to żadna wielka filozofia, wystarczy dobry serwis u siebie w mieście, zamiast wysyłanie go do Warszawy i czekanie. Wyjdzie Ci 3 x drożej i dłużej cała zabawa.
Poszukaj, albo zapytaj tu o dobry serwis:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=148
dziękuję  :kwiatek:
A ja mam takie całkiem laickie pytanie. Chciałabym kupić aparat ( nie lustrzanka , niestety to nie na moja kieszeń ani talent fotograficzny) do 1000zł. Zależy mi na tym żeby zdjęcia  były ostre. dobrej jakości, można było robić sekwencje zdjęć. Z góry przepraszam za mój mały ( lub brak) profesjonalizm w opisywaniu cech na jakich mi zależy 😡 gdyby jednak ktoś byłby chętny mi coś polecić, byłaby wdzięczna.
Witam Was! Dawno tu nie się nie odzywałam, ale teraz jestem zmuszona, gdyż mój Nikkor 55-200 VR nie chce współpracować.
Może mi pomożecie, mam szczerze taką nadzieję..

Kupiłam go w lipcu 2010, więc niestety gwarancja się już skończyła.
Dzisiaj robiłam znajomej zdjęcia i zauważyłam, że na wyższych ogniskowych obiektyw nie ostrzy. Nie podświetla się nawet ten punkcik (mam 3 bo do D40), nie rzępoli nic, po prosu nie myśli.. Nie mam pojęcia czy jest to związane z body (które de facto było u naprawy niedawno), czy z obiektywem..
W efekcie muszę ostrzyć manualnie, albo męczyć się z krótkimi ogniskowymi co jest bez sensu przy posiadaniu zoomu..
Pomóżcie proszę!  😡

*lipiec 2011 zmieniłamna 2010, pomyłeczka 😉
Facella   Dawna re-volto wróć!
12 listopada 2011 18:19
gwarancja skończyła Ci się po 4 miesiącach ?

jeśli masz możliwość podpięcia do innego body (bez silnika AF), to podepnij, zobaczysz czy to w obiektywie rzecz siedzi.
Proszę Was o jakieś rady. Niedawno kupiliśmy aparat Olympus VR-310 żeby od czasu do czasu zrobić zdjęcia rzeczom na sprzedaż, z jazd, uroczystości rodzinych itd. Zupełna amatorka. Niestety, aparat za 400 złotych robi zdjęcia jak telefon komórkowy :/
na przykład




Rozmazane, pozbawione jakiejkolwiek głębi, no przykro się to ogląda 🙁. Takie zdjęcia są na ustawieniach fabrycznych. Nie wiem co pozmieniać, żeby było chociaż trochę lepiej. Proszę o pomoc.
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 listopada 2011 15:10
nie znając aparatu mało pomogę, ale mogę powiedzieć, że możesz zmniejszyć iso/robić zdjęcia gdy jest słonecznie, dostatecznie dużo światła.
zazwyczaj aparat za 400zł to nie jest górna półka, fakt, niektóre mogą być fajne. nie wiem czy masz w tym tryb manualny, jak tak - super, pobaw się ustawieniami, zobacz jakie zdjęcia wtedy wychodzą. jeśli nie masz, to trudno, spróbuj robić zdjęcia na różnych trybach.
Wydaje mi się, że cyfrówka za 400 złotych mogłaby robić chociaż wyraźnie zdjęcia 😉. Niestety, mimo kombinowania jakość wciąż jest kiepska. W instrukcji aparatu mam napisane, że mała kompresja zdjęć poprawia jakość, ale dla mnie nie ma różnicy. Może inne tego typu zmiany wniosłyby coś pozytywnego?
Facella   Dawna re-volto wróć!
13 listopada 2011 17:31
hmm, może zwiększyć rozdzielczość, rozmiar, zmienić ustawienia jakości na najlepsze z możliwych, najmniejsza kompresja zdjęć... naprawdę nie wiem co jeszcze.
Okej, dziękuję :kwiatek: Patrzę w internecie w różnych recenzjach i ludzie robią nim w miarę "normalne" zdjęcia. Może mi się trafił jakiś felerny model 🙁.
a moze bylo za ciemno na zdjecia albo robilas na dlugiej ogniskowej (duzy zoom)?
to sie tak nie da powiedziec co jest nie tak  🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się