kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Happiowa   córka grabarza
09 sierpnia 2011 18:26
na jakie pytanie to jest odpowiedz?  oczy2
hehe mnie też to zastanawia  🤣

zastanawiam się nad żurawiną, bo zawsze resztki niezjedzonego chleba suszymy i idą dla koni, a dziś trafił się chleb z żurawiną 😉 mam nadzieję, że nie zaszkodzi. Zobaczymy, czy w ogóle będą chciały taki jeść 😉
tej żurawiny w chlebie to mało co, spokojnie można dać.
Mnie zastanawia kwestia mirabelek lecących od sądsiada zza płotu, o które są codziennie walki miedzy kobyłami...zatkają się pestkami czy nie?
nie wiem jak konie ale jak krówkom kiedyś dałam śliwki to wszystkie pestki wypluły... i to było plucie na odległość 😁
Smarować czymś nowe ogłowie? Jeśli tak, to czym?
Nugatowa   Mały Konik Z Wielkim Sercem :)
09 sierpnia 2011 20:33
Mam pytanie, ponieważ mój koń nagle z dnia na dzień zaczął brykać i nie jest to regularnie, co dzień tylko tak jak by miał "lepsze i gorsze dni" chciała bym sprawdzić przez co tak jest. I właśnie dziwi mnie sam fakt, że dwa dni jest grzeczny skupiony na jeździe a trzeciego dnia wszystko go rozprasza jest poddenerwowany i nagle ponosi i zaczyna brykać

Dodam równie, że byliśmy miesiąc w treningu w innej stajni i tam był cały dzień na padokach, czego u nas nie ma ostatnio nawet odszedł stajenny i nie wiem czy wychodzi teraz codziennie (ostatnio brak takiej rutyny dnia), tam była ujeżdżalnia zalesiona spokojna i cicha u nas jest bardziej otwarta więcej ludzi więcej się dzieje samochody od czasu do czasu i czy to również może być przyczyną takiego zachowania

Sprawdziłam już sprzęt i tu wszystko jest ok, ale niestety nie wiem jak sprawdzić uzębienie.
Teraz moje pytanie czy muszę wezwać weterynarza czy mogę sprawdzić to sama, jeżeli tak to na co zwrócić uwagę i jeżeli okaże się, że i tu wszystko jest w porządku to może ktoś wie na co jeszcze powinnam wrócić uwagę

Jeżeli jest już gdzieś na ten temat to z góry przepraszam

Przepraszam za tak chaotycznie napisaną wiadomość ale jedną ręką piszę a drugą telepie wózkiem i usypiam dzieciątko  :kwiatek:
Smarować czymś nowe ogłowie? Jeśli tak, to czym?

ja bym posmarowała, smarem do siodeł najlepiej

Nugatowa jeśli nie wychodzi na padok, to może nie ma jak rozładować energii i pewnie rozładowuje ją na tobie brykając
Co moze oznaczać stwierdzenie łęk standardowy, w siodłach stubben ? 30-31 ?
Nugatowa   Mały Konik Z Wielkim Sercem :)
09 sierpnia 2011 20:50
Maybay właśnie też się nad tym zastanawiałam czy to może być przyczyną. Tylko, że on jeździ 5 razy w tygodniu i dla tego  nie wiem czy to na pewno energia czy jednak coś mu przeszkadza bądź dolega skoro jest to tak nieregularne zachowanie
Straszny mam dylemat i ciężko mi dojść do tego co może być przyczyną, ale od kiedy odszedł stajenny mam właśnie obawy również o brak rutyny w stajni czyli godziny karmienia i wypuszczanie na padoki ale tu też mi się nie zgadzała by ta nieregularność w jego zachowaniu dla tego pytałam o te zęby jak to sprawdzić

Moderatorzy mnie uduszą za ten nieład w wypowiedziach  :kwiatek:
Wybaczcie to prze to, że robię dwie czynności na raz  🙇
Nugatowa nie wychodzi na pastwiska, może dostaje za dużo jedzenia i ma za dużo energii. U mnie był też taki problem bo koń super spokojny a zimą kiedy pozalewało padoki  konisko zaczęło szaleć. Zmieniłam stajnie, ma padok od rana do wieczora i wrócił mój spokojny ciapek 🙂
Nugatowa   Mały Konik Z Wielkim Sercem :)
09 sierpnia 2011 21:11
Barnabik no właśnie też się zastanawiam nad mianą stajni na tą w której byliśmy w treningu miesiąc bo tam był spokojny i cały dzień na padoku, muszę to mocno przemyśleć bo robił mi się strasznie nerwowy konik
Ile maksymalnie godzin dziennie koń może chodzić i dlaczego (mam na myśli i nie bardzo wyczerpujący trening i nie rekreacyjne kręcenie w kółko) ?



p.s słyszałam różne wersje, i chcę skonsultować
o zębach było na wątku zębowym i proszę via net : http://www.equivet.pl/?action=prasa&artykul=art4  Możesz też sprawdzić przy owsie jak koń je- porównaj sobie z innym koniem najlepiej ( czas jedzenia, sposób, ilość wypadającego pokarmu, wyjadanie itp)

Jeśli koń nie ma problemów z akceptacją wędzidła nie sądzę żeby bryki były spowodowane jego uzębieniem. Chyba, że w tej kwestii też jest coś nie tak.
Nugatowa   Mały Konik Z Wielkim Sercem :)
09 sierpnia 2011 21:18
Nie, wędzidło bierze sam z ręki bez żadnego wpychania. Przy karmieniu byłam je spokojnie i bez żadnych problemów. Ja łapię się już wszystkiego co mogło by być przyczyną, ale im więcej się zastanawiam tym bardziej myślę, że to jednak może być ta nierególarność w ostatnim czasie w stajni  🙁
katija  😀 odnośnie tempa wzrostu owłosienia u moich koni 🙂
Nugatowa ząbki bym też zostawiła w spokoju bo to nie te objawy. Masz po prostu inteligentnego konia który Ci pokazuje że coś jest nie tak, sama piszesz że w aktualnej stajni zmiany i nie wiadomo jak z regularnością. Mogą np dawać mu więcej jeść, jak troche wychodził a teraz nie no to ma za dużo energii. W końcu lato.  w poprzedniej stajni pomimo że konie nie wychodziły codziennie, po zalaniu padoków konie szalały, na hale strach było wjeżdżać. Ja bym zrobiła wywiad w  stajni żeby sprawdzić co się dzieje, albo jeśli jest taka możliwość, zmienić stajnie.
Nugatowa   Mały Konik Z Wielkim Sercem :)
09 sierpnia 2011 21:42
W takim razie dziękuję wszystkim za pomoc  :kwiatek:

I chyba od jutra zacznę się dowiadywać jak z dostępnością z  boksami w tamtej drugiej stajni i postaram się go przenieść. Jeżeli jego zachowanie wróci do normy to super jeśli nie to znowu was nawiedzę w tym temacie 🙂

jeszcze raz dziękuję  :kwiatek:
777, aaaaa. cytuj lepiej wypowiedz, do ktorej sie odnosisz, bo juz wszyscy sie zastanawiali jak ty ten munsztuk zakladasz 😉
Happiowa, zorawina suszona wrzucona do meszu np, jest fajna. a juz w chlebie to zupelnie niezauwazona powinna przejsc.
marysia550, u mnie objadaja czeresnie z drzewa. nic im nie jest, ale tez sie zastanawialam.
wicia287, posmarowac jak najbardziej. olejem albo smarem do skor.
armara, moze oznaczac wszystko, bo jak zauwazylam ludzie nazywaja standardowym kazde siodlo.
a ja mam takie pytanie. czy to ze kon podczas brykania posikuje to jest oznaka nerwowości? czy tego ze bardzo chce mu sie siku i juz popuszcza???
Może ma kłopty z trzymaniem moczu 😀
Happiowa   córka grabarza
10 sierpnia 2011 13:42
srebrna słyszałam, że tak. miałam do czynienia z kobyłą, którą przyuczano do bryczki. Bryki z sikaniem tylko tam jej się zdarzały, więc to raczej przez stres. Sikała nieźle, trzeba było jeździć z parasolem 😁
jett   success is the best revenge
10 sierpnia 2011 17:32
Czy konie mogą jeść ogórki?
jett, Wątpię. Z resztą, nie ma uzasadnionego powodu dla którego konie mogłyby jeść ogórki.
Te warzywa nic nie zawierają tak naprawdę. Mało witamin, mało minerałów, jedynie ponoć usprawniają trawienie, przydają się przy dietach odchudzających. Po co to koniom? 😉
moje dostaja raz po raz w sezonie po ogórze... nigdy nic sie nie działo ale to był JEDEN ogórek na hmm... tydzień, dwa?w celach czysto doznaniowych, po prostu lubią 😉
Czy zwykle po mailowym wysłaniu zgłoszenia na zawody regionalne dostaje się jakieś potwierdzenie?
Wysłałam wczoraj i nikt mi nie odpisał a za godzinę mija termin zgłoszeń i nie wiem czy wysyłać jeszcze raz...
Z góry dziękuje za odpowiedź  :kwiatek:
jett   success is the best revenge
10 sierpnia 2011 17:49
Pytam z ciekawości, bo dzisiaj 5letnia siostra cioteczna porwała z kuchni ogórki i pobiegła zanieść konisiom. Zastałam ją jak wrzucała po 2 ogórki do żłobów. A koniom baardzo posmakowało. I tak się zastanawiam czy w ogóle można  😉
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
10 sierpnia 2011 17:56
Kamila zalezy od organizatorow. zawsze mozesz zadzwonic i zapytac, albo po prostu pojechac bo zawsze na dowod masz maila w wyslanych. ja sie nie przejmuje. zglaszam i jade, lasi na kase organizatorzy sa zawsze i Cie za drzwi nie wyrzuca 😉
jett, mozesz byc spokojna. kilka ogorkow nie powinno zaszkodzic 😉
Konie bardzo lubią ogórki 🙂, one składają się prawie tylko z wody więc nie zaszkodzą. Moje konie dostają teraz po taczce na łebka odkąd zaczął się sezon na ogórki i wszystkie żyją i mają się dobrze 🙂.
Happiowa   córka grabarza
10 sierpnia 2011 18:51
Kamila raczej nie przysyłają, ale ja zawsze wysyłając proszę o potwierdzenie bo maile nie zawsze dochodzą. Ale potwierdzenia jeszcze nie dostałam, więc jeżeli jedziemy na te same zawody, to możliwe, że dopiero o 20 wejdą i odpiszą 😉
żaczkowa   gone with the wind
10 sierpnia 2011 19:38
a mirabelki?

Mój kucyk podczas spacerów na kantarze zbierał wszystkie z chodnika i chrupał razem z pestkami. 😀  Nie można go było odciągnąć.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się